Skocz do zawartości

Rejestracja przyczepki typu SAM


terenowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie. Kończę budować towarową (bagażową) przyczepkę samochodową typu SAM, czyli lekką samoróbkę do 750 kg. Z materiałów które posiadałem wynikało, że aby ją zarejestrować potrzebują przegląd, ubezpieczenie i jakieś inne drobne dokumenty. Tymczasem dzisiaj kolega mnie wystraszył mówiąc, że potrzebna będzie jeszcze opinia rzeczoznawcy. Samej opinii się nie boję, ale ceny jaka z rzeczoznawcą może być związana. Czy wiecie jak wygląda formalnie rejestracja przyczepek samoróbek i czy rzeczoznawcę można ominąć?

Proszę nie piszcie, że rzeczoznawca mi się przyda bo oceni, czy przyczepka się nadaje. Jest tak solidna i wytrzymała, że mógłbym na niej wozić samochody. Wiem to, bo miałem i mam kilka samoróbek i najmocniejsza z nich jest o połowę delikatniejsza od tej którą robię. Chodzi mi tylko o formalności i ominięcie rzeczoznawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Witam na innym forum ktoś pytał o to samo i od diagnosty otrzymał taką odpowiedź

czy to prawda :niewiem: nie wiem.

Pozdrawiam..

Jak masz gotową przyczepke to idziesz do WK po skierowanie na nabicie nr

Z tym i z przyczepka jedziesz na Okręgówkę i tam najlepiej zapytaj wczesniej co i jak.

Ja np pomagam wypełnić wniosek z danymi technicznymi

Do tego musisz mieć zdjęcia z czterech stron i rysunek techniczny z wymiarami.

Co do DMC to sam sobie ustalić mozesz, a diagnosta sprawdzi czy jest to mozliwe (maksymalny nacisk osi wykozystanej, nośność opon i konstrukcja)

Do 750kg to przyczepa lekka bez hamulca a powyzej z hamulcem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w jednym urzędzie jest potrzebna opinia,a drugim nie,też mam przyczepke sam,na osi od renault clio,nie zarejstrowana jes jeszcze,.

Najlepiej podjedz do wk i zapytaj,bo to co urząd to inaczej gadają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A orientujecie się ile bierze rzeczoznawca za swoją usługę w takim przypadku?

 

 

Róznie w zależności od regionu kraju, bo cenniki nie są ujednolicone. Ale 100zł w góre mozesz szykować, nie powinno to przekroczyc 200 zł bo to juz by była :czerwona:  :zlo: Tak samo z rzeczoznawcą, różnie to bywa jedni diagności i WK chcą opinie inni nie. Udaj sie do SKP która posiada uprawnienia do nabijania cech identyfikacyjnych najlepiej Okręgówka  i powinni ci udzielic informacji, a jeszcze jedno w rejestracji pojazdów marki SAM jest rejonizacja czyli musisz udac sie do SKP pod którą jestes zameldoeany czyli miasto albo starostwo. W WK powiedza ci wszystko  i powinni podac ci liste stacji w jakich możesz to wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest potrzebna. W sąsiednich powiatach tego nie wymagają. Wypada znaleźć kogoś zameldowanego w tych powiatach, aby zrobił pierwszy przegląd, zarejestrował i mi moją przyczepkę "odsprzedał". Dużo łażenia, ale tańsze rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, badałem ten temat. Zarejestrowane przyczepki na Allegro o DMC, tak powyżej 400 - 500 kg, to koszt od 500 zł w górę. Mniejszej ładowności nie chcę, bo na moją można założyć ze 2 tony, tak jest mocna. Przyczep o ładowności 500 -750 kg jest mało i często daleko. Kiedy policzyć całodniowy wyjazd + zakup + przerejestrowanie to wychodzi to samo co zapłacić haracz rzeczoznawcy. Raczej lepiej jest zarejestrować w sąsiednim powiecie na "słupa" i przerejestrowywać na siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, badałem ten temat. Zarejestrowane przyczepki na Allegro o DMC, tak powyżej 400 - 500 kg, to koszt od 500 zł w górę. Mniejszej ładowności nie chcę, bo na moją można założyć ze 2 tony, tak jest mocna. Przyczep o ładowności 500 -750 kg jest mało i często daleko. Kiedy policzyć całodniowy wyjazd + zakup + przerejestrowanie to wychodzi to samo co zapłacić haracz rzeczoznawcy. Raczej lepiej jest zarejestrować w sąsiednim powiecie na "słupa" i przerejestrowywać na siebie. 

 

Jest jeszcze opcja zameldowania się w sąsiedniej gminie na czas rejestracji przyczepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terenowiec,  wiesz co mi przyszło do głowy ?

Wyślij e-maila do sąsiedniego powiatu z zapytaniem o potrzebne dokumenty do rejestracji SAM-a.

Domniemam ,że z sąsiedniego powiatu wymagane dokumenty do tej rejestracji byłyby dla Ciebie do przyjęcia .Następnie wydrukuj sobie to wszystko co Ci napiszą i idz do swojego powiatu i zapytaj dlaczego nie chcą zarejestrować ci przyczepy właśnie w taki sposób jak w sąsiednim powiecie ?

Rozmowa oczywiście z naczelnikiem wydziału komunikacji a odpowiedz zażądaj na piśmie , Może w ten sposób urzędasy  wymiękną i nie bedzie potrzeby szukania "słupa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to myśl. Zresztą oba pomysły są dobre. Choć z tym zameldowaniem to nie wiem, czy to prawda, czy żart? Czy przypadkiem nie musi być stałe zameldowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.