Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

Czegoś nie rozumiem, czy nie jest czasem tak,że bez kategorii E+B lub teraz b96  nie można ciągnąć przyczepy powyżej 750kg?

 

Nie jest taj jak mówisz Markus.

Poczytaj sobie na naszym portalu informację na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się zachciało B96:-)

właściwie to nie tyle "zachciało" co kupiłem ostatnio moją pierwszą przyczepę

Razem DMC 4150kg więc w sam raz

Na razie udałem się do wydziału komunikacji (przy okazji rejestracji przyczepy) i dowiedziałem się że w Gorzowie Wlkp. nie trzeba zakładać profilu przed egzaminem.

Oczywiście konsternacja była, a jakże, bo jeszcze nikt o to nie pytał.

Pani ustaliła z przełożonym i telefonicznie z WORDem że od razu mam iść do WORD zapisać się na egzamin.

Czyli jakby łatwiej.

Może i Wam się przyda taki news!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychlilbym sie do stwierdzenia markusa79.

Ustawa mowi o-

a. aucie do 3.5T

b. aucie do 3.5T plus przyczepa lekka

c. auto do 3.5T  plus przyczepa inna niz lekka tj pow 750 kg ale z B96 z ograniczeniem masy zestawu do 4250 kg

 i tylko i wylocznie

To byla ustawa

 

Niezrozumienie tego zamiesznia jest za sprawa Prawa o ruchu drogowym ktore stanowi inaczej

Prawo o Ruchu Drogowym Dział IV Rozdział I Art. 88.ust.2. pkt. 3 oraz 10:

Kategoria B uprawnia do kierowania:

  1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

  2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie
    całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile
    łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza
    3,5 t,
  3. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

i jesli zastosowac prawo waznosci to znaczy ze ustawa jest wazniejsza od prawa o ruchu drogowym

oznacza ze jak wczesniej mozna bylo ciagnac cepy inne lekie byleby nie przekroczyc 3.5T tak po wejsciu ustawy moza tylko lekkie.w ustawie tez nie ma wznianki o kat AM czy T.

Pragnabym zaznaczyc ze zadne tabelki czy inne objasnienia nie sa wizace bo przeciez ustawa stanowi prawo i jej rozumienie a nie tabelki redaktorow

cytat

Ustawa o kierujących pojazdami zwana dalej „Ustawą”
wprowadza i definiuje nowe

uprawnienia do kierowania pojazdami

 

Nowe uprawnienia a nie nowelizuje i nie ma tez mowy w ustawie o pozniejszych rozporzadzeniach znaczylo by ze jest to prawo wiazace

 

Moim zdaniem jak wczesniej o tym, pisalem ustawa wg mnie jest bledna i sprzeczna z prawem europiejskim

Miodzio prawo jazdy jest bezterminowe zawsze chyba ze lekarz orzeknie inaczej tyle ze dokument je potwierdzajacy wymienia sie raz na 15 lat ze wzgledu tylko i wylacznie celem wymiany zdjecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafall wszystkie obecnie wydane prawa jazdy kończą ważność w roku 2033. W chwili obecnej nie wydaje się już dokumentów na okres "bezterminowo", tylko na okres maksymalnie 15 lat.

Co 15 lat trzeba wykonać badanie lekarskie i tak jak mówisz - wymienić zdjęcie.

Stwierdzenie "jest bezterminowe zawsze chyba że... " jest według mnie trochę logicznie zagmatwane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafall wszystkie obecnie wydane prawa jazdy kończą ważność w roku 2033. W chwili obecnej nie wydaje się już dokumentów na okres "bezterminowo", tylko na okres maksymalnie 15 lat.

