Skocz do zawartości

CARAVELAIR


bammber

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Waldek,W swojej Vectrze mam gniazdo 13 pinowe, żeby podłączyć przyczepę bagażową musiałem kupić przejściówkę na 7 pin i wtedy było OK. Wtyczka w budce jest 7 pinowa, może to jest powodem, że instalacja nie odpala. Może muszę zamienić wtyczkę na 13 pin (może nie wszystkie przewody przechodzą przez 7 pin) i wtedy wszystko odpali. Pokombinuję jeszcze z tymi światłami co napisałeś, tylko muszę poczekać do soboty, bo cepka przycumowana jest na działce, a ja tam jeżdze raz w tygodniu ( oprócz urlopów, niestety ta praca). Odpisz mi czy Ty masz wtyczkę 7 czy 13 pin, że Ci wszystko chodzi oraz czy wyłączasz zasilanie 230 V od chłodziarki jak ją odpalasz na 12 V lub na gaz.Zamierzam w przyszłym sezonie pojeździć na dziko, więc muszę być bardziej niezależny od mediów, chcę dorzucić akumulator do cepki, żeby ładował się albo z alternatora albo podczas podłączenia do 230 V no i oczywiście zasilanie z gazu.Orientujesz się czy jest to możliwe do zrealizowania samemu, czy lepiej oddać do jakiegoś fachury żeby to zrobił? Czy są jakieś przełaczniki które automatycznie przełączą mi ładowanie akumulatora pokładowego z alternatora lub z 230 V? Pozdrowionka Piotr :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 610
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Cześć Port ja w hyundaiu miałem 13 pinowe gniazdo a w przyczepie 7 i w samochodzie przerobiłem na 7 pinowe bo też fiksowało i teraz mam spokój.Jeśli chodzi o podpinanie lodówki do samochodu to ja z takiej obcji nie kożystam chociaż mogę , a dla tego że obciążenie duże alternatora a raz już mi pad ,a druga sprawa że podczas jazdy różnie jest może się co sfajczyć.Akumulator mam podpięty do eletroobooka nie wiem jaki masz u mnie pod deklem jest rozpiska i oznaczenia podpięcia jest narysowany akumulator i tam się wpiołem ,przed energoobokiem mam zrobiony główny Wył.| Wł.akumulatora ,oczywiście muszę pamiętać o wyłoczeniu gdy chcę się wpiąć na 230 V niby mam ten system wbudowany w energoobuka że jeśli jest wpięty akumulator i 230 V to idzie 12 V z 230V ale nigdy tego nie sprawdzałem mam obawy przed sfajczeniem a nie mam dobrego elektronika pod ręką.Oczywiście zabezpieczonet wszystko jest bezpiecznikami ,a do tego mam jeszcze baterie słoneczną 40W na oświetlenie wzupełności wystarcza jak jadę na dziko akumulator 70 Ah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Waldek, Jeżeli oświetlenie leci z akumulatora 70 Ah i nie korzystasz z solara to na ile starcza ci ten akumulator ? Tak podkreślałeś w swoim poście o sfajczeniu, że się wystraszyłem, więc sam chyba nie będę dłubał i oddam sprawę fachowcowi. Ciekawe ile mi zaśpiewa za przeróbkę instalacji elektrycznej. Myślę, że akumulator pokładowy nie musi mieć dużego prądu rozruchowego, ważniejsza jest chyba pojemność. Waldek ma 70 Ah a inni koledzy jakie mają i na ile starcza stosując tylko do oświetlenia no i do pompki wody ? (ekipa czteroosobowa, budka bez natrysku, tylko dwa krany, cztery lampki żarowe) Może przerobić na LEDy to aku dłużej wytrzyma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od przeróbki na ledy zacznij. 5m ledów za 30 zł załatwi Ci całą przyczepę. Masz w niej pewnie 4x 21w a będziesz miał 5m ledów 14w.

 

I więcej światła. Akumulator 60Ah głębokiego rozładowywania wystarczy. Ja mam 40 po co dźwigać balast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od przeróbki na ledy zacznij. 5m ledów za 30 zł załatwi Ci całą przyczepę. Masz w niej pewnie 4x 21w a będziesz miał 5m ledów 14w.

 

I więcej światła. Akumulator 60Ah głębokiego rozładowywania wystarczy. Ja mam 40 po co dźwigać balast.

