Skocz do zawartości

lodówka na 12 V podczas jazdy


rosołek

Rekomendowane odpowiedzi

witam !!!

lodówka moja działa na 230 V, działa na gas,

chcę aby jeszcze działała na 12 V, ale będę ją włączał tylko podczas jazdy samochodem (w przyczepie mam aku żelowy) ale lodówke chcę aby podczas podróży już chłodziła potem przerzucam na gas bądź 230V

czy to możliwe - jeden pin w gnieździe mam wolny i tamtędy chcę puścić 12 V do lodówki.

ponizej na zdjęciu przełącznik - wiem że coś z nim nie tak i ta sprawa wymaga przeróbki - czerwony aku podczas jazdy, czarny 230 na postoju jak nie to ani to to gas, pytanie jak się dobrac do tej lodówki jak wyciągnąć przycisk przodem czy tyłem, poniżej foto, ktoś tak już robił ?

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

lodówka przeważnie jest przykręcona do bocznych ścian ....

co do zasilania to należy to zrobić przez przekaźnik tak by ładowanie odbywało się tylko w trakcie pracy silnika , samo załączanie powinno odbywać się automatycznie dlatego sterowanie przekaźnika jest podłączone do przewodu od kontrolki ładowania w samochodzie . Jeśli zrobisz to na stałe to zapomnisz o wyłączeniu i nie odpalisz auta ... pewne jak w banku ...:swiety:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie użyj zbyt cienkich przewodów do zasilania lodówki. Minimun to 4 mm2 a lepiej 6 mm2. Dotyczy to również masy!!!

 

Przycisk wyciągniesz podważając go srubokrętem. Do przodu.

Edytowane przez marmur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie lodówki oczywiście przez przekaźnik i wygodnie jest pod pozycyjne :ok: wtedy nie musimy mysleć o ładowaniu bo załancza i wyłancza się samo :-] Podstawą dobrego chłodzenia podczas jazdy są odpowiedniej grubości przewody na całej długości Temat wałkowany na forum więc warto poczytać :-] sam też opisywałem takie podłączenie ... jak znajde wrzuce link

 

 

a o włączniku masz tu http://forum.karawaning.pl/topic/6825-wlacznik-lodowki-na-12v/ :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nie mam pewności, czy chodzi dokładnie o przełącznik - bo może nie wiesz - ale przeważnie po podpięciu przyczepy do 230v - i nawet posiadaniu akumulatora i prostownika - lodówka nie chodzi na 12v ?

 

u mnie w instrukcji wyraźnie jest podane - że 12V tylko z auta - czyli zanim wszystko rozbierzesz to sprawdź czy po podaniu 12V z auta (szczególnie przy wtyczce 13pin) nie zacznie chłodzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał Kogut69 lodówka przykręcana jest do bocznych ścian. Na przedniej ścianie lodówki są cztery zaślepki pod którymi masz wkręty mocujące lodówkę (musisz odkręcić przewód gazowy pod przyczepą) Przełącznik myślę można wyjąć poważając go z przodu. W załączniku masz schemat instalacji w samochodzie do zasilania lodówki w czasie jazdy.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziwi mnie ta średnica 6 mm2 skoro główny kabel w zasilania w jednofazowej instalacji elektrycznej w przeciętnym mieszkaniu ma 4 do 5 mm2 każda żyła ? i unosi ponad 10 tys. czy więcej.

 

grube kable z akumulatora to są jakieś jaka średnica ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziwi mnie ta średnica 6 mm2 skoro główny kabel w zasilania w jednofazowej instalacji elektrycznej w przeciętnym mieszkaniu ma 4 do 5 mm2 każda żyła ? i unosi ponad 10 tys. czy więcej.

 

grube kable z akumulatora to są jakieś jaka średnica ?

Temat był wałkowany wielokrotnie. Powinno być 6 mm2.

 

Jeśli kabel nie będzie chciał wejść w złącze to można go przylutować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziwi mnie ta średnica 6 mm2 skoro główny kabel w zasilania w jednofazowej instalacji elektrycznej w przeciętnym mieszkaniu ma 4 do 5 mm2 każda żyła ? i unosi ponad 10 tys. czy więcej.

 

grube kable z akumulatora to są jakieś jaka średnica ?

 

Nie jestem elektrykiem i dlatego podsuwam taki sposób rozumowania: napięcie (V) niech obrazuje wodospad-im wyższe napięcie tym wyższy wodospad. Natomiast natężenie prądu (A) powiążmy z rzeką - im szersza rzeka to przepłynie w sekundzie więcej wody, tak, jak w szerszym ( o większym przekroju) kablu. Przy 220 V prąd o natężeniu 10 A da moc 2,2 kW, a przy 12 V do takiej mocy potrzebny prąd o natężeniu prawie 200 A. jasne już dlaczego potrzebne są tak duże przekroje kabli. Pozdrawiam. E.T.

Edytowane przez NINED (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ciekawe dlaczego na to nie wpadli producenci przyczep i haków! Nie spotkałem jeszcze ani haka ani przyczepy z instalacją 13 pin, w której były by kable 6 mm2. A może oni nie potrafia liczyć? A może zakładają, że lodówka ma niedziałać? Chyba cos przesadzacie z tymi przekrojami.....

Temat był wałkowany wielokrotnie. Powinno być 6 mm2.

 

Jeśli kabel nie będzie chciał wejść w złącze to można go przylutować

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ciekawe dlaczego na to nie wpadli producenci przyczep i haków! Nie spotkałem jeszcze ani haka ani przyczepy z instalacją 13 pin, w której były by kable 6 mm2. A może oni nie potrafia liczyć? A może zakładają, że lodówka ma niedziałać? Chyba cos przesadzacie z tymi przekrojami.....

 

a dla mnie to jest nudne już to gadanie i przekonywanie jeden drugiego jaki ma być kabel - proste - ja czytałem wywody Świstaka i innych i mam zakupiony kabel 6mm2 za całe 2zł/mb. jeżeli chcesz oszczędzić - daj i 1mm2, przecież to Twoje auto, przyczepa i lodówka.

 

straty przy 12v są zdecydowanie większe niż przy 230V na każdy 1 metr kabla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ciekawe dlaczego na to nie wpadli producenci przyczep i haków! Nie spotkałem jeszcze ani haka ani przyczepy z instalacją 13 pin, w której były by kable 6 mm2. A może oni nie potrafia liczyć? A może zakładają, że lodówka ma niedziałać? Chyba cos przesadzacie z tymi przekrojami.....

 

bylem dzisiaj w sklepie elektrycznym chcac kupic kabel i powiedzial mi sprzedawca, ze kabel o srednicy 2,5mm2 (chyba standardowo montowany w wiazkach, mowie "chyba", bo nie jestem pewien i dlatego zadalem wczesniej takie pytanie) jest przeznaczony do obciazen do 140-150W. Powyzej tej wartosci dopiero zaczyna sie za bardzo grzac. Ile pradu potrzeba mi w przyczepce? - lodowka pobiera 120W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ciekawe dlaczego na to nie wpadli producenci przyczep i haków! Nie spotkałem jeszcze ani haka ani przyczepy z instalacją 13 pin, w której były by kable 6 mm2. A może oni nie potrafia liczyć? A może zakładają, że lodówka ma niedziałać? Chyba cos przesadzacie z tymi przekrojami.....

 

W wiązce przewodów do haka są rożne przekroje stosownie do obciążenia. Najwiecej pobiera lodówka i ten przewód wymaga większego przekroju-i tak jest w oryginalnych wiązkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.