Skocz do zawartości

Zaczep ze stabilizatorem


cichy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Panowie i Panewki mam pytanko odnośnie stabilizatora...

Warto kupić używkę czy raczej nowy. Z tego co patrzyłem AKS 1300 (budka ma DMC 900) to jakieś 650 zł. Używki na All... są bardzo rzadko wystawiane.

 

PS. Może ktoś z Was ma w przyzwoitym stanie... do odsprzedania.

 

Pozdrawiam.

 

Witam !

Jeśli w dobrym stanie i ze źródła nie budzącego jakichś wątpliwości co do sposobu w jaki zaczep był użytkowany (laweta itp. wskazujące na intensywne używanie), to moim zdaniem warto.

Forumowe ogłoszenia:

http://forum.karawaning.pl/topic/12936-s-aks-1300-zaczep-stablizowany/page__view__findpost__p__302791

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 534
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki Kristofer za wyczerpujące porady na temat załadunku i sprzęgu ciągnik-przyczepa.Myślę że tak działając dobrze i bezpiecznie będzie się:drive: Pozdrawiam serdecznie :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kristofer za wyczerpujące porady na temat załadunku i sprzęgu ciągnik-przyczepa.Myślę że tak działając dobrze i bezpiecznie będzie się:drive: Pozdrawiam serdecznie :banan:

 

 

:thank:

Cieszę się, że razem z innymi Kolegami mogliśmy pomóc, m.in. w tym celu się tu spotykamy.

 

:banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Jeśli w dobrym stanie i ze źródła nie budzącego jakichś wątpliwości co do sposobu w jaki zaczep był użytkowany (laweta itp. wskazujące na intensywne używanie), to moim zdaniem warto.

Forumowe ogłoszenia:

http://forum.karawan...post__p__302791

:hej:

 

Witam.

 

Dzieki wielkie Kris. Dobiłem targu....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dzieki wielkie Kris. Dobiłem targu....

 

Pozdrawiam

 

 

:skromny: ... tylko dałem link do naszej forumowej "tablicy ogłoszeń", ale nawet nie znam osobiście Kolegi Kamila, który ogłoszenie zamieścił. Mam jednak nadzieję, że będziesz zadowolony, a zaczep okaże się bardzo OK (tak przynajmniej wynikało z opisu).

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Z góry przepraszam za być może idiotyczne pytanie, ale no cóż, musze je tu zadać bo gdzieżby indziej. Otóż wylicytowałem na a..drogo AKS 3004, wygrałem no i jak już wygrałem to zacząłem się zastanawiać czy to cudo aby na pewno będzie pasować do mojej przyczepki. Przyczepka zakupiona niedawno, doświadczenia nie mam żadnego, za oknem zima i kurde nie wiem co robić. Rame mam ALKO, zaczep też ALKO, przykręcony na dwie śruby w poziomie- jedna od drugiej 5 cm. No ale o co chodzi z tymi średnicami, gdzie i jak to mierzyć ?? A już wogóle nie kapuje tego, że ten AKS jest jakiś taki kwadratowy a ma pasowac na rurę :) ?? Czy ktoś może mi to wytłumaczyć. A najlepiej wypunktować co powinienem zrobić przed ewentualnym zapłaceniem za zaczep? Tylko prosze nie zaczynajcie że najpierw powinienem sprawdzić ... :)

Edytowane przez szablasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, zaczep będzie pasował na rurę, tym się nie przejmuj. Nie wiem o jakich średnicach mówisz, przypuszczam, że chodzi o średnicę rury na której jest montowany zaczep. W zasadzie można spotkać dwie 35 i 45. Ja do swojego dostałem w komplecie tzw. przjściówkę. Średnicę suwadła zmierzyć możesz  po zsunięciu gumowej, harmoninkowej osłony, ewentualnie po odkręceniu zaczepu.Twój zaczep jest w zasadzie do ciężkich przyczep, czyli do 3 ton. Nie wiem ile waży twoja przyczepa. Może bardziej będzie wskazany AKS do nieco mniejszego tonażu. Powiem więcej jak go już założysz to przed zapięciem na hak koniecznie!!!! trzeba odtłuścić kule haka , a czasami nawet przelecieć drobnym papierem ściernym. Zatłuszczone okładziny są praktycznie nie do wyczyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. W zasadzie można spotkać dwie 35 i 45.

