Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

A więc od początku:

kupiłem nową przyczepę o DMC 1500kg która w połączeniu z moim holownikiem osiąga Wagę zestawu 3650kg :( i od tego wszystko się zaczęło ...

 

od 19.01.2013 roku mamy nowe przepisy o kategoriach praw jazdy:

 

Ustawa o kierujących pojazdami
Dz.U. z 2011 nr 30 poz. 151

Art. 6. 1.
Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
6) kategorii
B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
B) zespołem
pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy
lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a,
oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

6.2
Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna
masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część
praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa
jazdy.
 

 

A do tego drugi akt prawny :)


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI
MORSKIEJ 1)
z dnia 13 lipca 2012 r.
w sprawie egzaminowania osób
ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania
i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w
tych sprawach

Rozdział 5
Warunki i tryb przeprowadzania części
praktycznej egzaminu państwowego
§ 23.2
Osoba ubiegająca się o
uprawnienie do kierowania pojazdami wynikające z art. 6 ust. 1 pkt 6 lit. c
ustawy wykonuje podczas części praktycznej egzaminu państwowego zadania
określone dla prawa jazdy kategorii B+E.
 

 

 

Tym o to sposobem doszedłem do tego że mogę szybciej (bez kursu) taniej (bez kursu!!) uzyskać wymagane uprawnienia :)

Ale jak to u nas bywa nie jest to takie proste jakby się wydawało ;)

 

Najpierw instruktor (bardzo symatyczny) musiał się doszkolić co jak tak naprawdę chcę i czemu nie idę na kurs ale jednak chcę z nim jeździć... było dość łatwo już nastepnego dnia przeczytał wspomniane wyżej dokumenty + jeszcze jakieś rozporządzenie jak powinein wyglądać samochód ezgaminacyjny dla tej kategorii (we Wrocławiu to ten sam zestaw co E+B)

 

Wykupiłem w ośrodku kształcenia kierowców indywidualne godziny jazdy z przyczepą (kilka) żeby zobaczyć o co biega na egzaminie - oj warto bo za niektóre czynności wymagane na egzaminie w cywilizowanych krajach by nam niezły mandat wlepili  - np. linka awaryjna od hamluca przyczepy na egzamienie ma byc zapięta za kulę haka :miga:

 

 

Tym oto sposobem:

-  "poćwiczyłem jazdę"

- Odwiedziłem lekarza w ośrodku szkolenia kierowców

- w domu zrobiłem sobie zdjęcie (kolega je obrobił w Photoshopie - mnie ten program przerasta - wydrukowałem w domu :) )

i ...

- odwiedziłem Wydział Komunikacji w celu założenia "Profilu Kandydata na Kierowcę"

tutaj ponowne zdziwienie, że co, że jak ... co Pan chciałbym mieć, a co to, jak to itp. więc uzborjony w cierpliwość dałem Pani szansę na kosultacje z koleżankami (na zapleczu) ...

Kolegialnie ustaliły (ustawa w ręce) że coś takiego jest ... ale jaka to kategoria to już nie wiedzą...

Podpowiedziałem że B96 i tak wpisały, okazało się że system dopuszcza taką kategorię :)

 

Więc dumny i szczęśliwy udałem się do WORD tam kolejny numerek kolejka na tablicy informacja o najbliższych wolnych terminach egzaminów podchodze do okienka i szok...

- Pani w okienku: co mi Pan tu daje?

- Ja: infomrację z wydziału komunikacji z moim profilem

- Pani: my tego nie przyjmujemy
- Ja: (wielki znak zapytania na twarzy) jak to nie ?

- Pani: - Nie i już ...

 

Chwila konsternacji (nie odpuszczam)

- ale Dlaczego?? 

- Pani: bo system nie działa i obsługujemy tylko tych którzy zaczęli kursy przed 19.01.2013

- Ja: ale ja żadnego kursu nie zaczynałem i nie zamierzam zaczynać

- Pani: Proszę przyjść za kilka miesięcy bo może wtedy będzie działało ..

 

Uznając dyskusję z Panią za bezcelową (niestety niektórzy nawet takie stanowiska zajmują ponad miarę swoich możliwości i umiejętności rozwiązywania problemów) udałem się do Egzaminatora nadzorującego ...

 

tam rozmowa zupełnie rzeczowa...

Owszem jest problem system działa tylko połowicznie czyli można założyć profil ale większość WORDów w Polsce go jeszcze nie obsłguje. Mogę pojechac zdawać ezgamin do innego miasta gdzie to działa (jest tylko kilka na kilkadziesiąt WORDów) albo spokojnie poczekac 2-3 tygodnie i u nich też będzie działać bo poprostu musi ... inaczej skończą im się kursanci.

Pan egzaminator dobrze wiedział co to kategoria B96, czym się różni pojazd egzaminacyjny (zakryta plandeką przyczepa) i zaprosił mnie serdecznie do spradzania strony internetowej od kiedy ruszy profil kierującego czy jak to tam zwą.

 

A teraz trochę o kosztach:

- godzina jazdy z przczepą we Wrocławiu (50zł)  dla prówniania kurs E+B min. 800zł (na kursie jest 15h jazdy)

- zdjęcie 0zł (papier foto i drukarę porostu miałem dostępna)

- lekarz - 50zł

 

dalsze koszty

- ezgamin - pewno 200zł (jak EdoB) ale jeszcze nie wiadomo

- nowe prawo jazdy 100zł

- zapewne jeszcze jakaś opłata ewidencyjna dojdzie ...

