Skocz do zawartości

Chiptuning dCi


petek

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam wszystkim, którym brakuje mocy firmę V-tech. Poddałem silnik mojej drakulki chiptuningowi i mam 20% więcej mocy. Jednocześnie - co najważniejsze - przy zachowaniu dotychczasowego stylu jazdy spadło spalanie. Solo pali ok. 0,5 l/100 mniej a z przyczepą prawie 1 l/100 mniej. Spalanie wg kompa na trasie z przyczepą przy prędkości 80-90 km/h wyniosło 7,2 l/100. Myślę, że jest to bardzo dobry wynik, choć z niewiadówką miałem 6,5 l/100 przed tuningiem. No, ale TEC jest dużo cięższy, więc i na zachłanności na paliwo się to odbija.

W razie czego służę pomocą i namiarami na fachowca, który mi chipował auto. Dla forumowiczów jest zniżka, a firma mieści się w Białymstoku. Szczegóły na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja zalecam ostroznosc... Ciagniecie przyczepy jest dosc duzym obciazeniem silnika i calego zespolu napedowego... Tuning polega na wykorzystaniu marginesow bezpieczenstwa danych przez konstruktorow, co przy dociazeniu przyczepa powoduje z czasem przejscie poza ten margines a w efekcie awarie podzespolow... W moim przypadku, tak sie wlasnie skonczylo... Sprzeglo zaczelo sie uslizgiwac na wyzszych biegach... przy nieduzym przebiegu... Niestety w nowoczesnych dieslach typu dci, hdi itp. zapasy technologiczne szczegolnie sprzegiel sa minimalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zalecam ostroznosc... Ciagniecie przyczepy jest dosc duzym obciazeniem silnika i calego zespolu napedowego...

 

 

 

Od czego jest skrzynia biegów .

 

Odpowiednie przełożenie do odpowiedniego obciążenia i prędkości , wtedy nic nam nie padnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał - tak tu. Cartronic to firma mojego kolegi i u niego to robiłem.

 

Bertosz z tego co się dowiadywałem to wersja 70 i 85 KM mojego silnika różnią się tylko softem. Tak więc nie powinno być problemów, ale dzięki za ostrzeżenie. Tuning jest tylko dla zwiększenia marginesu bezpieczeństwa w sytuacjach krytycznych. Nie zamierzam deptać gazu do dechy, żeby się dowartościować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Również polecam tego typu zabiegi, ale robione i później wykorzystywane "z głową"

Od kilku lat prowadzę trójmiejski oddział V-tech (vtechpomorze.pl) i częstym zabiegiem jest modyfikacja camperów i aut pod przyczepy. Kilka miesięcy temu wykonywałem modyfikację koledze z naszego forum i jemu również już "lepiej się ciągnie" :)

Mój holownik jest również po modyfikacjach. Problem natomiast jest taki, że w dzisiejszych turbodieslach są kiepskiej jakości koła dwumasowe, co przy dużym obciążeniu w niskich partiach obrotów daje się od razu wyczuć w postaci drgań układu.

Nie jest to jednak powód aby takich modyfikacji nie robić. Chiptuning stanowiący ok. 15% - 20% przyrost przy odpowiednim użytkowaniu na pewno nie wpłynie na żywotność.

Samym stylem jazdy na programie fabrycznym można dużo więcej zniszczyć ....

 

Tak jak napisał Trafko - "Odpowiednie przełożenie do odpowiedniego obciążenia i prędkości , wtedy nic nam nie padnie"

 

Co do Bertosza - cyt.: "W moim przypadku, tak sie wlasnie skonczylo... Sprzeglo zaczelo sie uslizgiwac na wyzszych biegach... przy nieduzym przebiegu..."

- musiałbyś zerknąć na charakterystykę momentu obrotowego na wykresie z hamowni po modyfikacji. Jeżeli moment za stromo narasta w niskich partiach obrotów to niestety nawet nowe sprzęgło szybko się uśliźnie.