 

Najczęściej spotykanym jest rozmiar 50mm i zakładam że sam AKS będzie miał bez przejściówek właśnie taką średnice montazową rury.

 

Szablasty pytanie jaką masz DMC przyczepy bo jesli mniej niż 1300kg to faktycznie będziesz miał "nadmiar mocy" ale raczej w niczym to nie przeszkadza ... może warto dopytać Ariela (Przyczepy-Wiola) czy zastosowanie cięższego i mocniejszego zaczepu przy mniejszej przyczepie będzie jakoś negatywnie wpływac na prowadzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. W zasadzie można spotkać dwie 35 i 45.

 

Najczęściej spotykanym jest rozmiar 50mm i zakładam że sam AKS będzie miał bez przejściówek właśnie taką średnice montazową rury.

 

Szablasty pytanie jaką masz DMC przyczepy bo jesli mniej niż 1300kg to faktycznie będziesz miał "nadmiar mocy" ale raczej w niczym to nie przeszkadza ...

Kamil dzięki za czujność. Oczywiście masz rację co do rozmiaru suwadła, faktycznie źle i niefortunnie się wyraziłem . Przeważnie dodają przejściówki na 35 i 45, bo i takie rozmiary  się zdarzają.  Natomiast co wagi przyczepy i odpowiedniego AKSu to raczej się nie zgodzę, że nadmiar mocy nie przeszkadza. Po mojemu AKS powinien być dostosowany do wagi przyczepy, podobnie jak amortyzatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Kolega Szablasty, jak widać z opisu, posiada "Esterel Topvolume".
To jest przyczepa tego typu (składana):
http://www.adoos.fr/post/26599172/caravane_pliante_esterel
post-8228-0-02458800-1363112610_thumb.jpg
AKS 3004 może być do tej przyczepy zastosowany, ale jest do niej mocno na wyrost.
Trochę tak, jakby kupić dziecku buty o dwa rozmiary większe. IMHO
Częściowo było o tym tu :ok: :
http://forum.karawaning.pl/topic/10875-zaczep-ze-stabilizatorem/?p=264176

Tu podawałem, które zaczepy stosuje się do konkretnego DMC:
http://forum.karawaning.pl/topic/10875-zaczep-ze-stabilizatorem/?p=264011

Przy wymianie zaczepu (zwłaszcza kupując zaczep używany) trzeba pamiętać o odpowiednich śrubach:
http://forum.karawaning.pl/topic/10875-zaczep-ze-stabilizatorem/?p=264655

"Kamil_K" i "marko6" - obydwaj macie rację, spotyka się średnice rur 35, 40, 45 i 50 mm., czyli wkładki (przejściówki) są dla rozmiarów 35, 40 i 45 mm.
Które częściej się spotyka, nie wiem, nie prowadziłem statystyk, ale to przecież bez znaczenia.

Sama wymiana jest trywialna, Kol. "Podola" dał nawet link do przykładowego filmu na Y-T:
http://forum.karawaning.pl/topic/10875-zaczep-ze-stabilizatorem/?p=267959

Przy zakładaniu używanego zaczepu, moim zdaniem trzeba jeszcze założyć nowe śruby z samohamownymi nakrętkami w klasie min. "8,8" oraz wymienić też okładziny zaczepu na nowe. Należy też sprawdzić klasę pozostałych śrub UN, czyli postępować zgodnie z tym, co już było w tym temacie opisane.

 

Najlepszym wyjściem jest najzwyczajniej przeczytanie całego tematu.

 

:hej:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek , mała literówka Ci wyskoczyła ,powinieneś napisać nakrętki samokontrujące  .

A przy tej okazji warto zmierzyć średnicę kuli haka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:skromny:

 

Krzysiek , najnormalniej strzeliłem babola :mlot:  ,pisząc o tej literówce ,bo jak się okazuje to niektórzy producenci śrub używają też nazwy: nakrętka samohamowna.

Przepraszam Ciebie, jak rówież innych czytajacych post #253  dotyczacą tej nakrętki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.