Skocz do zawartości

Opony - co ile wymiana?


pplaw

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Limuzyna prezydencka na jakich oponach jechała?Myślę że opona ,która jest dbale eksploatowana, zimą stoi w garażu spokojnie 10 lat może służyć.

 

 

mój znajomy wulkanizator uważa ,że na oponach z symbolem C dobrej firmy (czyt.nie polskie) można Śmiało Śmigać 10 lat .Tak na marginesie przy okazji kontroli opon w cepce warto się również zainteresować kołem zapasowym ,u mnie okazało się że wentyl uszkodzony i brak powietrza ! a w przyczepie ,którą wczoraj oglądałem właŚciciel nawet nie wiedział że ma inny rozmiar koła.Oby takie niespodzianki nie ujawniały się w trasie :nono: .

 

Niestety, totalna bzdura.

 

Owszem jest nadzieja, że się uda. Ja kupiłem angielkę na oryginalnych oponach, lub innych ale z roku produkcji przyczepy czyli 1995 w roku 2011 - 16 lat, opona z wyglądu ok. Niby można jeździć. Wymiana na nowe to wydatek wtedy ok 400-500zł, który oczywiście zrobiłem tuż po dotarciu do domu.

 

Czy warto oszczędzać te kilka set złotych ryzykując wybuch opony, wydachowanie zestawu, zaliczenie wypadku czołowego, koniec urlopu albo i gorzej ?

 

Nie warto, co potwierdza spotkany tydzień temu przypadek na campingu - sąsiad z hobby rocznik 2007 - piękna przyczepa, opony też rocznik 2007 oryginał. Jedna wystrzeliła po drodze, nic się nie stało, zapas dał radę. Gość twierdził, że teraz musi na tym jakoś wrócić do domu i że pewnie 50kmh nie przekroczy.

 

Prawie każdy importer przyczep opowie wam historie ile to stracił na przyczepie, którą przywoził na kołach i wystrzelona opona narobiła szkód. Jeżeli od takiej opony oderwie się plaster bieżnika i zacznie się kręcić z dużą prędkością to zanim zestaw się zatrzyma to może wyrwać całe nadkole z kawałkiem ściany, kawał podłogi i z pół łazienki. Jeżeli zahaczy przy okazji o instalację elektryczną, wodną czy gazową to może tak rozwalić przyczepę, że remontować się nie opłaci.

 

dla większości przyczep koszt opon nie przekroczy 600zł. Decyzja należy do Was, ja wyżej cenie sobie moje życie, zdrowie i nerwy, więc opony zmieniam i będę zmieniał najpóźniej co 5 lat...

 

P.S. za 4 lata mam do sprzedania zestaw opon prawie nówka nie śmiganych, produkcja 2016r. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletna bzdura, i nowa opona moze okazać sie felerna.To moze lepiej wymieniac co dwa lata? Zobacz ile aut jeżdzi na 5 letnich oponach a warunki eksploatacji sa o wiele gorsze.O jakim oderwaniu plastra bieznika piszesz przy oponie niebieznikowanej?Nie wiem czy potrafisz dbac o opony?A ja w przyszłym roku kupuje nowe i jak nie sprzedam przyczepki to bede na nich jezdził 10 lat, ale bedę o nie dbał.Ale dobrze zrobiłeś że wymieniłeś 16-letnie opony, tylko ,że trochę ryzykowałeś jadąc na nich do domu, bo wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponował 7lat i 3 miesiące, 14 godzin i 21 minut. :)

 

O kurde! to moje przekroczyły limit o 8 lat, 9 miesięcy, 9 godzin i 39 minut że o sekundach nie wspomnę :]

Opony bez indeksu C i udało mi się nimi przejechać całą Skandynawię (prawie 10 tyś. km), z zapasówką 15" (!) w bakiście i dopiero na krajowym podwórku wentyl szlag trafił :oslabiony: Ale co drugi głupi ma szczęście :yay:  Człowiek jechał w nieświadomości ale teraz już ta świadomość jest to i nowe oponki też są :yes:

Wracając do tematu- myślę, że każdy powinien sobie odpowiedzieć sam na pytanie czy opony są dobre, niezależnie od wieku. Kupiłem całkiem nowe opony datowane na chyba 42 tydzień 2013 roku- czy to oznacza, że za 4 lata, 2 miesiące, 9 godzin i 14 minut mam je wywalić? Absolutnie tego nie zrobię no chyba, że moja cepka w ciągu tych 4 lat zrobi 50, 60 a może i więcej tyś. km i stan bieżnika jednoznacznie da mi odpowiedź: WYMIENIĆ! Nie mówię tutaj o zimówkach bo to chyba wiadomo, że to osobny temat do rozważań...

