Skocz do zawartości

DMC, a Max Masa Całkowita


Sisar

Rekomendowane odpowiedzi

TOM.. przeczytaj moje pytanie. W dowodzie auta jest Max Masa Całkowita a nie DMC przyczepy.... Stąd moje wątpliwości...

 

No ale w pozycji Q1 jest podane DMC przyczepy z hamulcem tak jak piszesz u Ciebie jest 800kg, a więc nie możesz

ciągnąć cięższej przyczepki, chyba że chodzi Ci o jakiś inny wpis w dowodzie niż Q1 :niewiem:

OZNACZENIA

Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to aby MW auta była większa jak DMC przyczepy, tak jak pisali koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No ale w pozycji Q1 jest podane DMC przyczepy z hamulcem tak jak piszesz u Ciebie jest 800kg, a więc nie możesz

ciągnąć cięższej przyczepki, chyba że chodzi Ci o jakiś inny wpis w dowodzie niż Q1 :niewiem:

OZNACZENIA

 

 

 

hehe, czytałeś to co wrzuciłeś ? bo piszesz co innego ;)

w dowodzie samochodu pozycje O1 i O2 to właśnie MMC - maksymalna masa całkowita przyczepy

w praktyce nie wiem jaka to różnica, ale jest ... dla naszych potrzeb można chyba przyjąć że MMC=DMC :hmm:

bo głowa może rozboleć od tych skrótów :-]

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, czytałeś to co wrzuciłeś ? bo piszesz co innego ;)

w dowodzie samochodu pozycje O1 i O2 to właśnie MMC - maksymalna masa całkowita przyczepy

w praktyce nie wiem jaka to różnica, ale jest ... dla naszych potrzeb można chyba przyjąć że MMC=DMC :hmm:

bo głowa może rozboleć od tych skrótów :-]

 

No tak jest w dowodzie.

O.1 maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg), czyli DMC z hamulcem

O.2 maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (w kg), czyli DMC bez hamulca

To chyba tak jest czy znowu coś nie tak.:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jest w dowodzie.

O.1 maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (w kg), czyli DMC z hamulcem

O.2 maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca (w kg), czyli DMC bez hamulca

To chyba tak jest czy znowu coś nie tak.:niewiem:

 

:niewiem: ja się nie znam :-]

 

do niedawna sam byłem przekonany że w dowodzie auta jest DMC w tych pozycjach O1, O2,

ale ktoś mnie poprawiał i faktycznie jest MMC

na pytanie czym się różnią ... cisza :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje auto ma w dowodzie określoną wartość 800 kg Maksymalnej Masy Przyczepy (MMP) jaką mogę ciągnąć czyli masa własna przyczepy wraz z jakimś tam ładunkiem.

Auto moje waży 1150 kg więc zgodnie z Kodeksem Drogowym mogę holować coś co nie przekracza tych 1150 kg, jednak masa 800 kg określona w dowodzie auta jest ważniejsza od zapisu w Kodeksie.

Czyli jakąkolwiek przyczepkę sobie podłączę do mojego auta to mogę ją tak załadować aby jak wjadę na wagę nie przekraczała 800 kg i dotąd jest wszystko jasne no bo w dowodzie mam jasno określone że max ciągniętej całości ma być 800 kg.

 

Jednak teraz pojawia się pytanie:

- czy jeśli mam przyczepkę, która ma w swoim dowodzie określoną z kolei Dopuszczalną Masę Całkowitą (DMC) np. 950 kg, a ja załaduję ją jednak tylko tak aby przy wjechaniu na wagę miała w całości 800 kg to mogę ją ciągnąć czy nie ? :)

 

Po coś te określenia zostały chyba rozróżnione tj. DMC nie jest tym samym co MMP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje auto ma w dowodzie określoną wartość 800 kg Maksymalnej Masy Przyczepy (MMP) jaką mogę ciągnąć czyli masa własna przyczepy wraz z jakimś tam ładunkiem.

Auto moje waży 1150 kg więc zgodnie z Kodeksem Drogowym mogę holować coś co nie przekracza tych 1150 kg, jednak masa 800 kg określona w dowodzie auta jest ważniejsza od zapisu w Kodeksie.

