Skocz do zawartości

12 volt


cardii

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No tak jak tu było pisane wcześniej, planuje znaleźć wejście w tej czarnej skrzynce co jest pod łóżkiem z przodu i tam go dopiąć.

 

Przepraszam. nie czytałem całości tematu.

 

Jeśli do tej instalacji jest podpięte urządzenie zasilane 12v o większym poborze prądu, takie jak np : Bojler , lodówka , przetwornica 12/230v to one będą podłączone na przewodach o większym przekroju niż reszta odbiorników (np. oświetlenie) i Ty nie powinieneś akumulatora podłączać do tej instalacji przewodem o mniejszym przekroju.

3,5 mm2 starczy

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozkręciłem tą puszkę pod łóżkiem, i mam pytanie. Czy te dwa puste złącza zaznaczone na czerwono to będzie PLUS z aku, a to złącze zaznaczone na zielono to będzie MINUS. Jak tak to do którego plus najlepiej puścić zasilanie?

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szczerze mówiąc to po zaprezentowanej fotce mogę tylko wywnioskować że pozostawiasz żywność po sezonie bo o ile się nie mylę widzę tam zwłoki karalucha.hehe%281%29.gif

Co do przewodów to z punktu widzenia grubości i kolorystyki to czarny w instalacji powinien być jako minus ale to nic pewnego , zwłaszcza we wiązkach wielokolorowych.

Podłącz zasilanie 230v by elektroblok podał na tę listwę napięcia i sprawdź gdzie plus i minus na tych grubasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szczerze mówiąc to po zaprezentowanej fotce mogę tylko wywnioskować że pozostawiasz żywność po sezonie bo o ile się nie mylę widzę tam zwłoki karalucha.hehe%281%29.gif

Co do przewodów to z punktu widzenia grubości i kolorystyki to czarny w instalacji powinien być jako minus ale to nic pewnego , zwłaszcza we wiązkach wielokolorowych.

Podłącz zasilanie 230v by elektroblok podał na tę listwę napięcia i sprawdź gdzie plus i minus na tych grubasach.

 

 

 

Haha, faktycznie nie zwróciłem na tego wysuszonego robaczka wcześniej uwagi. Co do jedzenia to go w przyczepie nie było. Jeżeli chodzi o te kable to czarny i brązowy są tak mniej więcej o 1/4 chudsze od białego, dlatego też obstawiałem biały jako masę, a czarny z brązowym jako plusy. Ale faktycznie wezmę miernik i zobaczę jak rozkłada się tam napięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem odrazu to sprawdzić i po podłączeniu 230v miernik nic nie wykazał na tych przewodach, przypuszczam że będzie jakieś zabezpieczenie żeby prąd nie wracał do auta jak te by zostało podpięte do przyczepy podczas działania podłączenia 230. Jeżeli dobrze wnioskuje to pozostaje jedynie teraz podpiąć zgaszony holownik i wtedy pomierzyć po których przewodach idzie napięcie stałe do oświetlenia i lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem odrazu to sprawdzić i po podłączeniu 230v miernik nic nie wykazał na tych przewodach, przypuszczam że będzie jakieś zabezpieczenie żeby prąd nie wracał do auta jak te by zostało podpięte do przyczepy podczas działania podłączenia 230. Jeżeli dobrze wnioskuje to pozostaje jedynie teraz podpiąć zgaszony holownik i wtedy pomierzyć po których przewodach idzie napięcie stałe do oświetlenia i lodówki.

 

 

Może to listwa tylko instalacji zewnętrznej ( hak - lampy )

Jeśli jest tam zasilanie lodówki z auta to mierz listwę na włączonym silniku holownika bo zasilanie lodówki powinno być przez stacyjkę (jeśli jest prawidłowo podłączone). Czyli pin 10 (plus) i 11 (minus) w trzynastopinowym wtyku..

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie lodowki dziala bez wlaczonej stacyjki. 13 pin mialem przerabiane wczesniej z instalacji 2x7 pin i na wtykach od lodowki i oswietlenia mam napiecie stale niezalezne od zaplonu

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie lodowki dziala bez wlaczonej stacyjki. 13 pin mialem przerabiane wczesniej z instalacji 2x7 pin i na wtykach od lodowki i oswietlenia mam napiecie stale niezalezne od zaplonu

 

Nie boisz się że na dłuższym postoju nie odpalisz auta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.