Skocz do zawartości

DMC, a Max Masa Całkowita


Sisar

Rekomendowane odpowiedzi

To co piszesz jest logiczne ale podepnij pusta lawetę do Auta ze swojego Awataru i przejedź się po Polsce. Jak nie wyłapiesz kontroli to był by cud..;)

Bo Policja nie dysponuje podczas kontroli waga i ich to nie interesuje biorą pod uwagę tylko DMC.

Tak czy siak bez sądu się nie obędzie-> obyś miał tylko bliżej niż oni -> do sądu;)

 

Pozdro.

 

 

Nie będziesz miał bliżej. Bo sądem właściwym jest sąd w miejscu popełnieia wykroczenia. Ale i tak wydaje mnie się, że ten temat wywarza otwarte drzwi. Nikt chyba nie chce z rodziną stać i tłumaczyć się przed Policją czy MWW czy DMC czy MMC czy jeszcze inne jakieś tam C. Chyba lepiej zrobić E do B i mieć z głowy. Dziś nas włądza puści jutro będzie trzeba wypinać cepkę lub szukać kogoś z "E". Czy warto kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam

Tak czytam przepisy, forum i informacje o DMC i wszystko już mi się pomieszało. Chcę kupić przyczepę, mam Nissana Xterre gdzie DMC wynosi 2260 kg, masa własna 1560 kg. Ja rozumuję to tak że przyczepę o DMC do 1240 kg mogę ciągnąć na prawko B??? W polu maksymalna waga przyczepy w dowodzie mam 750 kg bez hamulca i 1500 kg z hamulcem. Jestem zielony w temacie przyczep ale one chyba wszystkie mają hamulec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie mają hamulec.

 

 

Na "B" swoim autem możesz ciągnąć przyczepę z hamulcem o DMC 1240 kg.

 

Na "B" + "E" możesz DMC większe ciągnąć.

 

A w ogóle możesz swoim autem ciągnąć przyczepę o MMC (Maksymalna Masa Całkowita) do 1500kg, czyli w rzeczywistości załadowaną do tej wagi (nie myl tego z DMC), która DMC będzie miała mniejsze lub równe 1500kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie mają hamulec.

 

 

Na "B" swoim autem możesz ciągnąć przyczepę z hamulcem o DMC 1240 kg.

 

Na "B" + "E" możesz DMC większe ciągnąć.

 

A w ogóle możesz swoim autem ciągnąć przyczepę o MMC (Maksymalna Masa Całkowita) do 1500kg, czyli w rzeczywistości załadowaną do tej wagi (nie myl tego z DMC), która DMC będzie miała mniejsze lub równe 1500kg.

 

Dzięki za potwierdzenie. Powiedzcie mi jeszcze czy warto bawić się w prawko B+E o te 260kg. Zamierzam kupić coś w przeciągu miesiąca, budżet do 15tys. Jak przeglądam oferty to widzę że coś fajnego można kupić w tych pieniądzach. Myśleliśmy z żoną o Knausie. Nawet Knaus 530, jak dla mnie długa i przestronna przyczepa ma dmc 1200 kg czyli się mieści. Czy za granicą jest duża różnica w cenie np za winetki, czy bramki na autostradzie dla samochodu z przyczepą powyżej 3,5t?

 

Pytanie o MMC, to znaczy że jak pojedziemy gdzieś za granicę ( w tym roku w planach Dubrownik) to policja będzie ważyć przyczepę na drodze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze fajnie mieć "E". No ale jak zmieścisz się w 3,5 tony, a widać że tak, to po co....? Zawsze to większe opłaty choć słychać coś ,że dla caravanów mają znieść viatoll.

Na autostradach to tak jakoś średnio 50% więcej wychodzi w opłatach z tego co się nie mylę, ale może ktoś poprawi...

 

W Austrii wagi były na drodze rozstawione i ważyli, w Polsce nie można dać się wprowadzić w błąd podczas kontroli i dać sobie wmówić czegoś na podstawie wagi DMC wpisanej w dowód przyczepki bez ważenia. Liczy się waga rzeczywista no a jak wagi nie mają to... trudno :) Nie mogą więc rzetelnie kontrolować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad - to co napisał pan policmajster ma sens. Zapomniał dodać istotnej informacji:

Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego nie może przekroczyć maksymalnej masy całkowitej określonej przez producenta.

