Skocz do zawartości

Ciśnienie w ogumieniu przyczepy


tomano

Rekomendowane odpowiedzi

PEAK HILL CARAVAN PARK podaje dwa sposoby ustalenia właściwego ciśnienia w oponach przyczepy:

I Obliczamy obciążenie przypadające na 1 oponę przyczepy (jednoosiowej) wg wzoru: (DMC + 20%) / 2

Z tabeli odczytujemy właściwą wartość ciśnienia. Dla ułatwienia w tabeli dodałem wartość ciśnienia w bar oraz przybliżone indeksy nośności opon.

 

II Sposób doświadczalny:

1. Pompujemy opony do zalecanego lub przybliżonego ciśnienia.

2. Przed podróżą mierzymy ciśnienie zimnych opon.

3. Przejeżdżamy ok 100 km (najlepiej autostradą).

4. Po zatrzymaniu natychmiast mierzymy tym samym przyrządem ciśnienie w oponach; powinno być wyższe o ok 4 psi (0,275 bar).

5. Jeżeli różnica ciśnień między ciepłą a zimną oponą jest wyższa niż 4 psi, to znaczy, że ciśnienie zimnej opony było zbyt niskie i należy je zwiększyć.

Jeżeli różnica ta jest mniejsza - ciśnienie zimnej opony było za wysokie i należy je zmniejszyć.

6. Dla pojazdów większych (4WD) - różnica powinna wynosić 6 psi.

post-133520-imported-4eb76fa3-34c3-490d-9d4f-88e820d09855_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 rok później...

Witam

 

Posiadam w swojej przyczepie opony 165R13 C 94/92 N z roku 2008 i mam problem z cisnieniem bo nigdzie nie mogę znaleść jakie powinno być ciśnienie

Masa własna przyczepy : 784 kg

DMC 1000 kg

Pomoże mi ktoś z doborem ciśnienia do tych opon

 

Pozdrawiam

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy takiej przyczepie, i tym samym rozmiarze opon mam naklejki na 4,5 bara skromny.gif

 

PS. Maniek a do archiwum to zaglądałeś? Bo chyba nikt nie zakłada tylu nowych tematów co Ty hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden prosty sposób na sprawdzenie czy ciśnienie w oponie jest dobre. Opona prawidłowo napompowana, powinna przylegać do podłoża całą powierzchnią bieżnika z takim samum naciskiem. Napompowana zbyt małym ciśnieniem "zawija się brzegami" natomiast zbyt dużym wystaje środkiem, dzięki czemu opona źle się zużywa.

Wiedząc o tym, malujemy na bieżniku opony poprzeczny pasek farbą (najlepiej białą) i przejeżdżamy kilka kilometrów. Sprawdzamy jak zużył się namalowany pasek. Jeśli bardziej zużył się środkiem to ciśnienie w oponie jest zbyt wysokie, jeśli na brzegach, jest za niskie. Oczywiście sposób ten zadziała tylko przy sprawnej osi czepki. Jeśli ośka jest wybita/krzywa to nici ze sprawdzania :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam,

 

Posiadam w swojej przyczepie opony VREDESTEIN Sprint St 175 SR 13. Nigdzie nie mogę znaleźć jakie powinno być ciśnienie w kołach. Przyczepa Dethleffs RM2, masa własna 624 kg, DMC 900 kg. Może ktoś doradzi na ile pompować. Obserwując ugięcie opony pompowałem na 3 bary ale chyba jeszcze mało. Proszę o radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,na każdej oponie bez wyjątku jest podana górna granica do jakiej można pompować opone,na Twoich zapewne też.Ja mam MW cepki 910 kg,opony 14tki i max co moge dmuchnąć to 3,6 bara.Na boku opony znajdziesz wartości podane w psi i bar,napisane drobnym druczkiem.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.