Skocz do zawartości

lodówka na 12 V podczas jazdy


rosołek

Rekomendowane odpowiedzi

OK, OK.

 

Jeśli ktoś chce narzekać na słabo działającą lodówkę to niech stosuje przekrój 1,5 mm2. Wystarczy wówczas pomierzyć rzeczywistą wartość napięcia na grzałce lodówki i wszystko będzie jasne.

 

Ja tam wolę mieć 6 mm2 i pewność, że po przyjeździe na miejsce moje piwko będzie zimne.

 

 

 

 

A odkąd zaczyna się Twój przewód 6mm2 ?

Bo jeśli leci od haka do lodówki a wcześniej masz w instalacji przykładowo 2,5mm2 to to Twoje piwo to na pewno nie wielka zasługa tego przewodu 6mm2.

Chyba że masz 6mm2 od aku do lodówki. Tylko w ten sposób w pełni niwelujesz straty na odcinku i zapewniasz lodówce maxymalny power.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Każdy zadecyduje sobie sam, jakie kable chce zastosować. Niektórzy mają większe samochody i dłuższe przyczepy z lodówką na końcu, a wtedy straty na kablach i na połączeniach są znaczne.

Zawsze przy montażu haka możemy powiedzieć jakich przewodów potrzebujemy i na pewno osoba montująca hak taki założy.

 

Nie zgadzam się natomiast z opinią, że lodówka na 12V chodzi źle. Jest różnica sprawności przy różnego rodzaju zasilaniach, ale generalnie chodzi.

Przy dobrej instalacji lodówka na 12V pobieranych z samochodu chodzi sprawnie i nie straszne jej podróże w środku dnia przez cieplejsze od Polski kraje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odkąd zaczyna się Twój przewód 6mm2 ?

Bo jeśli leci od haka do lodówki a wcześniej masz w instalacji przykładowo 2,5mm2 to to Twoje piwo to na pewno nie wielka zasługa tego przewodu 6mm2.

Chyba że masz 6mm2 od aku do lodówki. Tylko w ten sposób w pełni niwelujesz straty na odcinku i zapewniasz lodówce maxymalny power.

 

Oczywiście, że na całej długości i to oba przewody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy zadecyduje sobie sam, jakie kable chce zastosować. Niektórzy mają większe samochody i dłuższe przyczepy z lodówką na końcu, a wtedy straty na kablach i na połączeniach są znaczne.

Zawsze przy montażu haka możemy powiedzieć jakich przewodów potrzebujemy i na pewno osoba montująca hak taki założy.

 

Nie zgadzam się natomiast z opinią, że lodówka na 12V chodzi źle. Jest różnica sprawności przy różnego rodzaju zasilaniach, ale generalnie chodzi.

Przy dobrej instalacji lodówka na 12V pobieranych z samochodu chodzi sprawnie i nie straszne jej podróże w środku dnia przez cieplejsze od Polski kraje.

 

Oczywiście, że lodówka chłodzi prawidłowo przy 12V wszak pod warunkiem, że jest to rzeczywiste napięcie na grzałce lodówki a nie na zaciskach akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych wszystkich opinii, dodam jeszcze jedną uwagę.

Grzałka 12 V w lodówce powinna być traktowana wyłącznie jako podtrzymanie chłodzenia lodówki podczas jazdy.

Niestety, niektórzy o tym zapominają i rozpoczynają rozruch lodówki z 12 V. bezpośrednio przed jazdą.

Nawet producenci podają w instrukcjach lodówek: najpierw należy uruchomić lodówkę na zasilaniu 230 V, ewentualnie gazowym i dopiero po uzyskaniu optymalnych warunków pracy (schłodzenie wewnątrz do nastawionej temperatury) można przełączyć na podtrzymanie 12 V podczas jazdy. Dopiero wtedy możemy oczekiwać poprawnego działania.

Jak już ktoś napisał, sprawność grzałki 12 V jest dużo mniejsza, niż palnika gazowego lub grzałki sieciowej.

Oczywiście grubsze przewody nie zaszkodzą, jednak aby zniwelować straty napięcia, moim zdaniem wystarczą spokojnie 4mm┬▓

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było nieporozumień, jestem zwolennikiem właśnie tych 4 mm┬▓ dla wyżej omawianych pinów gniazda.