Port nie powiem Ci na ile wystarcza akumulator bo nigdy nie robiłem prób ,zawsze mam podpięty solar.Witus Ci podpowiedział ledy też jest rozwiązaniem bardzo dobrym ,ja będę też montował do swojej bo mam w tej chwili wszystko na wierzchu .Ja transformator  12V orginał zmieniłem na zasilacz komputerowy 450W  20A 12V właśnie między innymi pod ledy a chodzi oto aby nie migały jak podłączysz zasilacz 12V pod 230V  ,te zasilacze dają napięcie impulsowe a do led trzeba napięcie stabilizowane a ten efekt między innymi daje zasilacz z komputerowy , nie wiem czy Ci to dobrze napisałem abyś to zrozumiał poszukaj w dziale elektryka ledy są tam te tematy poruszane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Czyżby z posród tylu tysięcy forumowiczów było tylko 14 Kolegów z naszą marką przyczep, to aż nie możliwe, chyba, że sie ukrywają w szuwarach . :look: Ujawnijcie sie Kavalerowie :tuptup:

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy przypomniałem sobie, że mam pytanie do Was Kavalerowie. W jednym oknie nie mogę zablokować kąta otwierania szyby. Zapadki niby są, ale jak podnoszę szybę to nie słyszę tego tikania i okno zamyka się samo. Czy może kroś naprawiał i ma jakiś sposób. Czy w ogóle da sie to naprawić czy szukać nowych teleskopów plastikowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy przypomniałem sobie, że mam pytanie do Was Kavalerowie. W jednym oknie nie mogę zablokować kąta otwierania szyby. Zapadki niby są, ale jak podnoszę szybę to nie słyszę tego tikania i okno zamyka się samo. Czy może kroś naprawiał i ma jakiś sposób. Czy w ogóle da sie to naprawić czy szukać nowych teleskopów plastikowych ?

Cześć

Jest tam taki bolczyk z sprężynką i on blokuje myślę że wrazie czego można z czegoś dobrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek, nie mogę teraz sprawdzić, bo cepka jest 30 km ode mnie. Ten bolczyk ze sprężynką co piszesz to taki okrągły plastik średnicy około 2 mm ? Pod nim jest sprężynka która go wypycha ? Tylko czy to jest rozbieralne, czy zalane fabrycznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek, nie mogę teraz sprawdzić, bo cepka jest 30 km ode mnie. Ten bolczyk ze sprężynką co piszesz to taki okrągły plastik średnicy około 2 mm ? Pod nim jest sprężynka która go wypycha ? Tylko czy to jest rozbieralne, czy zalane fabrycznie ?

Ja mam u siebie tak że jest bolczyk ok.1 cm z otworem i w ten otwór wchodzi sprężynka która wypycha ten bolec

 

Ja mam u siebie tak że jest bolczyk ok.1 cm z otworem i w ten otwór wchodzi sprężynka która wypycha ten bolec

u mnie można wyciągnąć blokadę z środka tylko uważaj na ten boleci sprężynę ra mi już poszła sprężyna i musiałem dobrać z zapalniczki benzynowej była taka sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem zepsute teleskopy i za radą jednego gościa z serwisu wymieniłem na takie z płynną regulacą z pokrętłem blokującym. Robi je Niewiadów do swoich nowych produktów. Cena 27 zł za uchwyt. Ten zapadkowy kosztuje 70 i żeby zamknąć okno trzeba go maksymalnie otworzyć. To wg mnie głupie i uciążliwe jak np dzieci już śpią i trzeba po cichu zamkąc okno.

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Commander, a otwory na śruby pasowały Ci ? Dobry pomysł z tymi płynnymi teleskopami, tylko jak zreperuję te stare to na razie wstrzymam się z wymianą wszystkich (mam 5 okien z teleskopami i jedno bez) Waldek,rozebrałem te zatrzaski i faktycznie bolczyk + sprężynka, tylko ja w tym uszkodzonym oknie nie miałam żadnego. W sąsiednim oknie miałem dwa bolczyki to ukradłem jednego i wstawiłem do tego z brakami. Wszystkie okna mam teraz sprawne (co prawda dwa chodzą na jednym boczyku, ale zatrzaskuą się). Będę miał teraz czas na znalezienie podobnych elementów do uzupełnienia, może z jakiegoś metalowego długopisu? Jeszcze raz wielkie dzięki Waldek. Jak byś nie napisał o tych soprężynach to na pewno bym je zapodział przy demontażu zatrzasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.