Skocz do zawartości

Termometr zewnetrzny bezprzewodowy - stacja pogodowa


MichalKJ

Rekomendowane odpowiedzi

Jakbyś dołączył jakąś fotkę / link czujnika to byłoby łatwiej może hmm.gif.

Myślę, że jeśli czujnik temperatury ma jakąś płaską powierzchnię i jest odpowiedni rozmiarowo to możesz użyć markowej taśmy dwustronnej po wcześniejszym odtłuszczeniu powierzchni do której zamierzasz przykleić. Aby wskazania były miarodajne (czyli nie zależały np. od nasłonecznienia czujnika) to warto go schować np w obudowie lampy tylnej lub przedniej (chociaż Twoje są z ciemnego plastiku więc będą absorbować ciepło) / pod zderzakiem / pod ozdobną osłoną dyszla - generalnie pod jakimś elementem, który się nie nagrzewa czyli jest możliwie jasnego koloru oraz oby nie w bezpośrednim sąsiedztwie jakiś urządzeń "produkujących" ciepło lub zimno (np. kratki od lodówki). Możesz go też przykleić do ramy pod podłogą i dodatkowo "chwycić" opaskami zaciskowymi dla 100% pewności, że nie odpadnie w drodze.

Może być?

Edytowane przez Bart (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja napiszę inaczej. Właśnie dlatego, że bezprzewodowy trzeba "gdzieś" umieścić i do tego co jakiś czas wymieniać w nim baterie - nałaziłem się po sklepach, żeby znaleźć taki z czujnikiem przewodowym. Po zamontowaniu nie muszę szukać czujnika, żeby w nim wymienić baterię. Będę wymieniał tylko w centralce. Co z czujnikiem? Przecież też go trzeba "gdzieś" umieścić! Więc wykombinowałem najprościej. Znalazłem stosunkowo niedaleki otwór wentylacyjny w podłodze. W poprzedniej przyczepie przepchnąłem czujnik na zewnątrz - pod spód przyczepy, w obecnej otwór był zabezpieczony siatką. Skoro tak, to przymocowałem go do siatki od środka. Co prawda mierzę temperaturę wewnątrz ale na samym wlocie wentylacji przy podłodze. Zafałszowania przypuszczam, że będą nie większe niż błędy samego miernika. Kratka wentylacyjna nie jest ogrzewana od środka, więc sztucznie nie podnosi nic temperatury na czujniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja swoją stacje pogodową zamontowałem nad drzwiami wejściowymi . Przewód do czujnika zewnętrznego przepuściłem pod uszczelką i framugą drzwi. Bez wiercenia poszycia , a że zaraz nieopodal od drzwi do tylnego narożnika przyczepy biegnie listwa alu z kanałem na markizę nadokienną to udało mi się obok drzwi czujkę wcisnąć w kanał owej listwy i nie mam strachu że przy myciu przyczepy rozpędzony wyrwę czujkę .

 

Dużo przyczep ma oryginalne lampki zewnętrzne nad drzwiami . Tamtędy można bezpiecznie poprowadzić przewód czujki przewiercając ścianę gdzieś pod chwilowo zdemontowaną lampką . Tak aby ponownie zamontowana i uszczelniona lampa zasłoniła miejsce wiercenia.

 

Czujki bezprzewodowe mają tę wadę że ich rzetelny odczyt uzależniony jest od stanu baterii. W prawdzie bateria trzyma długo ale kiedy już niedomaga to wskazywana temperatura odbiega od rzeczywistej.

 

Michalc3 Jeśli Twoja kratka wentylacyjna spełnia swoją rolę to pomiar w niej będzie o tyle zaniżony co ruch powietrza podczas cyrkulacji. Poza tym przez podłogową kratkę dostaje się do wnętrza przyczepy powietrze z zacienionego i chłodniejszego obszaru pod przyczepą więc nie odzwierciedla to rzetelnej temperatury zewnętrznej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i narobiliście nono.gif.

Moja żona przeczytała temat i też jej się zachciało termometra w cepce, ehh. Właśnie z MediaMarketu wróciłem z urządzeniem w ręku i dziś montaż nastąpi.

Proszę więcej nie wyskakiwać z takimi pomysłami bo żona wszystko podchwytuje - żeby mi to było ostatni raz klnie.gifhehe(1).gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasjonat - zapewne masz wiele racji, ale....

1. zacienione miejsce nie jest miejscem o temperaturze powietrza niższej niż otoczenie. Temperaturę zawsze mierzy się w miejscu zacienionym.

2. przepływ powietrza może powodować lekkie obniżenie temperatury, ale niezbyt duże

3. pobyt czujki we wnętrzu spowoduje lekkie zawyżenie temperatury

Punkty 2 i 3 mają szansę się znosić

4. jak duża dokładność pomiaru jest nam niezbędna? Jeśli różnica pomiaru będzie rzędu 2-3 stopnie w upały, to mamy i tak idealny pomiar. Błędy wynikające z ninajlepszego miejsca mocowania są i tak mniejsze niż precyzja pomiaru samego urządzenia. W końcu kupujemy te mierniki za parę złotych :)

 

Bart - obiecuję - dzisiaj będzie to ostatni raz. :)

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie Koledzy jakies pomysly na zamontowanie termometru bezprzewodowego na zewnatrz?

 

Praktycznie rzecz biorąc jeśli masz bezprzewodowy to najlepiej nie montuj go na zewnątrz nigdzie na stałe.

Nigdy nie wiesz jak ustawisz się na kempingu. raz miejsce montażu będzie w pełnym słońcu , raz wypadnie Tobie w cieniu.

Proponuje nie montować w ogóle . Po rozstawieniu przyczepy ocenisz sam skąd chciałbyś aktualnie czerpać najbardziej optymalny pomiar i tam wystaw luzem czujnik , korzystaj z tego komfortu że możesz go postawić gdzie chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kółko manewrowe nie jest złym miejscem. Trochę przekłamuje z rana od słońca, ale czujnik widać i trudno go zapomnieć podczas pakowania i odjazdu (chyba, ze spadnie w trawę). Nie jest to miejsce 'profesjonalne', nad takim będę myślał cała zimę.:mlot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Ja miałem zamontowany na trytytki do ramy ale źle zniósł zimę i jazdę w deszczu :].

 

Żeby taki czujnik starczyło na długo to pewnie trzeba było zainwestować w coś profi. U mnie te marketowe stacje pogodowe nie wytrzymują sezonu.

 

EDIT

Ja mam dwie stacje marketowe jedną z Juli a drugą nie wim skąd. Żadnej nie polecam...

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.