Co jest w :

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY1) 2)

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

http://www.krbrd.gov.pl/prawo/prawo_krajowe_r_war_techn_poj.htm

 

Sisar - zapomniałeś, że o DMC mówi jeszcze jeden zapis powyższego rozporządzenia. Określa on maksymalną masę przyczepy z hamulcem najazdowym na poziomie dmc przyczepy<=dmc holownika/1,33.

Czyli dmc budki musi być o 33% mniejsze niż dmc holownika, niezależnie od tego co jest wpisane w dowodzie.

Przykładem jest pojazd, który użytkuję. Według DR mogę ciągać przyczepkę 2T, ale z uwagi na ograniczenie ze względu na rodzaj hamulca - mogę ciągnąć 2470kg/1,33 = 1857kg.

Bierz powyższe pod uwagę, aby podawane informacje były pełne.

Pominęliście chyba (albo mi umknęło), że dmc przyczepy musi być nie większe niż mw holownika (masa własna).

chyba tyle. Jest w innym wątku (watkach) ten temat i tam już propagowałem tę wiedzę. Może warto scalić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sisar - zapomniałeś, że o DMC mówi jeszcze jeden zapis powyższego rozporządzenia. Określa on maksymalną masę przyczepy z hamulcem najazdowym na poziomie dmc przyczepy<=dmc holownika/1,33.

Czyli dmc budki musi być o 33% mniejsze niż dmc holownika, niezależnie od tego co jest wpisane w dowodzie.

Przykładem jest pojazd, który użytkuję. Według DR mogę ciągać przyczepkę 2T, ale z uwagi na ograniczenie ze względu na rodzaj hamulca - mogę ciągnąć 2470kg/1,33 = 1857kg.

Bierz powyższe pod uwagę, aby podawane informacje były pełne.

Pominęliście chyba (albo mi umknęło), że dmc przyczepy musi być nie większe niż mw holownika (masa własna).

chyba tyle. Jest w innym wątku (watkach) ten temat i tam już propagowałem tę wiedzę. Może warto scalić?

 

Nie no to jest jakieś chore. Mam w dowodzie wpisane Maksymalna Masa całkowita przyczepy z hamulcem: 1580 kg / bez hamulca 750kg.

Masa własna pojazdu: 1539 kg.

Maksymalna Masa Całkowita: 2268 kg.

 

Przecież w artykule na tej stronie jest napisane że masa przyczepy nie może przekraczać masy własnej holownika. Nie ma tam nic że trzeba masę holownika dzielić przez 1.33. Do tej pory myślałem i Sisar mi to potwierdził że: 3500 kg - MMC ( 2268) =1232 kg.

To mogę taką przyczepę ciągnąć na "B" czy w końcu nie?

Jak podzielę 1539/1.33= 1157

 

Jest to dla mnie istotne, ponieważ wszystkie przyczepy które mi się podobają mają 1200 kg. To byłoby chore gdybym dużym jeepem ( Nissan Xterra) z 3.3 l silnikiem nie mógłbym ciągnąć przyczepy bo trzeba dzielić masę własną przez jakiś wskaźnik.

 

Tak w ogóle czy policja za granicą tak to oblicza? przecież jak może być w dowodzie wpisana wartość inna niż powinna być?

Edytowane przez dawdaw860 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś mógł podać jakiś punkt ustawy gdzie to jest napisane że trzeba dzielić masę holownika przez 1.33. Jest to dla mnie po prostu mało prawdopodobne aby dane wpisane w dowód były zawyżone, bo i po co. To tak jakby policjant na drodze dzielił mi masę samochodu przez jakiś wskaźnik i stwierdził że nie jest to samochód 5 osobowy tylko np. 4-osobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chce Wam się poszukać samodzielnie? Jest kilka tematów w których podawałem linki. Ale niech będzie moja strata. Poniżej cytat z wiadomości, którą wysłałem naszemu forumowemu Koledze, który poprosił o wyjaśnienie.

