Skocz do zawartości

Mover własnej konstrukcji


maxmaj

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 115
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A ile to spraw rozwiązało. Miałem problem z wjazdem na posesję i w niedzielę po powrocie majowym wjechałem w bramę bez większych stresów.  :miga:  :]  :fuck:  :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

to ja też dodam swoje kamyki tematu po roku używania movera reich econo.

 

Centralka własnej produkcji z udziałem wiedzy Krzysia i Californi - działa super.

1. mover wg mnie dziwnie się zachowujący nawet przy prawidłowym montażu czyli z tyłu działają na niego takie dziwne siły że przy ruszaniu do przodu całość się opuszcza nawet do takiego stopnia że potrafi się rolka poślizgnąć. (wada - nisko posadowiony mover) przy cofaniu efekt niewystępuje gdyż mover opiera się o ramę budki :)

2. mover jest szybkim sprzętem szybszym niż Enduro 2.

3. wg mnie jest oszczędniejszym w energię niż Enduro 2 ale i wymagającym dużo cierpliwości.

4. męczy mnie korbienie Reich'a, a w Enduro dźwignia z dołu o 160st i zapięty/odpięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Trochę odgrzewam "kotleta", ale będę montował mover firmy Reich i w używanym zestawie brakuje pilota.... dość trudny temat jeżeli chodzi o dokupienie więc postanowiłem sam zrobić sterownik.

Mam trochę obaw dotyczących braku miękkiego startu, ale przede wszystkim mam pytanie: w oryginalnych pilotach jest możliwość wciśnięcia dwóch przycisków na raz np.:

lewa strona>do przodu i prawa strona> do tyłu - przyczepa obraca się.

Sterowniki uniwersalne oczywiście nie posiadają takiej możliwości "2 kanały sterowane na raz". Opracowałem już sobie schemat jak to zrobić za pomocą sterownika 8 kanałowego....ale tu moje pytanie czy jest sens takiej funkcji w praktyce? Czy wystarcza jak mogę sterować całością przód/tył i lewą lub prawą stroną przód/tył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem znalazłem aukcję na ebay pilota zastępczego do Reich-a, za nieco ponad 400zł, ale nigdzie nie ma wymienionego mojego nr movera...  Reich 527-0530 i pewności nie mam że będzie działał, a druga sprawa że nie mam pewności, że mój sterownik wogule działa.... jest z odzysku. 

Gdyby ktoś zechciał mi odpowiedzieć na wcześniejsze pytania... byłbym wdzięczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bartd napisał:

Mam trochę obaw dotyczących braku miękkiego startu, ale przede wszystkim mam pytanie: w oryginalnych pilotach jest możliwość wciśnięcia dwóch przycisków na raz np.:

lewa strona>do przodu i prawa strona> do tyłu - przyczepa obraca się.

Ja mam mover Reicha Economy Light i jak przycisnę dwa przyciski na raz to przyczepa obraca się szybciej o ile dobrze pamiętam.

A nie możesz dokupić oryginalnego pilota? Przecież do reicha można wszystko dostać.Tanio nie będzie, ale dokupić można bez problemu, mój przykładowo kosztuje nowy 199 euronów. Nie wiem jaki masz model Reicha, bo tego nie napisałeś, ale na tej stronie jest sporo pilotów do Reicha i nie tylko:

https://www.caravanmovershop.de/search.php?keyword=Fernbedienung+Reich&x=8&y=9

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kalapan napisał:

jak przycisnę dwa przyciski na raz to przyczepa obraca się szybciej o ile dobrze pamiętam.