Co 15 lat trzeba wykonać badanie lekarskie i tak jak mówisz - wymienić zdjęcie.

witam

 do 2028  o ile liczyc potrafie   :)

tak wiec w lutym 2028 wszyscy bezterminowi - zdjecie w jedna reke a stowke lub wiecej w druga i do WK po nowe PJ

pozdrawiam

Edytowane przez radwan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ten sam problem. Robic to dziwne B96 czy B+E. jak sobie wszystko przeliczyłem to wyszła mi różnica w kosztach ok. 350,00 zł więc nawet sie nie zastanawiałem i jestem na B+E. Może sie przyda moze nie. Przynajmniej jest to "pewna kategoria" w krajach UE. I już jestem w trakcie szkolenia i 18 marca mam egzamin. Faktycznie jest kilka niuansów, które trzeba znać podczas egzaminu i wcale nie sa to 3 lub 4 godziny aby to wszytko przećwiczyć. A doddatkowy koszt za niezdany egzamin z powodu braku wiedzy o tym czy o tamtym praktycznie zeruje koszty. Ja jeżdże przyczepą tak jak pewnie wiekszość z Was sporadycznie i naprawde trzeba się troche najeździc żeby bezstresowo podejść do egzaminu. Dlatego w/g mnie lepiej jest juz zrobić B+E.

Pozdrawiam

Edytowane przez RobertN (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafall wszystkie obecnie wydane prawa jazdy kończą ważność w roku 2033. W chwili obecnej nie wydaje się już dokumentów na okres "bezterminowo", tylko na okres maksymalnie 15 lat.

Co 15 lat trzeba wykonać badanie lekarskie i tak jak mówisz - wymienić zdjęcie.

Stwierdzenie "jest bezterminowe zawsze chyba że... " jest według mnie trochę logicznie zagmatwane.

Absolutnie sie z Toba zgadzam,i masz racje zapomianialem napisac DO.Czyli prawo do jazdy jako uprawnienie.ale mniejsza.Zdziwilo mnie to co napisales.A mianowicie kwestia  badan lekarskich.Skoro ustawe z 2013 wprowadzono celem ujednolicenia w Europie uprawnien do kierowania jak i kryteriow ktorym trzeba sprostac aby takie uprawnienia otrzymac logiczne roniez ze kwestia badan lekarskich powinna byc jednolita.Tymczasem w moim przypadku badania lekrskie dopiero po ukonczeniu 75 chyba ze C to po 70-tce  a nie z wymiana dokumentu.Czyzby lobby lekarskie zadzialalo?

Jako ciewostke napisze ze policja zatrzymala kobiete i skierowala ja na ponowny egzamin gdyz zbyt wolno jechala :]  miedzy 50-70km/h na 80 tce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciewostke napisze ze policja zatrzymala kobiete i skierowala ja na ponowny egzamin gdyz zbyt wolno jechala :]  miedzy 50-70km/h na 80 tce .

Czyżby się w końcu brali za "zawalidrogi"?  :hmm:

Normalnie nie wierzę, że to w Polsce miało miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby się w końcu brali za "zawalidrogi"?  :hmm:

Normalnie nie wierzę, że to w Polsce miało miejsce.

W Polsce to raczej takie przypadki nie maja racji bytu gdyz pedzaca wiekszosc wciaga powolniakow.

Rzecz miala miejsce w Norwegii

http://www.ostlendingen.no/nyheter/midt-%C3%B8sterdal/ma-ta-lappen-pa-ny-fordi-hun-kjorte-for-sakte-1.7783658?localLinksEnabled=false zerszta to nie oddosobno\iony przypadek.Mozna tez to potraktowac jako przestroge podczas  wycieczki do Skandynawii ze zbyt ostrozna i powolna jazda zwlaszcza w sezonie moze skutkowac nieoczekiwanym spotkaniem z tutejsza policja.Osobiscie znam przypadek gdzie policjant nakazal przekroczenie predkosci o 10km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekam z ustęsknieniem aż się zabiorą za zawali drogi, i tych zakochanych w lewym pasie, nie wiem czy zauwazyliście problem środkowego pasa, tam gdzie są 3 pasy to albo lewy albo środkowy zapchany, prawym jedziesz i wyprzedzasz tych ze środkowego i lewego jadąc dozwoloną prędkością ale zazwyczaj tym prawym wyprzedzać nie wolno, bo 3 pasy to przeważnie na "S"-kach. Uwazam że duzo wieksze zagrozenie stwarza ten "slimak"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.