Przypomnę, że DR określa tylko dopuszczalną masę przyczepy, bez uwzględnienia rodzaju hamulca. Jeżeli zaopatrzycie się w przyczepę, w której będzie np hamulec elektryczny, który uruchamia się po naciśnięciu hamulca (np impuls ze świateł STOP), to będziecie mogli ciągnąć przyczepkę z dmc zgodnym z wpisem w DR. Jeżeli nie, to musicie się zastosować do współczynnika 1,33.

A teraz szczegóły z linkami, i proponuję przestać dyskutować, tylko przyjąć to do wiadomości. Takie jest prawo, nie ja je wymyśliłem. Ja tylko wskazuję, gdzie są te zapisy, bo fakt - nie każdy (nawet policjant) je zna :-).

Post wklejam prawie w calości:

 

 

Pierwsza (oddzielna) sprawa to kat. B.

Pozwala jeździć zestawem DMC =<3,5T z wyjątkiem przyczepy lekkiej wtedy pojazd dmc 3,5T+750kg przyczepa lekka.

To definiuje kodeks drogowy - rozdział o prawie jazdy. Tutaj jest zapis, że dmc przyczepy musi być mniejsze niż masa własna holownika.

 

Dział IV "kierujący"

Art 88.p.2, ppkt 3 b:

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1. kat A ...

2. kat A1 ...

3. kategorii B:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
  • pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

i

Art 88.p.3, ppkt 3:

 

3. Prawo jazdy:

1. ...

2. ...

3. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;<a name="#rozdzial1">

link:

http://www.kodeksdro....html#rozdzial1

Sprawa druga:

Zupełnie inną kwestią jest możliwość "uciągu". To jest regulowane rozporządzeniem ministra d/s infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia:

Reasumując:

Autko z napędem na jedną oś może ciągnąć przyczepkę wyposażoną w hamulec najazdowy, jeżeli spełnia warunek DMC auta =>1,33DMC przyczepy. warunek ten nie musi być spełniony, jeżeli przyczepa posiada hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy - tj pneumatyczny lub hydrauliczny.

Stąd czasami wpis do Dowodu Rej. jest mylący.

 

Tu szczegóły:

Rozdział 4, - Hamulce, paragraf 14, pkt 7:

7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

 

ważne też jest tutaj:

Dział 2 - Wymiary, masy i naciski osi pojazdu, par.3. pkt 4

4. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego nie może przekroczyć maksymalnej masy całkowitej określonej przez producenta. Zasada ta dotyczy także nacisków osi, przy czym:

olejemy naciski ;-)

 

4) dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć: a) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

 

B) dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,

 

c) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,

 

d) 3.500 kg,

 

z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), masa ta może ulec zwiększeniu do 150 % wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych warunków.

 

Czyli de facto - nie ma znaczenia czy pojazd ma napęd 4x4 - czy klasyczny. Zgodnie z zapisem dot. układu hamulcowego, i tak wyżej 1,33 - nie podskoczy. :-)

link:

http://www.krbrd.gov...r_techn_poj.htm

 

Trzecia sprawa,

gdzie zamieszana jest RZECZYWISTA MASA POJAZDU - to holowanie innego auta. Wtedy masa rzeczywista holownika musi być większa od auta holowanego. Dlatego, żeby maluch ciągnął malucha, musiało w nim siedzieć dwóch facetów lub dodatkowo worek kartofli.

Kodeks drogowy: Dział 2 - Ruch Drogowy, Rozdział 3 - Ruch pojazdów, Oddział 9 - Holowanie

 

Art. 31. 1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:

 

3. W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.

 

link:

http://www.kodeksdro...zdzial3oddzial9

 

Chyba tyle ;-) Myślę, że to wystarczy wszystkim "nieprzekonanym".

 

A naszej Szanownej Moderacji - proponuję ponownie scalić wszystkie tematy dotyczące DMC, MMC, MW :-)

Edytowane przez gfizyk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie chce Wam się poszukać samodzielnie? Jest kilka tematów w których podawałem linki. Ale niech będzie moja strata. Poniżej cytat z wiadomości, którą wysłałem naszemu forumowemu Koledze, który poprosił o wyjaśnienie.