 

 

pozdrawiam

lukas_lmc

Edytowane przez lukas_lmc (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem kierowcą auta ciężarowgo z pełym automatem,ciągam tym cudem po 25 ton po górskich drogach Włoch i nic się nie dzieje.W cywilu dysponuję VW 1.9 110 KM automat i po przejechaniu 500 km po kupnie cepki auto weszło w tryb awaryjny i jezdzi tylko na trzecim biegu.W tej chwili jest w warsztacie na naprawe skrzyni i pytanie do fachowców na forum jest następujące:Czy takowe podniesienie mocy motoru wpłynie na mniejsze zużucie skrzyni biegów i bardziej płynną jazdę z cepką?.Pozdrawiam.:drive: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem kierowcą auta ciężarowgo z pełym automatem,ciągam tym cudem po 25 ton po górskich drogach Włoch i nic się nie dzieje.W cywilu dysponuję VW 1.9 110 KM automat i po przejechaniu 500 km po kupnie cepki auto weszło w tryb awaryjny i jezdzi tylko na trzecim biegu.W tej chwili jest w warsztacie na naprawe skrzyni i pytanie do fachowców na forum jest następujące:Czy takowe podniesienie mocy motoru wpłynie na mniejsze zużucie skrzyni biegów i bardziej płynną jazdę z cepką?.Pozdrawiam.:drive: .

 

Witam,

Przypuszczam, że masz silnik AFN z 4 biegowym automatem. W Twoim przypadku silnik (jeżeli jest sprawny) jest super jednostką do modyfikacji, natomiast na pewno nie możesz liczyć na mniejsze zużycie skrzyni. Jeżeli się nie mylę to masz wersję bez sekwencyjnej możliwości zmiany biegu z dosyć długim przełożeniem 4 biegu co sprawia, że jadąc z przyczepą może często dochodzić do sytuacji, że jadąc z prędkością dop. dla przyczepy, jedziesz na dosyć niskich obrotach i dosyć mocno obciążasz układ. Płynność jazdy pewnie będzie lepsza ale mimo wszystko w Twoim przypadku odpuściłbym modyfikację - sam zauważyłeś, że zepsuło się nawet bez niej.

Jak naprawisz skrzynię podziel się - co tak naprawdę się stało - może był to po prostu zbieg okoliczności, że wydarzyło się chwilę po zakupie przyczepy

 

pozdrawiam,

lukas_lmc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukas_lmc jako ekspert od tuningu może powiedz mi jak to jest.

Mocy mi w aucie nie brakuje mam 175km silnik 2.0dci. Przy tak astronomicznych cenach ropy zacząłem się zastanawiać nad eco tuningiem. Box podobno dodaje 10KM natomiast zużycie paliwa podobno potrafi zejść o 12%. Przy moim spalaniu ok 8-9l z cepka 11l propozycja jest kusząca. ale chciałbym wiedzieć co to warte i jakie jest ryzyko dla silnika. Czy zastosowanie boxa jest bezpieczniejsze niż chip tuning? nie zmieniamy ciśnienie wtrysku ani doładowania(podobno). Box jest podłączany na listwie wtryskowej zawsze możemy wrócić do standardowych ustawień w łatwy sposób.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa jest o silnikach diesla, a czy ktoś podnosił moc w silniku benzynowym. :puk:

Czy to jest w ogóle opłacalne i możliwe, to znaczy czy będzie odczuwalne zwiększenie mocy silnika

tak jak jest to w dieslach. :niewiem:

 

Chiptuning silników benzynowych wolnossących jest często małoopłacalny jeżeli robisz to do auta "na ulicę" bez innych modyfikacji mechanicznych. Samą elektroniką nie ma tak naprawdę czym sterować (brak doładowania, które przy zapłonie iskrowym jest niezbędne dla osiągnięcia wysokiej mocy). Modyfikacją zapłonu i w niewielkim stopniu dawki paliwa uzyskuje się ok. 5-7% przyrostów. Są przypadki, że nawet takie przyrosty są nie do osiągnięcia, a są też przypadki, które są elektronicznie osłabione z różnych względów i tam przyrosty mogą być zaskakująco wysokie (przykład Mini One 1.6 90KM, który bez żadnego problemu wychodzi na okolice 120KM)

 

Co do Twojego pytania - opłacalne jest wtedy, jeżeli uda się podnieść moment obrotowy w całym zakresie obrotów o 7-8%, wówczas w połączeniu z kalibracją pedału gazu efekt mimo, że mały może być zaskakujący.

