Skocz do zawartości

Holowanie przyczepy automatem.


Cezarr

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie to co pisze kolega, automat fajny ale z czystym sumieniem można by go brać w nowym aucie, nie dość że zawsze to na gwarancji to jeszcze wiemy od początku co się działo ze skrzynią i jak o nią dbaliśmy. W używanych autach to już loteria. Ja już kilka aut sprawdzałem i każde miało jakąś dziwną historię więc jak znajdę jakieś auto które będzie pewne to już nie ważne co będzie miało czy manual czy automat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to co pisze kolega, automat fajny ale z czystym sumieniem można by go brać w nowym aucie, nie dość że zawsze to na gwarancji to jeszcze wiemy od początku co się działo ze skrzynią i jak o nią dbaliśmy. W używanych autach to już loteria. Ja już kilka aut sprawdzałem i każde miało jakąś dziwną historię więc jak znajdę jakieś auto które będzie pewne to już nie ważne co będzie miało czy manual czy automat :D

Dobra dobra już wiemy że nowe lepsze i już, ale  w starszych autach to automat odpada całkowicie  :niewiem: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automat fajny ale z czystym sumieniem można by go brać w nowym aucie, nie dość że zawsze to na gwarancji

Czy aby jesteś taki pewny? Niech Ci się rozsypie to powiedzą że twoja wina bo cos tam cos tam. Np większość producentów ma w wyłączeniach gwwrancji sprzęgło, rozpadnie się po 5k km to sory winetu, nie potrafisz jeździć, to bulisz za naprawe. Z automatem podejrzewam jest podobnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automat jest bardzo dobry ale jak pisałem w używanym aucie bezpieczniejszym będzie tradycyjny ze sprzęgłem hydrokinetycznym. W końcu cała Ameryka jeździ z takimi skrzyniami i są zdecydowanie bardziej dopracowane niż nowsze. Na początku produkcji skrzyń DSG ze stajni VW wszyscy się nimi zachwycali ,z resztą słusznie precyzją zmiany biegów i jej szybkością jednak po 200 tyś km skrzynie te generują duże koszty ze względu na zużyte tarcze sprzęgłowe i elektronikę. Skrzynie Powershift Forda nie są gorsze od DSG jednak koszty po pewnym przebiegu będą podobne.

Z pewnością większość z Was poczuła swąd palonego sprzęgła w manualu próbując ustawić przyczepę na trawiastym ,pochyłym terenie. W automacie tego nie ma! Jeśli nie ma dużego oporu auto w automacie z przyczepą po puszczeniu hamulca samo delikatnie zacznie "pełzać" a przy dużym oporze wystarczy delikatnie dodać gazu i bez problemów ruszycie zestawem. Automat nie lubi częstej zmiany biegów przy parkowaniu. Jeśli musimy przełączać miedzy D i R to dajmy skrzyni przez chwile odpocząć żeby olej w skrzyni się trochę schłodził.

Koszty przy ewentualnym remoncie skrzyni aut. (w typowych autach) bez dwumasy nie będzie dużo wyższy niż wymiana sprzęgła z kołem dwumasowym w manualu. Z resztą jeśli ktoś już wsiadł do auta z automatem nie będzie chciał innego. Nie bójcie się tych skrzyń bo większość opinii jest od osób które nigdy z nimi nie miały do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Mac... Nie przesadzasz z tym parkowaniem?

Automat źle znosi 2 rzeczy. Temperaturę i ciągłą zmianę w ruchu miejskim typu D-P i z P-D. Tak więc zawsze trzymamy w korku/mieście wciśnięty hamulec na postoju.

Manewrując przyczepą w ciągu 2-3 minut nic się nie nagrzeje ani nie zepsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Mac... Nie przesadzasz z tym parkowaniem?

Automat źle znosi 2 rzeczy. Temperaturę i ciągłą zmianę w ruchu miejskim typu D-P i z P-D. Tak więc zawsze trzymamy w korku/mieście wciśnięty hamulec na postoju.

Manewrując przyczepą w ciągu 2-3 minut nic się nie nagrzeje ani nie zepsuje.