Przypomnę, że DR określa tylko dopuszczalną masę przyczepy, bez uwzględnienia rodzaju hamulca. Jeżeli zaopatrzycie się w przyczepę, w której będzie np hamulec elektryczny, który uruchamia się po naciśnięciu hamulca (np impuls ze świateł STOP), to będziecie mogli ciągnąć przyczepkę z dmc zgodnym z wpisem w DR. Jeżeli nie, to musicie się zastosować do współczynnika 1,33.

 

Czyli de facto - nie ma znaczenia czy pojazd ma napęd 4x4 - czy klasyczny. Zgodnie z zapisem dot. układu hamulcowego, i tak wyżej 1,33 - nie podskoczy. :-)

link:

 

Chyba tyle ;-) Myślę, że to wystarczy wszystkim "nieprzekonanym".

 

A naszej Szanownej Moderacji - proponuję ponownie scalić wszystkie tematy dotyczące DMC, MMC, MW :-)

 

Dzięki za szczegółową odpowiedź, po południu będę miał czas to dokładnie sobie poczytam. Czyli na szybko, aby ciągnąć przyczepę moim autkiem która ma DMC 1200kg musi być z hamulcem elektrycznym? Dobrze zrozumiałem? Czy jest wielki problem żeby to zamontować? Dużo to kosztuje?

 

Tak na marginesie. W awatarach widzę przyczepy niektórych z forumowiczów z holownikami. Najczęściej to osobówki, czyli wszyscy macie takie lekkie przyczepy? no bo ile może ważyć np. Skoda Octavia, nie wieżę że jest cięższa od mojego jeepka, albo jakiś citroen osobowy. Jak jest w rzeczywistości ??? W teorii samochodem z przyczepą jeździ się 80 km/h a kogo nie spytam to jeździ 100 km/h. Nie chodzi mi o to że najpierw pytam jak jest w prawie a potem chce je świadomie łamać. Pytam ludzi którzy jeżdżą kilka lat min. z takimi przyczepami, czy macie poprawną przyczepę pod względem tego wskaźnika ??? Czy kiedyś ktoś wam to sprawdzał???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do układu hamulcowego - nie wiem. Nie spotkałem spotkałem się z takim rozwiązaniem w przyczepie kempingowej. To był przykład. W zasadzie to nie wiem, czy w ogóle istnieje takie rozwiązanie, domyślam się, że tak.

Co do mas przyczepek - mój Sharan ma dmc = 2470kg

Skoda Octavia - w zależności od wersji MW = od 1210 do 1335, DMC od 1870 do 1995, czyli dmc przyczepy od 1406 do 1500 wynikające z zastosowanego układu hamulcowego.

Jak widać powyższy parametr nie będzie miał zastosowania, ponieważ niższą wartością jest DMC wynikające z MW holownika. Czyli Skodą Octavią, w zależności od wersji można ciągnąć budki od 1210 do 1335kg. Wyjątek może stanowić wersja 4x4. wtedy zgodnie z cytowanymi zapisami przyczepa może być cięższa od pojazd, czyli dmc budki =<1,5MW holownika. I wtedy będzie miał zastosowanie współczynnik 1,33 :-)

 

To tyle tytułem zagadnień prawnych. W praktyce - nikt nie poleca ciągnięcia przyczepy o dmc granicznym. Zmniejsza to komfort podróżowania, powoduje szybsze zużycie elementów pojazdu. Dobrze mieć pewien "zapas". Jeździłem Corollą Verso, która w wersji 7-osobowej miała dmc przyczepy 1100 kg. Pod kątem tego auta szukałem mojej przyczepy. Co prawda jeździło się ok, ale chyba tylko dlatego, że nie jeździłem w 7 osób, tylko w 5 (w tym troje dzieci), a wersja 5-osobowa miała wpisane w dowodzie rej. dmc przyczepki 1300kg.

 

Niestety są dwie alternatywy - albo kupujesz budkę pod holownik, albo zmieniasz holownik :niewiem: :-)

Ja po roku zmieniłem holownik. Wiązało się to z dorobieniem BE i viaTollem :-)

 

A odpowiadając na pytanie, chcąc ciągać przyczepkę 1200 kg, MW pojazdu musi być wyższa niż 1200 (przy pojeździe nie-terenowym), a dmc pojazdu musi być nie mniejsze niż 1596kg. (1200x1,33=1596kg). wtedy spoko wystarczy hamulec najazdowy :-)

Edytowane przez gfizyk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do układu hamulcowego - nie wiem. Nie spotkałem spotkałem się z takim rozwiązaniem w przyczepie kempingowej. To był przykład. W zasadzie to nie wiem, czy w ogóle istnieje takie rozwiązanie, domyślam się, że tak.