 

Dalsze perypetie opiszę z czasem ... teraz czekam aż WORD uruchomi system i ja podobnie jak inni ropoczynający kursy po 19.01.2013 roku będą mogli zdawać we Wrocławiu Egzamin :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po kiego nam to wszystko cywilizacyjne gawno było???

Było A,B,C,D,E,T i jakoś było dobrze.

Wszelkie rozszerzanie to komplikowanie i w gruncie rzeczy samozagłada. 

Klasyczny polski kretynizm. "Wprowadzamy - potem się do tego przygotujemy!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek akurat tutaj spradziłem ... auto które zamierzamy teraz kupić dalej zmieści się w B96 ...

a poza tym ja lubię przecierać szlaki :)

 

Rafall, Panienka z okienka była na prawdę niezła w swoim podejściu do klienta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po kiego nam to wszystko cywilizacyjne gawno było???

 

Oj od razu negujesz postęp! To tak jak byś mówił, a na co mnie ta przyczepa/kamper trzeba było przy namiocie/szałasie zostać  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil widzisz - taka nasza rzeczywistość.

A forumowicz BartoszK pisze że 4 lutego się zapisał a 7 lutego był po zdanym egzaminie.

Na Śląsku dalej jeszcze nie do końca wiadomo co z tą kategorią (B96).

 

Zastanawiam się tylko jak na tą kategorię prawa jazdy będą się zapatrywali policjanci z krajów spoza EU ??

Kto im będzie tłumaczył zawiłości różnic pomiędzy B a B96 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil widzisz - taka nasza rzeczywistość.

A forumowicz BartoszK pisze że 4 lutego się zapisał a 7 lutego był po zdanym egzaminie.

Na Śląsku dalej jeszcze nie do końca wiadomo co z tą kategorią (B96).

 

Zastanawiam się tylko jak na tą kategorię prawa jazdy będą się zapatrywali policjanci z krajów spoza EU ??

Kto im będzie tłumaczył zawiłości różnic pomiędzy B a B96 ??

 

No własnie ze względu na ograniczenia urlopowe wolałbym zdać egzamin na miejscu ... inaczej to 2 dni z głowy, jeden na wyjazd żeby się zapisać na egzamin, i później na sam egzamin.

 

Liczę że we Wrocławiu lada moment uporają się z tym problemem.

 

Spoza EU czas pokaże, ja powiem szczerze że na razie nigdzie się nie wybieram poza EU, i chętnie zobaczę jak w międzynarodowym prawie jazdy zostanie ujęta ta kategoria (może będzie jakiś komentarz??) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj od razu negujesz postęp! To tak jak byś mówił, a na co mnie ta przyczepa/kamper trzeba było przy namiocie/szałasie zostać  :]

Eee tam. A gdzie tu postęp :swieca: i komu on jest przydatny?  

Ja tu dostrzegam komplikowanie rzeczy prostych w wiadomym celu.

Niczemu innemu to nie służy. 

.

Postęp służy dziś tylko otumanianiu. Na każdym z resztą kroku - stąd mój konserwatyzm  :serce:

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Kamil nie daj się wsadzić na minę, egzamin na B96 (brzmi jak byś na bombowiec robił uprawnienia  :] ) powinien kosztować 170 PLN. Przynajmniej taka cena widnieje w cenniku warszawskiego WORD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za posta, nas też ten egzamin czeka, w Zielonej Górze:-) Jeszcze nie zaczęliśmy nic w tym temacie, mówisz, że dziwnych rzeczy będą wymagać? :-) Zastanawiamy się właśnie jak się za to zabrać, do maja musimy mieć B96:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zdać egzamin i tak musisz poćwiczyć, ktoś Ci musi podpowiedzieć jak zdać ( szkoleniowiec ) czy nie lepiej zrobić E do B fakt więcej kasy ale się nauczysz ( poznasz podstawowe informacje co do jazdy z przyczepą, nie zczerpnięte od przysłowiowego wójka który jeździ od lat tylko od szkoleniowca )

Twój wybór, przyczepa DMC 1500 to ciężka przyczepa do osobówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marc, bez przesady całkiem dobra przyczepa do osobówki, o odpowiedniej mocy i wadze.

 

Wracam do tematu, nie zamierzam jeździć z lawetą na najbliższe lata 1500kg przyczepa mi wystarczy i osobówka którą zamierzam kupić jako kolejną

 

podstawowe informacje a także te wykraczające poza podstawowoą wiedzę pozyskałem jeżdżać z mniejszą przyczepą po europie i polsce ;)

 

Reasumując po to wymyślono (forsowano w krajach cywilizowanych) kateogorię dla karawaningowców żeby z niej korzystać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff całe szczęście ,że jak szukałem przyczepy oraz auta to miałem kalkulator, teraz mam tak : auto DMC 2015kg-max na haku 1500kg, przyczepa DMC 1100kg, czyli jadę zestawem 3115kg, na szczęście omijam w ten sposób kategorie B+....   oraz wszystkie opłaty drogowe powyżej 3.5t.   No bo jak się suma sumarum policzy całe zamieszanie z posiadaniem przyczepy to lepiej w 5 gwiazdkowym hotelu SPA zamówić  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez liczyłem i stwierdziłem ze nie chce się ograniczać z DMC przyczepy a na prawdę największy problem to aktualny brak możliwości przesłania profilu kierującego z Urzędu Miiasta do WORD. Aktualnie przygotowywana jest nowelizacja rozporządzenia więc liczę ze w ciagu 2cy tyg temat będzie załatwiony :)

 

A temat opłat jakoś przeżyje to tez liczyłem większość wyjazdów to Europa zachodnia a tam "normalnie" traktują przyczepy kempingowe gdy zestaw przekracza 3,5t

Edytowane przez Kamil_K (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.