Skocz do zawartości

CB radio w Austrii


Rekomendowane odpowiedzi

doszły mnie słuchy, że używanie Cb radia w Austrii jest nielegalne. czy to prawda?

nie bardzo mi się chce w to wierzyć, być może osoba od której to słyszałem nie byla doinformowana lub dysponuje wiedzą z przed kilkunastu lat (?)

wiecie cos na ten temat?

P.S. szukałem informacji na necie ale znalazlem wpisy z 2010.

jednak jest cos na rzeczy

Edytowane przez pisu22 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://autokacik.pl/showflat.php?Cat=0&Number=285532703&an=0&page=7

info z 12.2011:

 

 

> W czechach kanał uzywany przez PL to

28

> Austria:

> " Ambasada Austrii w Warszawie informuje, że zgodnie z informacją uzyskaną od Austriackiego

> Ministerstwa Komunikacji, Innowacji i Technologii wwóz, zamontowanie i używanie urządzeń

> radiowych CB w Austrii jest dozwolone, jeśli urządzenia te odpowiadają opublikowanym

> interfejsom radiowym FSB-LN001, wydanie z 28.01.2000

> (http://www.bmvit.gv.at/telekommunikation/funk/frequenzverw/natplan/index.html). Podsumowując

> z w.w. dokumentu wynika, że można używać w Austrii urządzeń radiowych CB tylko wtedy, jeśli

> urządzenia te posiadają nie więcej niż 40 kanałów (kanał 1 -26,965 MHz do knału 40 –

> 27,405 MHz), modulację częstotliwości (FM) i nie więcej niż 4 waty mocy wyjściowej nadajnika.

> Inne wersje, w szczególności urządzenia radiowe CB, które są przeznaczone specjalnie na rynek

> w Niemczech i w Polsce, nie odpowiadają standardowi międzynarodowemu EN 300 135 ew. CEPT

> Recommendation T/R 20-09 i dlatego też nie mogą być używane w Austrii. Jeśli nieodpowiednie

> urządzenie radiowe jest zamontowane w pojeździe na stałe, jak również w przypadku gdy

> wymontowanie jest możliwe tylko dużym nakładem, wtedy dopuszczalne jest również wyłączenie go

> przy pomocy środków technicznych jak np. odkręcenie, ewentualnie usunięcie anteny samochodowej

> albo usunięcie bezpiecznika urządzenia radiowego. Ponowne włączenie urządzenia może być

> możliwe jednakże tylko dużym nakładem.

> Odnośnie pytania, czy wymagana jest Deklaracja zgodności poszczególnego producenta urządzenia,

> Austriackie Ministerstwo Komunikacji, Innowacji i Technologii zaleca wożenie ze sobą

> instrukcji obsługi i Deklaracji zgodności (po angielsku lub niemiecku). "

 

Dodaję suplement o multistandardzie zlosnik.gif

 

Quote:

Szanowny Panie

 

Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu uprzejmie informuje, iż w Austrii konieczne jest specjalne zezwolenie na posiadanie i użytkowanie CB radia, szczegółowe informacje po adresem (
) Austria nie akceptuje ponadto odbiorników/nadajników z możliwością zmiany standardów przez użytkowników. nadajnik CB musi pracować tylko i wyłącznie w modulacji FM. W praktyce problemy z policja mogą wyniknąć nawet z posiadania anteny na dachu i rozmontowanego radia w bagażniku (możliwa kontrola policyjna i konfiskata urządzenia). WK odradza podróżowanie nawet z rozmontowanym CB radiem po Austrii.

 

Z poważaniem

 

