Skocz do zawartości

Panele solarne na budce pasjonata


pasjonat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W miniony weekend zamontowałem w reszcie bateryjki. :)

 

Panele 2x 95W zakupione u Kolegi Bartka " tarapukura " ze znanej nam już FIRMY Tu wielkie podziękowania za profesjonalną obsługę i szybką wysyłkę oraz rabat ;)

Regulator ładowania TPS 1230 (12v30A ) dużo dużo wcześniej gdzieś na Allegro

post-8248-0-27684900-1345060008_thumb.jpg

 

Akumulatory 2x 143Ah też zakupione dawno temu.

Przewód 5x4mm

Reszta komponentów zakupiona gdzie popadło.

 

Montaż

 

Oba panele poprzecznie względem dachu zamontowałem na konstrukcji z kątownika aluminiowego 4x4cm .

Jako że jestem przed gruntownym malowaniem poszycia i zewnętrznym liftingu priorytetem montażu była możliwość łatwego demontażu całości na czas malowania dachu.

Dlatego konstrukcja z panelami spoczywa 1cm nad dachem zakotwiona w 4 punktach na listwach krawędziowych poszycia.

 

post-8248-0-19889800-1345060102_thumb.jpg

 

Do zakotwienia konstrukcji w konstrukcji ściany użyłem śrub nierdzewnych 50x8mm z nakrętką kołpakową.

post-8248-0-48624500-1345060200_thumb.jpg

 

kotwy oczywiście uszczelnione totalfixem.

W połowie szerokości dachu pod konstrukcje wkleiłem do dachu na totalfix podpórki z poliwęglanu zapobiegające drganiom całości podczas jazdy.

post-8248-0-20568200-1345060272_thumb.jpg

 

Przelot przewodu przez dach wykonałem w najbardziej dogodnym dla mnie miejscu unikając ciągnięcia przewodu między meblami wewnątrz budki.

Sama przelotka ma średnicę 35mm i wykonana jest z cieńkościennej rury aluminiowej uzbrojonej w kołnierz pod sufitem oraz dociskowy z góry.. Duży zapas jak na jeden przewód o średnicy 16mm . ale mam zamiar w tym miejscu w późniejszym czasie przełożyć przewód antenowy i kto wie co jeszcze ;)

post-8248-0-63639400-1345060393_thumb.jpg post-8248-0-59184200-1345060592_thumb.jpg post-8248-0-95993500-1345060488_thumb.jpg

 

Przestrzeń w okół przelotki po między płytą sufitu a blachą poszycia dachu wypełniłem klockami 3cm by zaciśnięta przelotka nie spowodowała przyduszenia poszycia i stworzenia niecki w okół przelotu.

post-8248-0-53436000-1345060716_thumb.jpg

 

 

Przelotka osadzona w dachu na totalfix . Od spodu wychodzi mi w pawlaczyku koło drzwi wejściowych ,kilkanaście cm od regulatora ładowania natomiast na zewnątrz wychodzi w puszce hermetycznej.

post-8248-0-50666300-1345060877_thumb.jpg post-8248-0-34749700-1345060941_thumb.jpg post-8248-0-98438300-1345061099_thumb.jpg

 

a tak wygląda pucha przy panelach

post-8248-0-55023900-1345061008_thumb.jpg

 

Jako że trzeba było odseparować wzajemnie oba panele zastosowałem diodę Schotty'ego 30V 60A zamontowaną po drodze we wspominanym pawlaczyku uzbrojoną w radiator od procka z jakiegoś kompa.Dioda separuje plusy paneli by panele wzajemnie nie oddziaływały na siebie.

post-8248-0-94668600-1345061170_thumb.jpg post-8248-0-39394200-1345061225_thumb.jpg

 

Diody celowo nie lutowałem . Zastosowałem połączenie kostkowe w razie konieczności wymiany na polu bez lutownicy.

 

Tak wygląda to w całości na dachu

post-8248-0-44616800-1345061382_thumb.jpg post-8248-0-69995800-1345061429_thumb.jpg

 

A teraz osiągi.

 

Zaraz po odpaleniu układu akumulatory spięte równolegle (286Ah) pochłonęły w umiarkowanym słońcu w porywach 12A.

post-8248-0-75426300-1345061559_thumb.jpg post-8248-0-05323700-1345061614_thumb.jpg

 

 

Dzisiejszy dzień układ katowałem maksymalnym obciążeniem. Odpaliłem lodówkę na Peltierowym energożłopie .4A + oświetlenie wiatraki ,przetwornica z laptopem i do czasu zachmurzenia miałem cały czas utrzymywany bilans ładowania/poboru dodatni.

 

Panele w konstrukcji rozmieściłem tak by ewentualnie kiedyś można było dołożyć trzeci panel , Przewód także posiada żyły z zapasem. W razie niedoborów przy ładowaniu dodatkowego akumulatora do łodzi czy wzbogaceniu sprzętu o dodatkowe odbiorniki. Lecz po dzisiejszych testach wydaje mi się że na tych 2 panelach poprzestanę :):ok:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota brawo.gif

 

Zestaw pierwsza klasa. Zdradzisz ile takie cudeńko Cię wyniosło?