Co do mas przyczepek - mój Sharan ma dmc = 2470kg

Skoda Octavia - w zależności od wersji MW = od 1210 do 1335, DMC od 1870 do 1995, czyli dmc przyczepy od 1406 do 1500 wynikające z zastosowanego układu hamulcowego.

Jak widać powyższy parametr nie będzie miał zastosowania, ponieważ niższą wartością jest DMC wynikające z MW holownika. Czyli Skodą Octavią, w zależności od wersji można ciągnąć budki od 1210 do 1335kg. Wyjątek może stanowić wersja 4x4. wtedy zgodnie z cytowanymi zapisami przyczepa może być cięższa od pojazd, czyli dmc budki =<1,5MW holownika. I wtedy będzie miał zastosowanie współczynnik 1,33 :-)

 

 

A odpowiadając na pytanie, chcąc ciągać przyczepkę 1200 kg, MW pojazdu musi być wyższa niż 1200 (przy pojeździe nie-terenowym), a dmc pojazdu musi być nie mniejsze niż 1596kg. (1200x1,33=1596kg). wtedy spoko wystarczy hamulec najazdowy :-)

 

Nie obraź się ale teraz to już totalnie zamieszałeś, albo ja nic z tego nie rozumiem.

Wcześniej napisałeś że MW samochodu podzielona przez 1.33 daję dmc przyczepy. Czyli jak moje auto waży 1560 kg / 1.33 =1177 kg.

Wyżej napisałeś że Octavia która waży 1200 kg można ciągnąć przyczepę która waży 1200 kg..... no jakim cudem jak 1200kg/1.33 = 902kg. Czyli taką można by było ciągnąć.

 

Więc dalej się pytam jak jeepem który ma 4x4 waży 1560 kg mam ciągnąć przyczepę lżejszą niż mniejszym samochodem w tym wypadku Scoda Octavia ????

DMC mojego pojazdu to 2240kg ( albo coś koło tego w każdym razie na pewno 2200 kg coś tam)

Edytowane przez dawdaw860 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już rozumiem, myliły mi się DMC z MW holownika. Jak pisałem wielokrotnie wyżej mój samochód ma DMC 2260kg a MW wynosi 1560. Czyli DMC przyczepy obliczam dzieląc DMC 2260 / 1.33 = 1699kg.

Więc nawet taką przyczepę mógłbym holować, w dowodzie jest jednak zmniejszone DMC przyczepy do 1560kg. Więc spokojnie wg tych obliczeń mogę ciągnąć przyczepę o DMC 1200 kg i załapię się na kat. B. Ponieważ 1200 kg + 2260 < 3500kg.

Jeśli moje obliczenia są w porządku to proszę o potwierdzenie. I przepraszam że nie zauważyłem że ja pisałem od MW a Ty pisałeś o DMC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już rozumiem, myliły mi się DMC z MW holownika. Jak pisałem wielokrotnie wyżej mój samochód ma DMC 2260kg a MW wynosi 1560. Czyli DMC przyczepy obliczam dzieląc DMC 2260 / 1.33 = 1699kg.

Więc nawet taką przyczepę mógłbym holować, w dowodzie jest jednak zmniejszone DMC przyczepy do 1560kg. Więc spokojnie wg tych obliczeń mogę ciągnąć przyczepę o DMC 1200 kg i załapię się na kat. B. Ponieważ 1200 kg + 2260 < 3500kg.

Jeśli moje obliczenia są w porządku to proszę o potwierdzenie. I przepraszam że nie zauważyłem że ja pisałem od MW a Ty pisałeś o DMC

 

 

 

Dokładnie tak. Masz rację.

DMC holownika dzielimy przez 1,33 i wychodzi dmc przyczepy. Tyle, że to już prawdopodobnie będzie potrzebne E do B.

Spokojnie polić i sam dojdziesz do tego jaka jest cepka wskazana do holownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.