P.S. Gdyby ktoś był zainteresowany 16-letnimi oponami w dobrym stanie to proszę o kontakt :miga: Hahaha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletna bzdura, i nowa opona moze okazać sie felerna.To moze lepiej wymieniac co dwa lata? Zobacz ile aut jeżdzi na 5 letnich oponach a warunki eksploatacji sa o wiele gorsze.O jakim oderwaniu plastra bieznika piszesz przy oponie niebieznikowanej?Nie wiem czy potrafisz dbac o opony?A ja w przyszłym roku kupuje nowe i jak nie sprzedam przyczepki to bede na nich jezdził 10 lat, ale bedę o nie dbał.Ale dobrze zrobiłeś że wymieniłeś 16-letnie opony, tylko ,że trochę ryzykowałeś jadąc na nich do domu, bo wiesz...

 

niech będzie tak - przeciętna osobówka z 4 osobami na pokładzie waży ok 1600-1800kg a przeważnie jeździ w niej 1400kg lub jeszcze mniej. Średnio 350-400, max 500kg.

 

opona w przyczepie ma obciążenie (na moim przykładzie) od 600 do 800kg. Co z tego, że ma indeks C i odpowiednie parametry ?  W osobówce przeważnie obciążenie rozkłada się na 4 koła. W campingu przy braniu ostrego zakrętu za szybko, przy szykanach, przy wyminięciu przeszkody cała masa albo jej 90% może przełożyć się na 1 oponę. Ja bym w tym przypadku wolał jechać na jak najlepszej, z zapasem i ze świeżej gumy. Wy róbcie co chcecie, postaram się omijać na drodze szerokim łukiem.

 

2 tygodnie temu zmieniałem opony letnie w samochodzie na nowe. Samochód 2012r, łączny przebieg 65.000 z czego o 40.000km na letnich (sezon 12,13,14,15). Bieżnika jeszcze jest trochę do znacznika, opony michelin po 600zł sztuka, R17 255/50. I co z tego, że dla wielu forumowiczów prawie nówka, jak parametry jazdy spadły do zera. W zeszłym sezonie nie było mowy o poślizgu. Teraz jak tylko pojawił się deszcz, to przy każdym ruszaniu kontrolka kontroli trakcji mruga. Opony wymienione, na takie ze średniej półki - 330zł sztuka Barum, dało się i za 220zł coś kupić.

 

przyjemność z jazdy wróciła, teraz nie obawiam się hamowania na mokrym, najlepiej w awaryjnej sytuacji.

 

szerokości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech będzie tak - przeciętna osobówka z 4 osobami na pokładzie waży ok 1600-1800kg a przeważnie jeździ w niej 1400kg lub jeszcze mniej. Średnio 350-400, max 500kg.

 

opona w przyczepie ma obciążenie (na moim przykładzie) od 600 do 800kg. Co z tego, że ma indeks C i odpowiednie parametry ?  W osobówce przeważnie obciążenie rozkłada się na 4 koła. W campingu przy braniu ostrego zakrętu za szybko, przy szykanach, przy wyminięciu przeszkody cała masa albo jej 90% może przełożyć się na 1 oponę. Ja bym w tym przypadku wolał jechać na jak najlepszej, z zapasem i ze świeżej gumy. Wy róbcie co chcecie, postaram się omijać na drodze szerokim łukiem.

 

2 tygodnie temu zmieniałem opony letnie w samochodzie na nowe. Samochód 2012r, łączny przebieg 65.000 z czego o 40.000km na letnich (sezon 12,13,14,15). Bieżnika jeszcze jest trochę do znacznika, opony michelin po 600zł sztuka, R17 255/50. I co z tego, że dla wielu forumowiczów prawie nówka, jak parametry jazdy spadły do zera. W zeszłym sezonie nie było mowy o poślizgu. Teraz jak tylko pojawił się deszcz, to przy każdym ruszaniu kontrolka kontroli trakcji mruga. Opony wymienione, na takie ze średniej półki - 330zł sztuka Barum, dało się i za 220zł coś kupić.

 

przyjemność z jazdy wróciła, teraz nie obawiam się hamowania na mokrym, najlepiej w awaryjnej sytuacji.

 

szerokości

U mnie jest podobnie prawie 750kg/ opone

Warto jeszcze napisać ,że inne jest tłumienie drgań na osi przyczepy a całkiem inne w samochodzie . Skok wahacza jest całkiem inny   i obciążenia ,które przyjmuje opona też są całkiem inne. 