Szybciej i lepiej dla opon, jak wciskasz jeden to jedno koło się kręci a drugie stoi, jak w czołgu, i to stojące ,,drze,, oponę. A jak wciskasz dwa, to oba koła obracją się w przeciwnym kierunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jacekzoo napisał:

Szybciej i lepiej dla opon, jak wciskasz jeden to jedno koło się kręci a drugie stoi, jak w czołgu, i to stojące ,,drze,, oponę. A jak wciskasz dwa, to oba koła obracją się w przeciwnym kierunku

Dokładnie tak jest ?

jak dobrze człowiek poszuka, to zawsze można coś znaleźć taniej.Na tej stronce pilot do mojego Reicha kosztuje już tylko 139,50 euronów. Pewnie jak bym się przysadził to bym jeszcze taniej znalazł :) 

https://www.campingshop-24.de/campingartikel-ersatzteile/mover-ersatzteile/?p=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bartd napisał:

[...]  mam pytanie: w oryginalnych pilotach jest możliwość wciśnięcia dwóch przycisków na raz np.: lewa strona>do przodu i prawa strona> do tyłu - przyczepa obraca się.Sterowniki uniwersalne oczywiście nie posiadają takiej możliwości "2 kanały sterowane na raz". Opracowałem już sobie schemat jak to zrobić za pomocą sterownika 8 kanałowego

Wystarczy sterowanie 6 kanałowe - 4 kanały, to jazda w przód, jazda w tył, jazda w lewo, jazda w prawo, natomiast dwa kolejne kanały, to obrót w lewo, obrót w prawo. W takim sterowaniu "własnego wykonania" nie musisz już naciskać dwóch przycisków jednocześnie, tylko wybierasz jeden przycisk (jeden kanał), który steruje już odpowiednio podłączonymi dodatkowymi przekaźnikami - schematy połączeń są nawet w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bartd napisał:

[...]  tu moje pytanie czy jest sens takiej funkcji w praktyce? Czy wystarcza jak mogę sterować całością przód/tył i lewą lub prawą stroną przód/tył?

Oczywiście, że jest sens. Gdy napędzane jest tylko jedno koło, to poza "ścieraniem" opony, o którym wspomniał Jacek, a które jest jednak marginalne i praktycznie można go nie brać pod uwagę, jest jeszcze jeden aspekt, ale mający jednak duże znaczenie z uwagi na precyzję manewrowania w pewnych przypadkach. Przyczepa napędzana jednym kołem, porusza się po łuku, niewielkim, ale jednak, ponieważ osią obrotu jest unieruchomione koło (to, które nie jest w danej chwili napędzane). Gdy obydwa koła są napędzane przeciwnie, to przyczepa nie porusza się po łuku, ale obraca według własnej osi (środek geometryczny). Może lepiej wyjaśni to rysunek - trochę przejaskrawiłem tor poruszania się przyczepy, ale chciałem, aby było widać w czym rzecz.

1a.jpg.5de0594f0d99f97039f0f82d566f6707.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kalapan napisał:

Nie wiem jaki masz model Reicha, bo tego nie napisałeś

Napisałem wcześniej.... jest to model:

7 godzin temu, bartd napisał:

Reich 527-0530

Na sterownik własnej produkcji wydałbym pewnie ponad 200zł (120 sterownik+50 przekaźniki + obudowa....itd). Chociaż opracowałem już schemat oparty na 8 kanałowym pilocie i miałem sporą chęć stworzenia czegoś od podstaw... to chyba mnie "skutecznie zniechęciliście" i znalazłem aukcję na eBay z pilotem zastępczym:

https://www.ebay.pl/itm/Caravan-Motor-Mover-Remote-Handset-Reich-Compatible-12-Month-Warranty/163415893691?hash=item260c58a6bb:g:KrUAAOSwygJXgRWn:rk:11:pf:0

Koszt z przesyłką to 422zł więc za te 200zł chyba warto mieć prawie oryginał.... muszę tylko upewnić się że sterownik jest sprawny... tylko jak bez pilota!?

2 godziny temu, Kristofer napisał:

Oczywiście, że jest sens

Znam zasadę skrętu względem środka osi i względem punktu skrajnego osi (kiedyś w dzieciństwie miałem taki fajny model czołgu na kablu produkcji rosyjskiej), tylko chodziło mi o praktykę - i jak wnioskuję po wypowiedziach... jednak przydaje się skręt względem środka osi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w województwie podlaskim.... mekką karawaningu ta okolica to nie jest. Spróbuję sterownik podłączyć i zrobić reset... Dioda na sterowniku powinna zareagować jakoś przynajmniej. Jak da oznaki jakiegokolwiek życia to kupię pilota. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.