Oczywiście nie wliczając twojego czasu i włożonej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasjonat, jeśli możesz, to napisz czym kierowałeś się dobierając regulator ładowania i diodę - chodzi mi o prąd (chyba w opisie diody jest błąd - powinno być 30A 60V). O ile regulator mogę zrozumieć, że przewidujesz pobór prądu do 30A to po co taki duży prąd dla diody? Czy dobierałeś te elementy na podstawie jakichś obliczeń czy na wszelki wypadek dałeś z dużym zapasem? Pytam, bo mam w swoich zasobach diody 1660 (z zasilaczy komputerowych), czyli 16A 60V i wydaje mi się, że te byłby wystarczające, ale wolałbym się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota :brawo: niezły patent z tą puszką hermetyczną i rurką :ok: Jak mocowałeś puszkę - tylko na uszczelniaczu czy przykręcałeś dodatkowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasjonat, jeśli możesz, to napisz czym kierowałeś się dobierając regulator ładowania i diodę - chodzi mi o prąd (chyba w opisie diody jest błąd - powinno być 30A 60V). O ile regulator mogę zrozumieć, że przewidujesz pobór prądu do 30A to po co taki duży prąd dla diody? Czy dobierałeś te elementy na podstawie jakichś obliczeń czy na wszelki wypadek dałeś z dużym zapasem? Pytam, bo mam w swoich zasobach diody 1660 (z zasilaczy komputerowych), czyli 16A 60V i wydaje mi się, że te byłby wystarczające, ale wolałbym się upewnić.

 

Witam

 

Racja . wyłowiłeś mój czeski błąd .Dziękuje. Odwrotnie podałem .Powinno być 30A i 60V.

Jak dobrałem diodę ? w sklepie kierowałem się kolorem ;) oczywiście żart . Taka dioda była aktualnie dostępna a zapas mi nie zaszkodzi. Cena też bez znaczenia ( 8zł)

 

Pytam, bo mam w swoich zasobach diody 1660 (z zasilaczy komputerowych), czyli 16A 60V i wydaje mi się, że te byłby wystarczające, ale wolałbym się upewnić.

 

Wszystko zależy od stanu naładowania akumulatora i możliwości paneli. Jeśli akumulator będzie wypompowany a panele jakie zastosujesz będą w stanie dać mu więcej niż 16 A w pierwszej fazie ładowania to może być mało. Moje akumulatory nie były rozładowane zupełnie a dostały na "dzieńdobry " 12A przy już niemal górnym progu naładowania (na fotce 11,1A z chmurką po drodze do solarów i 14,5 v).

 

Regulator kupowałem dużo wcześniej , ale ze świadomością że dach kiedyś uzbroję panelami i to nie popiardółkami bo 12v to jedyne zasilanie przy mojej turystyce na dziko.. Zanim zainstalowałem panele ten regulator dzielnie współpracował i dalej będzie w razie czego z prostownikiem pokładowym , który też nie należy do słabych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota :brawo: niezły patent z tą puszką hermetyczną i rurką :ok: Jak mocowałeś puszkę - tylko na uszczelniaczu czy przykręcałeś dodatkowo ?

 

Puszki jakie zastosowałem pochodzą z odzysku z demontażu jakichś reklam. Mimo ich przebytego już wieku na głowę jakością biją większość dostępnych dziś w sklepach. Mam je sprawdzone . Warunki atmosferyczne im nie straszne, tworzywo od uv nie kruszeje .

To sama w sobie standardowa pucha . Otwór w dnie puchy przewierciłem tak jak w dachu wiertłem piórowym 35mm . Pod puchą oczyściłem powierzchnie dachu i całość wkleiłem na totalfix. Aluminiowy pierścień na rurze przelotki dociska puchę do dachu i to wszystko.

 

 

Co do kosztów:

 

Panele - aktualna cena widoczna jest w linku podanym w 2 zdaniu tematu.(z czasem może się zmieniać) + rabat dla członków forum. Za oba zapłaciłem coś koło 960zł -980zł (nie pamiętam) + kurier 30zł . Tam były jeszcze jakieś złącza dodatkowe , których w efekcie nie wykorzystałem bo nawet te w bateriach odcięłem

( tu uwaga dla naśladowców . Nie wiem jak to jest z gwarancją i odciętych przewodach. ) ( ja olałem ewentualną gwarancję kosztem porządnego i szczelnego przełożenia przewodów przez dławice puszki)

 

Regulator aktualnie na Allegro kosztuje 229zł. Za ile ja go kiedyś kupowałem - nie pamiętam.