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak w przyszłym roku kupie nowe opony do przyczepy to w zakrety też będę wchodził raczej powoli i innym dla dobra własnego i innych tez tak radzę robić. Bardzo dobrze zrobiłeś że wymieniłes w aucie opony po 40 tys.Ja w swoim wymieniam letnie gdy mają 4 milimetry bieżnika ze względu na aquaplaning na naszych koleiniastych drogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, totalna bzdura.

 

dla większości przyczep koszt opon nie przekroczy 600zł. Decyzja należy do Was, ja wyżej cenie sobie moje życie, zdrowie i nerwy, więc opony zmieniam i będę zmieniał najpóźniej co 5 lat...

 

P.S. za 4 lata mam do sprzedania zestaw opon prawie nówka nie śmiganych, produkcja 2016r. :)

 

zwłaszcza że za nową uważa sie oponę do 3lat  

polecam lekturę

http://www.opony.com.pl/opony-porady-ekspertow/data-produkcji-opon-fakty-i-mity/?id=3

 

i np wypowiedź jednego z panów

 

 

Uważam , że nowa opona, która ma 5 czy 6 lat może zostać zamontowana na każdy samochód jako pełnowartościowy produkt a opinie pseudoekpertów od opon tylko wprowadzają użytkowników w błąd.

 

 

 

Tak naprawdę nie spotkałem się jeszcze nigdy z jakimikolwiek badaniami związanymi z wpływem starzenia się opon na jej parametry techniczne i moim zdaniem aby zakwalifikować oponę do wymiany z uwagi na jej wiek , powinniśmy skonsultować to ze specjalistami od opon. Jeżeli na oponie , która ma kilka lat, po jej demontażu nie widać żadnych pęknięć na boku, nie ma problemów z jej wyważeniem, to nie ma również podstaw do tego aby taką oponę klasyfikować do wymiany.

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad faktem czy opony w moim samochodzie mają rok, dwa lub cztery odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie:

- Kiedy ostatnio konsultowałem stan techniczny opon w moim samochodzie i jak często (lub czy w ogóle) to robię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacekh, dnia 06 Cze 2016 - 19:59, napisał:

dobrej firmy (czyt.nie polskie)

 

A jakie są polskie? Nadal te nasze narodowe kompleksy...... w czym opona wyprodukowana w Polsce, bo trudno mówić o polskiej oponie w sytuacji gdy praktycznie są to produkty zagranicznych koncernów, miałaby być gorsza od opony wyprodukowanej gdzieś indziej? Przecież to są gumy robione wg tych samych projektów, na takich samych liniach produkcyjnych, wg tych samych technologii i z tych samych materiałów.

 

Kolega konrad_b zamieścił wyżej ciekawy link, to i ja dorzucę:

http://www.sklepopon.com/aktualnosci-jak-szybko-starzeja-sie-opony-47.html

http://www.opony.com.pl/artykul/ile-lat-mozna-uzywac-opone/?id=123

 

 

ekAr, dnia 07 Cze 2016 - 21:36, napisał:

Może i nasze opony są trochę niżej jeśli chodzi o osiągi....

 

Nie są, o ile mówimy o tym samym modelu opony, produkowanym w Polsce i zagranicą.

Co najwyżej producent mógł się zdecydować na produkcję opony do innych, mniej wymagających zastosowań w Polsce, a te bardziej flagowe modele robi w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ jacekh: ja przeżyłem jako kierowca osobówki 35 lat dzięki jeździe na Dębicach (obecnie GoodYear) :]

No dobra- z przerwą małą na Micheliny jak kopiłem auto nówkę nie śmiganą z fabrycznymi.

Edytowane przez OnionSkin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są polskie? Nadal te nasze narodowe kompleksy...... 

:yes:

sava czy dębica to to samo, nawet wychodzą z tym samym bieżnikiem, mało tego, ten sam bieżnik był wcześniej w GY

a moje unrojalki były wyprodukowane w Rumunii - lepsze od PL ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do specjalistów od opon, kupiłem przyczepkę z oponkami st/6000 kargo max 185 R14 dokładnie te co na zdjeciach. i moje pytanie da sie na tym jeszcze pojeżdzić?

post-20968-0-78900700-1465459978_thumb.jpgpost-20968-0-33226000-1465460008_thumb.jpgpost-20968-0-82380600-1465460194_thumb.jpg

Edytowane przez Andrzej7777 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.