Skocz do zawartości

Ukraina kampem pierwszy raz


Rekomendowane odpowiedzi

Wyjeżdżając gdziekolwiek kamperem programowo nie zabieram zesobą kompa i z własnego doświadczenia nie mogę powiedzieć jak jest z netem w UA. Z relacji osób, które korzystały z Internetu będąc w UA wynika, że problemów raczej nie ma. UA ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć telefonii komórkowej ( nawet w najbardziej zapadłych wsiach Karpat Ukraińskich stare babcie podróżujące „marszrutkami” rozmawiają przez telefony komórkowe). Ztego co wiem, tam gdzie jest telefonia komórkowa jest i Internet. Odnośnie wymiany złotówek na hrywny, to najmniej korzystnie jest PLN wymieniać w kantorach po przekroczeniu granicy. Nie wiem którędy masz zamiar jechać, ale w centrum Lwowa wymiana jest o wiele korzystniejsza. Im dalej na wschód tym wymiana PLN na hrywny jest trudniejsza o ile nie niemożliwa. Praktycznie w każdej większej miejscowości są kantory wymiany walut. Chętnie wymieniają USD i ÔéČ , przy czym kurs jest korzystniejszy niż przy wymianie PLN. Na wszystkich benzynowych stacjach sieciowych za paliwo można zapłacić kartą bankomatową. Jedna uwaga-tankowanie w UA odbywa się inaczej niż w Polsce. Najpierw płacisz za potrzebną ilość paliwa i której odmierzoną ilość pracownik wlewa do zbiornika samochodu. Polecam link do strony, która rozwieje większość wątpliwości odnośnie podróżowania po UA i ilości pieniędzy jaką należy ze sobą zabrać. http://eskapady.com/...je_turystyczne/

Odnośnie zabierania rowerów, to jest to sprawa indywidualna,czyli zależy gdzie jedziesz i jaka masz kondycję. Ja podróżując po Karpatach miałem ze sobą i rowery i korzystałem z nich. Jeżeli jedziesz kamperem lub zaprzęgiem od strony RP to wjeżdżasz na pas dla obywateli UE ( nie stoisz w wielgachnej kolejce, w której stoją Ukraińcy). Trochę gimnastyki jest przy wyjeździe z UA. Osobówki stoją w kolejce gdzie obowiązuje prawo dżungli. Kampery, busy, zaprzęgi wjeżdżają na granicę pasem dla ciężarówek . Ja przekraczam granicę w Hrebennem ( jest to dla mnie najwygodniejsze) i nie wiemjak jest na innych przejściach, ale w Hrebennem na pasie dla ciężarówek kolejki są bardzo małe i nie czeka się długo. Orientacyjne czasy przekraczania granicy wschodniej znajdziesz na http://granica.gov.pl/ Na przejściu Rava Ruska-Hrebenne od strony UA nie było ( w ubiegłym roku) „zielonego pasa”(nic do oclenia). Zielony pas zaczynał się postronie polskiej , po odprawieniu przez służby UA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

....no i wróciłem niestety :oslabiony: na razie z braku czasu napisze tylko ,że mam zamęt w głowie jak po praniu mózgu Ukraina wywarła na mnie PRZEOGROMNE wrażenie, począwszy od Lwowa skończywszy na wsi [sieło- z ukrainskiego} Lybkohora w Karpatach .....Zadne słowa moje ani zdjęcia nie oddadzą tego klimatu ,atmosfery, krajobrazu, etc. w miarę możliwości postaram się coś w rodzaju relacji spłodzić. Adasiem M. niestety nie jestem więc wybaczcie :thank :cdn.

Edytowane przez marcin traker (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam link do strony, która rozwieje większość wątpliwości odnośnie podróżowania po UA i ilości pieniędzy jaką należy ze sobą zabrać. http://eskapady.com/...je_turystyczne/

Skorzystaj z podanego linka. Na stronie masz zawsze aktualnie obowiązujące ceny paliw w UA.

Odnośnie wymiany złotówek na hrywny, to najmniej korzystnie jest PLN wymieniać w kantorach po przekroczeniu granicy. Nie wiem którędy masz zamiar jechać, ale w centrum Lwowa wymiana jest o wiele korzystniejsza. Im dalej na wschód tym wymiana PLN na hrywny jest trudniejsza o ile nie niemożliwa. Praktycznie w każdej większej miejscowości są kantory wymiany walut. Chętnie wymieniają USD i ÔéČ , przy czym kurs jest korzystniejszy niż przy wymianie PLN. Na wszystkich

Nie wiem gdzie się wybierasz. Możesz na granicy wymienić niewielką ilość PLN na UAH, a więcej we Lwowie. albo zabrać USD i ÔéČ i potrzebną ilość wymieniać po drodze w kantorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paliwo oscyluje od 9 do 11 hrywien ,pln wymieniłem na ukrainskiej stronie za granicą w Korczowej na stacji za gr jest kantor,co do cen to wielkich różnic nie zauważyłem chyba że kto będzie wymieniał ze 10tys pln to moze szukać atrakcyjnego kursu ,przy kwocie 1,5tys pln to szkoda zachodu ceny towarów można przyjąć ,że średnio ok 20% niższe od Polski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.