Czyli jakąkolwiek przyczepkę sobie podłączę do mojego auta to mogę ją tak załadować aby jak wjadę na wagę nie przekraczała 800 kg i dotąd jest wszystko jasne no bo w dowodzie mam jasno określone że max ciągniętej całości ma być 800 kg.

 

Jednak teraz pojawia się pytanie:

- czy jeśli mam przyczepkę, która ma w swoim dowodzie określoną z kolei Dopuszczalną Masę Całkowitą (DMC) np. 950 kg, a ja załaduję ją jednak tylko tak aby przy wjechaniu na wagę miała w całości 800 kg to mogę ją ciągnąć czy nie ? :)

 

Po coś te określenia zostały chyba rozróżnione tj. DMC nie jest tym samym co MMP.

 

Nie możesz. Możesz ciągnąć tylko przyczepy które w dow. maja DMC 800. Na 100% wyłapujesz mandat w czasie kontroli w przypadku kiedy przyczepa będzie miała więcej w dowodzie DMC niż 800kg nikogo nie interesuje ile ona naprawdę waży....

NIkt na drodze nie będzie Cię ważył , więc pozostają do dyspozycji tylko dane z dowodów holownika i przyczepy.

Tak samo jak nie można holować pustej lawety która waży 650 kg ale DMC ma 2000kg niewłaściwym holownikiem.Mandat wtedy za brak kategorii+ zakaz dalszej jazdy.

Pozdro.

Edytowane przez Przemo.D (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednak teraz pojawia się pytanie:

- czy jeśli mam przyczepkę, która ma w swoim dowodzie określoną z kolei Dopuszczalną Masę Całkowitą (DMC) np. 950 kg, a ja załaduję ją jednak tylko tak aby przy wjechaniu na wagę miała w całości 800 kg to mogę ją ciągnąć czy nie ? :)

 

Po coś te określenia zostały chyba rozróżnione tj. DMC nie jest tym samym co MMP.

 

To naprawdę ciekawe, można by tak samo zrobić aby nie przekraczać 3,5t czyli jeżeli przekraczamy zestawem 3,5t o jakieś 50kg

to można by załadować te 50kg mniej i już nie trzeba płacić za drogi.

A tak na serio to myślę że policja po prostu zsumuje maksymalne masy z dowodów rejestracyjnych i już, przecież nie

będą każdego ważyć na drodze. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz. Możesz ciągnąć tylko przyczepy które w dow. maja DMC 800. Na 100% wyłapujesz mandat w czasie kontroli w przypadku kiedy przyczepa będzie miała więcej w dowodzie DMC niż 800kg nikogo nie interesuje ile ona naprawdę waży....

NIkt na drodze nie będzie Cię ważył , więc pozostają do dyspozycji tylko dane z dowodów holownika i przyczepy.

a co mówi przepis w tej kwestii ?

bo miałem już napisanego posta w podobnym tonie, ale ... właśnie, w DR jest MMC a nie DMC

tzn jest przepis który mówi że DMC przyczepy nie może być większe od MMC z dowodu auta ?

bo jeśli nie ma, to taki przypadek jest chyba możliwy

 

argument o ważeniu do mnie nie trafia, bo jakoś za zachodnią granicą obowiązuje RMC

 

Tak samo jak nie można holować pustej lawety która waży 650 kg ale DMC ma 2000kg niewłaściwym holownikiem.Mandat wtedy za brak kategorii+ zakaz dalszej jazdy.

ale tu nie ma przekroczenia w/s kategorii PJ, bo w kodeksie jest tylko mowa że DMC przyczepy nie może być większe od MW i zestaw nie może przekroczyć 3.5t

więc na pewno mandatu za brak kategorii nie dostanie :hmm:

 

 

chyba trza znowu poszperać w przepisach :-]

 

 

przypominam że sytuacja jest taka

auto MW 1150kg, O1 800kg

przyczepa DMC 950kg, RMC 800kg - np małe adrie mają dużą ładowność rzędu 300kg :yes: więc realna

 

z PJ (katB) mamy że MW auta jest większa do DMC przyczepy :yes:

zestaw nie przekracza 3.5T :yes:

 

i teraz pytanie, czy gdzieś w warunkach technicznych jest że MMC odnosi się do DMC :hmm:

 

edit: dodam że znam przypadek że gość jechał lawetą z lekkim pojazdem i mandatu nie dostał

bo właśnie udowodnił że RMC przyczepy jest mniejsza od MW auta, zestaw nie przekracza 3500T,

mimo że DMC lawety była sporo większa od RMC

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do MMC przyczepy na haku...