Przewód 5x4mm w castoramie po 27zł za metr

akumulatory 2x jakieś 600-700 zł kupowane dawno.

dioda Schottkiego - 8zł choć są dostępne i po 6zł.

klejo/uszczelniacz Totalfix w castoramie za 20/pare zł (wykorzystanie w 1/4 kartusza)

Klej do kątowników Weldyx pro. coś koło 60zł za kartusz. (na 1 zdjęciu wraz z pistoletem) (kątowniki konstrukcji nie zostały pospawane :) są na łączeniach sklejone weldyxem oraz ponitowane )

 

puchy ,radiator, rurka i kątowniki - z demobilu

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrałem diodę ? w sklepie kierowałem się kolorem ;)

 

No ok - tylko napisz do czego dobierałeś ten kolor - regulatora, akumulatora, panela czy może opon? Bo wciąż nie wiem na jakiej podstawie mam dobrać w przyszłości diodę do siebie :niewiem::-]

 

Wszystko zależy od stanu naładowania akumulatora i możliwości paneli. Jeśli akumulator będzie wypompowany a panele jakie zastosujesz będą w stanie dać mu więcej niż 16 A w pierwszej fazie ładowania to może być mało. Moje akumulatory nie były rozładowane zupełnie a dostały na "dzieńdobry " 12A przy już niemal górnym progu naładowania (na fotce 11,1A z chmurką po drodze do solarów i 14,5 v).

 

Biorąc pod uwagę Twoją instalację - czyli panele 95W - to przy 100% sprawności z jednego panela bez względu na stopień rozładowania akumulatora nie powinieneś uzyskać w najprostszym przeliczeniu więcej niż niecałe 8A (przy założeniu, że napięcie ładowania to 12V - a jak wiemy jest wyższe). A z danych katalogowych Twojego panela wynika, że prąd w punkcie maksymalej mocy wynosi 5,29A - czyli max z dwóch to 10,58A. Ale jak widać katalog sobie, a życie sobie. Chociaż może należałoby zmierzyć ten prąd multimetrem - bo można założyć z dość dużym prawdopodobieństwem, że pomiar w regulatorze jest zgrubny - i to bardzo.

Z drugiej strony dla napięcia 14,5V max prąd może wynieść ponad 6,5A, tylko czy ten przelicznik jest taki prosty to nie wiem. Bo dla napięcia w punkcie maksymalnej mocy - czyli 17,9V to przy mocy 95W faktycznie z obliczeń wychodzi max prąd ok. 5,29.

 

A nie orientujesz się może, czy ten prąd maksymalny dla diody to podawany jest max jaki może przepuścić jedna dioda czy może jest to maksymalny prąd katody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..............wciąż nie wiem na jakiej podstawie mam dobrać w przyszłości diodę do siebie :niewiem::-]

 

Witam

 

Napisałem Tobie wyżej na jakiej podstawie masz dobrać diodę . A wiesz jakie będziesz miał panele.? bo chyba nie masz zamiaru dobierać paneli do diody :)

Jeszcze raz. ..Diodę dobierzesz do osiągów swego panela/paneli. Ja ich nie znam więc nie pomogę w doborze.

Jeśli Twoje panele mają szansę oddać 10A ( na anodę diody) to odpowiedź już masz. Dodaj do tego zapas by dioda się mniej grzała i będzie spoko. (im mniejsza temperatura pracy tym mniejsze straty napięciowe )

Co do Twojego ostatniego pytania . Ta dioda to dubel - Dwie 20-30A diody zintegrowane ze wspólną katodą .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Napisałem Tobie wyżej na jakiej podstawie masz dobrać diodę . A wiesz jakie będziesz miał panele.? bo chyba nie masz zamiaru dobierać paneli do diody :)

Jeszcze raz. ..Diodę dobierzesz do osiągów swego panela/paneli. Ja ich nie znam więc nie pomogę w doborze.

Jeśli Twoje panele mają szansę oddać 10A ( na anodę diody) to odpowiedź już masz. Dodaj do tego zapas by dioda się mniej grzała i będzie spoko. (im mniejsza temperatura pracy tym mniejsze straty napięciowe )

Co do Twojego ostatniego pytania . Ta dioda to dubel - Dwie 20-30A diody zintegrowane ze wspólną katodą .

 

Pozdrawiam

 

Spoko - jaką diodę mam zastosować już wiem, tym bardziej, że znalazłem w zasilaczu diody 3045 - Ty pozwoliłeś sobie na żarcik, ja również ;).

W sumie dobierać panel do diody byłoby ciekawie - pomyślę o tym. A ponieważ mam z odzysku regulator 5A to wiesz, muszę jeszcze odbiorniki do regulatora dostosować ;)

Tak już całkiem poważnie - myślę o panelach 95W - na początek jeden, potem rozbudować układ w razie potrzeb. Według mnie w tej chwili ich cena nie zabija przy jednorazowym zakupie a ponadto wymiary mają takie, że z ich rozmieszczeniem na budce nie powinno być kłopotu.

Najbardziej interesowała mnie informacja co do diody, że to dubel wiedziałem ino nie wiedziałem czy prąd max jest podany dla pojedynczej diody czy dla dwóch. Teraz wiem, że dla jednej - dziękuję za wyjaśnienie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.