 

pozdrawiam

lukas_lmc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeździłem 6 lat na wirusie i to bezawaryjnie :-] Spalanie spdło jak się ślimaczyłem o jakieś 0,5L ale wiadomo jak było wiecej kucyków to sie je bardziej pogoniło i spalanie realnie podniosło sie o ok 0,5-1L, ale za to frajda wieksza i zdecydowanie lepsze depnięcie Najwiekszą różnice wzrostu mocy było jednak czuć pod dużymi obciążeniami, wtedy najlepiej było czyć że lżej sobie radzi niż przed modyfikacją :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukas_lmc jako ekspert od tuningu może powiedz mi jak to jest.

Mocy mi w aucie nie brakuje mam 175km silnik 2.0dci. Przy tak astronomicznych cenach ropy zacząłem się zastanawiać nad eco tuningiem. Box podobno dodaje 10KM natomiast zużycie paliwa podobno potrafi zejść o 12%. Przy moim spalaniu ok 8-9l z cepka 11l propozycja jest kusząca. ale chciałbym wiedzieć co to warte i jakie jest ryzyko dla silnika. Czy zastosowanie boxa jest bezpieczniejsze niż chip tuning? nie zmieniamy ciśnienie wtrysku ani doładowania(podobno). Box jest podłączany na listwie wtryskowej zawsze możemy wrócić do standardowych ustawień w łatwy sposób.

 

 

Może nie od razu ekspert :) W prawdzie mogę pochwalić się ilością ponad 2tys zmodyfikowanych aut, ale to co piszę, piszę to tylko po to, aby podzielić się doświadczeniem, spostrzeżeniami i opiniami klientów.

Co do Twojego auta - mamy jeszcze trochę zapasu :) - do 100KM z 1litra pojemności możemy śmiało dochodzić. Tyle odnośnie przyrostów.

Co do spalania - jest główna zasada - chiptuning nie gwarantuje, ale pozwala przy odpowiednim stylu jazdy na obniżenie zużycia paliwa. Jako, że w teorii charakterystyka spalania jest lustrzanym odbiciem przebiegu momentu obrotowego można pomyśleć, że każda modyfikacja będzie się wiązała z ekonomią.

Reasumując - bez względu na to czy zrobimy to boxem czy przez chiptuning w zakresie ok. 10 - 15% jest duża szansa na urwanie ok. 0,5 - 0,7 litra przy zwiększonej dynamice. Sam ecobox działa troszeczkę inaczej - również jest szansa na spadek, ale przyrost mocy jest bardzo znikomy (traktowany jako efekt uboczny)

Box w zależności od układu zasilania w paliwo jest podłączany albo bezpośrednio do pompy albo przy układach CR do szyny CommonRail. Podnosi on ciśnienie paliwa o wartość, którą się dostraja podczas strojenia na hamowni. Nowoczesne boxy, które potrafią sterować dwoma kanałami - czyli oprócz ciśnienia paliwa mamy wpływ na ciśnienie doładowania. Dzięki temu taki zabieg jest bezpieczniejszy dla aut z filtrem cząstek stałych, gdyż podniesienie w niewielkim stopniu doładowania znacząco zmniejsza nam emisję sadzy.

Prawdą jest, że box można szybko odłączyć, wyłączyć dodatkowym pilotem a od niedawna nawet sterować nim z dowolnego smartfona (to taka nasza nowość od dwóch tygodni)

 

pozdrawiam,

lukas_lmc

Edytowane przez lukas_lmc (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są także minusy i o nich warto także wspomnieć.

W turbo-dieslu (w takich autach najtaniej wykonuje się takie modyfikacje) przyrost rzędu 30KM nie jest wielkim wyczynem. Ale trzeba wiedzieć ,że na pewno ucierpi wcześniej czy później na tym układ napędowy; strzały działające na dwu-mas są znacznie większe przy wyższej mocy,wypada także zastanowić się czy sprzęgło nie skapituluje większych NM, na przeguby wewnętrzne i na hamulce trzeba także zwrócić częściej uwagę.

Im większe podniesienie mocy tym powinno sie wykonywać więcej modyfikacji aby auto nadal było bezpieczne i nie wykończyło właściciela ;)

Jak w takim 170Km dłubniesz na 200Km i będziesz to wykorzystywał to max. po pół roku sprzęgło skapituluje i zacznie sie uślizgiwać, ...

Dlatego podnośmy moc i moment z głową ;)

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.