Marcin Jakubowski

III Sekretarz Ambasady/ III. Botschaftssekretär

Tel. +43 1 870 15 108

Fax.+43 1 870 15 136

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że wydział konsularny jest bardziej papieski niż sam papież. Austriacy piszą wyraźnie o unieruchomieniu radia poprzez odpięcie anteny lub wymontowaniu bezpiecznika i to wystarczy. Naszwydział konsularny, zamiast opierać się na wyjaśnieniach Austriaków i bronić obywateli polskich przed nadgorliwością policjantów już się zasłania, że jazda w ogóle z radiem w samochodzie jest zabroniona! Widać, jak mają swoich obywateli w poważaniu. Czyli co, wjeżdżając do Austrii mam pocztą lotniczą przesłać moje radio wraz z anteną na przejście graniczne, którym planuję wyjechać z Austrii i tam zmontować radio od nowa? Bzdura. Jeżdżąc parę razy po Austrii - raczej wyłączam radio - jest zakaz - jadę bez. W końcu nie jest mi to bezwarunkowo potrzebne. Ostatnio trochę jeżdżąc nie zdjąłem anteny z dachu. Owszem, radio było wyłączone, ale antena została. Pies z kulawą nogą się nie zainteresował. Myślę, że w razie problemów, jeśli użytkownik będzie chciał z policmajstrem wdawać się w dyskusje - wtedy może spodziewać się problemów. Zakazane używanie radia oznacza praktycznie zakaz stosowania każdego radia, które jest dopuszczone u nas. Odepnij antenę, zdejmij ją z dachu (jeśli jest na magnes), odepnij "gruszkę" i spokojnie możesz jechać.

 

Soda - dzięki piękne za wyciągnięcie podstawy prawnej. To wiele wyjaśnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka kontroli w A i nigdy nie dostałem mandatu za antenę. Fakt, antenę dla bezpieczeństwa miałem odłączoną od radia ale policja nigdy tego nie sprawdzała.

Nie mniej jednak przepis istnieje a o służbistów u nich łatwiej niż u nas. Jak nawywijasz coś na drodze i cię zatrzymają to pewnie w takim przypadku i za CB się dostanie mandat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej nie ma przesady, jeżdżę do AT od 15lat z CB jak dzwon{prezio Jackson} i mam kanałów, że hohoooo, modulacji hohoooo, mocy jak w radiu maryja i jakoś nikt z kasztańskich służb nawet sie nie zająknął:niewiem: a kontrole miałem nie raz i nie dwa ,nie szukajcie sobie sztucznych problemów, lepiej pilnujcie dozwolonej prędkości

Edytowane przez marcin traker (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z racji wykonywania pracy jeździłem przez Austrię wielokrotnie. Wielokrotnie byłem w tym kraju docelowo. Nigdy nie miałem problemów z CB. Miałem natomiast dwa zdarzenia, raz przy rutynowej kontroli poprosili mnie o świadectwo zgodności, drugi raz policjant na granicy przy wjeździe do Austrii poprosił mnie o udostępnienie CB (nadał komunikat do naszych kierowców).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

W styczniu wybieramy się ze znajomymi na narty do Austrii. Ponieważ własnie kupujemy CB, żeby wreszcie móc normalnie gadać w czasie jazdy, więc na pewno w Austrii też nie wyłączymy. I zobaczymy co z tego wyniknie.... Dam znać.

 

A' propos kontroli, to przez trzy sezony jeździłem bez wbitego haka w dowód, kontrolowała mnie policja zarówno słowacka jak i austriacka i nikt się tym w ogóle nie zainteresował. Myślę że jak z czymś podpadniesz to wtedy masz "pozamiatane". A jak Cię zwyczajnie zatrzymają do kontroli, to albo ich interesuje suma wag i winieta jaka masz na szybie (SK) lub maja jakąś akcję (AT).

 

Szerokości mobilki banan.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zdybali kilkanaście lat temu. Rutynowa kontrola i dostałem nakaz rozłączenia zasilania. Mundurowy zdusił kartofla , zobaczył że radio nie żyje i kazali jechać a paradoksalnie już w kraju w 2000 roku dopadli mnie nasi niebiescy bez aktualnej opłaty w PARze (książeczkę miałem ale pieczątka z poślizgiem 2 miechów.) i miałem sprawę w sądzie bo w tym właśnie roku. jakoś miesiąc dwa wcześniej zmienił się przepis z wykroczenia na przestępstwo.

Oddali radio do ekspertyzy PAR i mimo że miałem grzecznego Alana 28 (bez dopałów i wstęg) kupionego na legalu z papierami wyrok brzmiał : "przepadek mienia (radio + antena) oraz jakaś tam kasa na wybrany dom dziecka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest pmr ?

 

Radio PMR

 

 

 

Mnie zdybali kilkanaście lat temu. Rutynowa kontrola i dostałem nakaz rozłączenia zasilania.

 

 

zawsze przy kontroli należy bezwględnie wyłączyc radio , jak pisałem wcześniej przepis mimo,że martwy nadal istnieje.Kilkadziesiąt razy jeżdziłem z CB i tylko raz był problem , miałem jednak CEPT Licence okazałem i dali spokój mimo tego,że CEPT nie obejmuje pasma CB ale jednak wygląda profesjonalnie bo UKE ,orzełki itp :]

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.