Bardziej potrafi dokuczyć zła jakość połączeń i złączy, zwłaszcza "gniazdo - wtyk" na haku (wspominał o tym "Kubryk1" ). Właśnie w tych miejscach częściej gubimy większy "prąd" niż na przekroju kabla (zakładam jednak, że jest absolutne minimum czyli 2,5 mm┬▓)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimum przekroju + duży spadek na złączach i już mamy kłopot w postaci źle chłodzącej lodówki. Do tego można czasami dołożyć nie do końca sprawny regulator alternatora lub usterki instalacji samochodu, co w rezultacie skutkuje później opiniami w rodzaju "zasilanie lodówki z 12 V, to nieporozumienie itp."

 

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK !

dziękuję kolegom za zainteresowanie tematem.

wracając do sedna przycisku, który jest na zdjęciu na początku tematu nie da się ot tak z zewnątrz wyciągnąć, próbowałem już wczoraj cały zlew ściągnąć do hamują palniki, przedni biały panel tez coś hamuje nie mogę tego za bardzo ugryźć...

 

sprawa 2:

rozumiem więc, iż mam pociągnąć 2 kable (masa i "plus") prosto z akumulatora przez gniazdo aż do samej lodówki - (przekrój 4-6mm2) ?

przymontowac je do klem czy jak to się robi sa jakieś opaski ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK !

dziękuję kolegom za zainteresowanie tematem.

wracając do sedna przycisku, który jest na zdjęciu na początku tematu nie da się ot tak z zewnątrz wyciągnąć, próbowałem już wczoraj cały zlew ściągnąć do hamują palniki, przedni biały panel tez coś hamuje nie mogę tego za bardzo ugryźć...

 

:hmm: a nie próbowałeś od tyłu ?

u mnie po zdjęciu kratki wentylacyjnej były wszystkie kabelki na wierzchu, więc jeśli chodzi tylko po podłączenie 12V to nie widzę potrzeby wydłubywania włącznika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie tak myślałem żeby tam uderzyć - ale cała kratka jest czymś dookoła uszczelniona - nie wiem czym? potem będzie trzeba uzupełnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosolez rzuć okiem na mój temat w którym jest pokazane jak u mnie jeszt wszystko podłączone :ok: może Tobie pomoże i da pogląd na ten temat http://forum.karawaning.pl/topic/6026-ladowanie-akumulatora-w-przyczepie-podczas-jazdy/page__st__30

 

 

A co do przycisku to powinien wyjść do przodu :niewiem:http://forum.karawaning.pl/topic/6825-wlacznik-lodowki-na-12v/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym się dołączyć do tematu ale ze strony holownika

ja użytkuje nowe auto i problem z instalacją elektryczną jest o niebo większy, za duzy pobór prądu odrazu sygnalizuje komputer, kable przewody są średnicy łepka od szpilki :)

hak holowniczy jest podpinany w odpowiednio w instalację i zmiana w komputerze,

mój kłopot to skąd wziąć prąd w holowniku

pomyślałem i pytam o radę

mam gniazdo zapalniczki w bagażniku - nie żzywane ( 3 gniazdo w aucie ) , jest w nim prąd po przekręceniu kluczyk, sprawdziłem kable do zapalniczki są dość grube, czy stąd mogę wziąść prąd do lodówki w przyczepie ???

ponieważ mam angielską przyczepę to jest już oryginalnie dodatkowy przewód do lodówki i ładowania akumulatora w czasie jazdy, taki sam ( podobny ) jaki podłączamy do auta od przyczepy ( w angli auta do ciągnięcia przyczepy mają dwie wtyczki przy haku )

czy jak pociągnę prąd spod zapalniczki, zamontuje odpowiednie gniazdo przy haku pod które podłącze tą dodatkową wtyczkę od przyczepy do ładowania akumulatora ( i lodówki ) będzie dobrze ???

jak myslicie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym się dołączyć do tematu ale ze strony holownika

[...]

jak myslicie ???

 

Nie napisałeś jaki jest przekrój przewodów do tego dodatkowego gniazda zapalniczki. Jeśli gniazdo posiada indywidualne zabezpieczenie, to sprawdź jaką ma wartość (bezpiecznik).

Teoretycznie powinno być OK, jeśli można nim pociągnąć ok. 10 A, jeśli nie, to pozostaje tylko podpięcie pod akumulator.

Zrobiłbym to tak, jak na zał. rysunku.

 

:hej:

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.