Mam wrażenie że jemu nie chodziło o ustawienie w 2-3 minuty, tylko jak jakaś d...od manewrowania przyczepą będzie godzine mieszać przód tył a i tak nie ustawi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stojąc na D z wciśniętym hamulcem grzejesz olej auto mieli widać to po obrotach silnika ,jeżdżę kilka lat z automatem ,wystarczy  tylko na N nie P i już ok. wiadomo w korku podjazd co chwilę  D i hamulec , w zimie nie zauważysz zmiany temperatury ,latem z klimom potrafi wodę doprowadzić prawie do czerwonego,na N już nie ,wiem co mówię przejeżdżam rocznie ok.50tyś, i dużo w tym z przyczepami ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ty na to, jest to pisane w wielu artykułach, ale pewnie powiesz że tam same barany są i się nie znają. 

 

Włączanie „luzu” w czasie krótkich postojów, np. na światłach, nie ma sensu! Dla skrzyni znacznie zdrowsze jest „przytrzymywanie” auta hamulcem

 

Podstawowa zasada dotycząca jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów to brak nadgorliwości. Nie wolno wyrzucać na luz, a na światłach należy wcisnąć pedał hamulca a dźwignię pozostawić w pozycji D - chyba, że chcemy przestraszyć kogoś z tyłu, zapalając na chwilę światła cofania. Częste uruchamianie N lub P podczas jazdy w korku prowadzi do przyspieszonego zużycia tarczek sprzęgłowych skrzyni. Jeśli długotrwałe trzymanie nogi na hamulcu staje się uciążliwe, lepiej użyć hamulca ręcznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji użytkowania samochodu opel pisze olej skrzyni wymienia się tylko w pojazdach intensywnie eksploatowanych .ci co tak robili zmieniali na manuale ,ja pisze co widzę u siebie może w tych nowych tak nie jest ,w ciężarowym nie wyłączam i nic się nie dziej ale tam jest sprzęgło tak jak w nowych autach ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pod żadnym pozorem N. N jest tylko i wyłącznie do holowania samochodu. Przy takim przełączaniu zmieniają sie diametralnie ciśnienia w skrzyni i gotowy problem.

 

Tak samo zabójstwem dla skrzyni jest np zmiana z D na N np przy dojeżdżaniu do czerwonych świateł lub wogole zatrzymania sie.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji użytkowania samochodu opel pisze olej skrzyni wymienia się tylko w pojazdach intensywnie eksploatowanych .ci co tak robili zmieniali na manuale ,ja pisze co widzę u siebie może w tych nowych tak nie jest ,w ciężarowym nie wyłączam i nic się nie dziej ale tam jest sprzęgło tak jak w nowych autach ,

Ale w ciężarowych jest zwykła skrzynia tylko sterowanie jest pneumatyczne, w zależności od rozwiązań oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W instrukcji użytkowania samochodu opel pisze olej skrzyni wymienia się tylko w pojazdach intensywnie eksploatowanych .ci co tak robili zmieniali na manuale ,ja pisze co widzę u siebie może w tych nowych tak nie jest ,w ciężarowym nie wyłączam i nic się nie dziej ale tam jest sprzęgło tak jak w nowych autach ,

Opel jeżeli chodzi o skrzynie, to od jakiegoś czasu jest w ogóle guru. Ręczne 6-b skrzynie M20 i M32 są tego najlepszym przykładem. Póki działają, działają fajnie, a potem nawet bez holowania czegokolwiek po 100 tys. km ludziom potrafią wysypać się łożyska, a przy przeoczeniu szumów łożysk, wałki wychodzą przez pokrywy albo bokiem /niedostateczne chodzenie, zalecenie niewymieniania oleju, kiepskiej jakości fabryczny olej nie dostosowany do tego co faktycznie działo się w skrzyni/. Z olejem kapnęli się po bagatela, bodajże 6 latach.

Ale nie powiem, dużo zależy od użytkownika (można było przejechać i 100, i 250 tys. km), jak ktoś piłował diesla na niskich obrotach, to co oszczędził na paliwie, dołożył w remoncie skrzyni.

 

A przy okazji - w nowych samochodach na gwarancji (można wziąć fabryczną gwarę na 5 lat/150tkm), np. VW, jak procedury serwisowe nie przewidują wymiany oleju w skrzyni, ASO mają opory z przeprowadzeniem wymiany nawet na życzenie użytkownika jako zlecenie odpłatne  (w zasadzie zalecenia co do wymiany oleju wydaje centrala w razie problemów ze skrzynią, chyba że mają takie specjalne zalecenie serwisowe dla danego typu skrzyni, ew. centrala zatwierdzi wymianę oleju). Uzasadniają to tym, że w takim przypadku ASO musiałoby wziąć na siebie dalszą gwarancję na skrzynię. Dziwne. Chodziło o zwykły manual w czasie gwarancji, ale ostro poganiany po autostradach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.