Gdzieś kiedyś szukałem, czytałem. Na teraz, na szybko, źródła nie podam.

Z pamięci:

MMC to max DMC. Jeśli producent ma jedną przyczepę, która ma maksymalne (z badań homologacyjnych) DMC=1500kg, a dla klienta obniża to DMC (kosztem ładowności) do DMC=1200, to ta przyczepa ma DMC=1200 a MMC=1500; Ale producent może sprzedać też tą przyczepę z DMC=1500, wtedy DMC=MMC.

Idąc tym tropem, należałoby sprawdzić, jaką przyczepa ma MMC (gdzieś w papierach homologacji, albo u producenta? :niewiem: ) Jednym słowem bzdura...

 

 

Prawdopodobnie zatem należy MMC w DR samochodu traktować jako maksymalne DMC jakie może posiadać przyczepa... Czyli DMCprzyczepy<=MMC w DR

 

Przepis jest idiotyczny, bo w DR pola O1 i O2 w zasadzie określają wytrzymałościowe możliwości holownika. A skoro fizycznie konstrukcja jest policzona na np 500kg dla przyczepy bez hamulca, to dlaczego w polu O1, O2 jest DMC a nie RMC..? Wszak pusta przyczepa o MW 150kg ale DMC=750, daje mniejsze obciążenia na hak niż w pełni załadowana przyczepa o DMC=500kg, którą legalnie mogę na haku wieźć...

 

Ot taki już durny przepis i tyle...

Edytowane przez szadok (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis jest idiotyczny, bo w DR pola O1 i O2 w zasadzie określają wytrzymałościowe możliwości holownika. A skoro fizycznie konstrukcja jest policzona na np 500kg dla przyczepy bez hamulca, to dlaczego w polu O1, O2 jest DMC a nie RMC..? Wszak pusta przyczepa o MW 150kg ale DMC=750, daje mniejsze obciążenia na hak niż w pełni załadowana przyczepa o DMC=500kg, którą legalnie mogę na haku wieźć...

Ot taki już durny przepis i tyle...

 

ale właśnie jest taki przepis ? bo ja też zawsze w uproszczeniu traktowałem że O1 to jak DMC,

jeśli się przyjrzeć to w takim przypadku jak w tym wątku ma to znaczenie :hmm:, może po coś taka pozycja jak MMC jest wprowadzona do DR ?

 

poszperałem i tu http://forum.karawan...dpost__p__94244

było to samo pytanie, odpowiedzi są dwie oczywiście sprzeczne, żadna nie ma uzasadnienia konkretnym przepisem :-]

 

 

i mowa jest o sytuacji na drodze, więc policje raczej mało interesuje co producent chciał w homologacji mieć

pozycja F1 w dowodzie to też MMC, ale tam jest odnośnik z wytłumaczeniem

Maksymalna masa całkowita pojazdu jest największą technicznie dopuszczalną masą całkowitą pojazdu wynikającą z jego konstrukcji i wykonania, określoną przez producenta.

 

a dla O1 nie ma :hmm:

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Maksymalna masa całkowita pojazdu jest największą technicznie dopuszczalną masą całkowitą pojazdu wynikającą z jego konstrukcji i wykonania, określoną przez producenta."

Czyli MMC = DMC

ale po co to określenie "największą techniczną.." ? Skoro napisane jest, że to jest "dopuszczalna" to samo przez się znaczy, że największa możliwa technicznie....niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Maksymalna masa całkowita pojazdu jest największą technicznie dopuszczalną masą całkowitą pojazdu wynikającą z jego konstrukcji i wykonania, określoną przez producenta."

Czyli MMC = DMC

ale po co to określenie "największą techniczną.." ? Skoro napisane jest, że to jest "dopuszczalna" to samo przez się znaczy, że największa możliwa technicznie....niewiem.gif

 

dla pola F1 :ok:

ale czy to się tyczy też pól O1 i O2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art 88 pkt 2 ppkt b

Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1) kategorii A - motocyklem,

2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kW,

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5

http://forum.karawaning.pl/topic/4808-mandat-za-holowanie-lawety/

 

Wpisy w dowodach są najważniejsze -> nigdzie nie piszą , że będą coś ważyć aby coś komuś udowadniać...

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.