Skocz do zawartości

Dlaczego materac jest mokry od spodu?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

mam przyczepę hobby, w której są dwa miejsca do spania (jedno od strony haka drugie na drugim końcu na przeciwko wejścia). W tym drugim po każdej nocy od strony spodniej materace są wilgotne i za każdym razem muszę je wystawiać na słońce (jak jest pogoda) i wietrzyć. Co może być powodem takiej sytuacji i jaki jest sposób na rozwiązanie tego problemu. Dodam, że materace są bardziej wilgotne na wysokości tułowia, a mniej na wysokości nóg - tak jakby nacisk na materac miał na to wypływ.

będę wdzięczny za pomoc i z góry dziękuję

pozdrawiam

C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witajcie

mam przyczepę hobby, w której są dwa miejsca do spania (jedno od strony haka drugie na drugim końcu na przeciwko wejścia). W tym drugim po każdej nocy od strony spodniej materace są wilgotne i za każdym razem muszę je wystawiać na słońce (jak jest pogoda) i wietrzyć. Co może być powodem takiej sytuacji i jaki jest sposób na rozwiązanie tego problemu. Dodam, że materace są bardziej wilgotne na wysokości tułowia, a mniej na wysokości nóg - tak jakby nacisk na materac miał na to wypływ.

będę wdzięczny za pomoc i z góry dziękuję

pozdrawiam

C

 

nie wiem? może przed sprzedażą Ktoś je uprał i nie dosuszył ? dziwna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

mam przyczepę hobby, w której są dwa miejsca do spania (jedno od strony haka drugie na drugim końcu na przeciwko wejścia). W tym drugim po każdej nocy od strony spodniej materace są wilgotne i za każdym razem muszę je wystawiać na słońce (jak jest pogoda) i wietrzyć. Co może być powodem takiej sytuacji i jaki jest sposób na rozwiązanie tego problemu. Dodam, że materace są bardziej wilgotne na wysokości tułowia, a mniej na wysokości nóg - tak jakby nacisk na materac miał na to wypływ.

będę wdzięczny za pomoc i z góry dziękuję

pozdrawiam

C

 

Po tym jak wyprałem swoje materace i suszyłem 2 tygodnie na słońcu rónież pojawiała mi sie mokra plama na środku materaca (bez spania na nich). Potem przeszło więc chyba kwestia dosuszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Para wodna kondensuje się na gładkich, zimnych powierzchniach, jakimi mogą być podłoża pod materace, w postaci blatów.

Sam materac, kiedy jest wyziębiony np.kontaktem ze ścianą, też łapie wilgoć z powietrza, zwłaszcza, jak się gotuje i przebywa w przyczepie zimą.

Rada jest taka : pod materac podłożyć koc, pod koc karimatę lub coś podobnego i będzie trochę lepiej.

Ja śpię jeszcze na dwóch kocach i prześcieradle, położonych na materacach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze nie dosuszyles gabek.Sprobuj wyciagnac materac i poluz na podlodze,uciskaj reka badz noga jedno miejsce i zobacz czy udalo ci sie cos wypompowac ze srodka.Ja swoje gabki suszylem 2.5 tyg i wiem ze samo lezenie w sloncu nie pomaga bo wilgoc i tak zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie też były wilgotne materace zarówno w niewiadce jak i w hobby :niewiem:

najbardziej jest to widoczne gdy jest zimno i wilgotno, latem efekt mało widoczny

 

wilgoć zatrzymuje się na nieprzepuszczalnej barierze jaką jest blat stołu i stąd taki efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

A w mojej nie ma czegoś takiego :niewiem:

 

Marek, ja też nie mam. Powodem jest pewnie to, że u nas w przyczepach, materace leżą na listwach sprężynujących, a nie na pełnych płytach. Chociaż...w jadalni mam gąbki na sklejkach i też nie są wilgotne. Ale sklejka porowata jest i w jakimś stopniu chłonie wilgoć. Doba wentylacja to jeden z problemów, a drugi gładki, nieprzepuszczalny blat. Gąbki nie muszą być wcale prane, a efekt będzie taki sam. W poprzedniej przyczepie też tak miałem. Myślę, że sposób Adama jest dobry, albo zastosować zamiast blatu gładkiego, sklejkę porowatą. Dobra wentylacja mile widziana.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy miałem Detlefsa, to objawy wilgocenia materacy również miałem i nie chodzi tu na pewno o niedosuszenie.

Przez 8 lat zawsze to samo. Materace leżały na sklejce lakierowanej, oraz i stole. Jedyny faktyczny i dobry sposób to ocieplić materac od podłoża /pustych, chłodnych luków/, jak pisał kolega wyżej - karimata, koce itp. Tam gdzie podłożem jest stelaż, to jest cyrkulacja powietrza i zawilgocenia nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Tak to prawdaa brak wentylacji miedzy materacem a stołem ,cienki materac a pod spodem zawsze chłodniej i rano jest juz mokro,ja to rozwiazałem w ten sposob ze kupiłem duzy łozkowy materac  1,40cm na spręzynach i problem znikł a te piankowe lezą zawinięte w strecz w garazu i po problemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, problem jest jak już koledzy wspomnieli w różnicy temperatur po między materacem/ blatem stołu , sklejki / a przestrzenią pod blatem i sklejką , i tu kłania się zastosowany system ogrzewania lub nie umiejętne z niego korzystanie. W większości przyczep są zamontowane "Trumy" czy " cascade" i taki efekt będzie występował gdy nie ma wentylatora do pieca lub jest wyłączany na noc by nie hałasował ( cyrkulacja powietrza) . Następnym rozwiązaniem i chyba najlepszym ( moje osobiste odczucie) to jest gdy przyczepa jest ogrzewana po przez system grzewczy "PRIMUS" ten system chyba jako jedyny nie pozwala aby przestrzeń pod blatem jak i nad nim miał różne temperatury gdyż grzeje od dołu - rozgrzewa przyczepę pod meblami i dopiero po nagrzaniu mebli ciepło przedostaje się dalej co prowadzi do równomiernej temperatury w całej przyczepie i co z dalej nie doprowadza do kondensacji pary pod materacami.

 

Ależ się rozpisałem.

 

Pozdrawiam serdecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.