Skocz do zawartości

12 volt


cardii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, stałem się posiadaczem przyczepki kempingowej marki Hobby 530 rok 1994, i mam pytanie, oryginalnie nie ma w niej wyciągnietych kabli do połączenia akumulatora.

 

Jedynie jest biała duża puszka w szafie.

 

Pozwoliłem sobie ją odkręcić dochodzą do niej 4 kable (2 białe i 2 czerwone) jest tam opis 12 v

 

 

Moje pytanie takie czy tam trzeba do niej podłączyć akumulator??

 

W przyczepce jest zainstalowana pompka wody która obsługuje kran w kuchni, kran w toalecie i spuczke od wc. Jesli podłączam pod przyczepke prąd z domu 220 v wszystko działa, ale

 

jeśli np pojadę na zasiadke i nie będzie gdzie się podłączyć będzie to bezużyteczne, dlatego chcę wykorzystać akumulator...

 

Oryginalnie nie ma gdzie go podłączyć.

 

Prosze o pomoc co zrobić.. z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Najlepiej jakbyś wkleił zdjęcie tej "białej puszki" z szafy.

 

Przypuszczam że jeden z przewodów (1 biały 1 czerwony) to wyjście na 12 V (oświetlenie, pompka wody) z transformatora a drugi być może wejście z akumulatora.

Edytowane przez Bluesmen (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najprościej:

Podłącz budkę pod sieć 230V, włącz światełko i niech się świeci.

W tym czasie miernikiem sprawdź na owym białym i czerwonym kabelku, jakie jest na nich napięcie.

Jeśli jest w przedziale 10,5-14V to tam śmiało możesz aku podpiąć.

Pamiętaj jednak, że nie wolno np w trybie podwórkowym mieć podpiętej sieci 230V i akumulatora naraz.

Z osobna owszem, ale razem nie . By mogło być razem, należy parametry napięciowo/prądowe dopasować do stałej obecności akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się podłączyć pod temat. Już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie możliwość użycia aku który mam do movera również jako alternatywnego zasilania cepki. Z tego co zauważyłem wszystko fabrycznie jest już pod 12v bo chodzi zarówno jak przyczepa jest podpięta do samochodu jak i również wtedy gdy jest pod siec 230v.

Zastanawiam się tylko czy jest sens ciągnąć kable przez przyczepę (aku mam w przednim schowku) czy nie lepiej przygotować wtyku na 13pin do którego podłączę wtyczkę odpiętą z auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko czy jest sens ciągnąć kable przez przyczepę (aku mam w przednim schowku) czy nie lepiej przygotować wtyku na 13pin do którego podłączę wtyczkę odpiętą z auta.

 

widziałem u kogoś takie rozwiązanie, tzn miał gniazdko podłączone do aku przyczepowego, odpinał wtyczkę od auta i wpinał do tego gniazda

myślę że nie ma problemów żeby tak zrobić :hmm:

 

pytanie co się dzieje jak masz podpięte pod 230V, to o czym pisał Wojtek wcześniej, czy wtedy prąd nie będzie wędrował do aku ?

więc jak masz 230V to wtyczki nie podpinasz :hmm:, chyba że jest zabezpieczenie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie co się dzieje jak masz podpięte pod 230V, to o czym pisał Wojtek wcześniej, czy wtedy prąd nie będzie wędrował do aku ?

więc jak masz 230V to wtyczki nie podpinasz, chyba że jest zabezpieczenie

 

No zakładamy że dodatkowe zasilanie jest tylko wtedy kiedy nie ma możliwości podpięcia 230V.

Inna sprawa to chyba musi to być jakoś rozwiązane bo przecież możesz mieć podpięte do auta i wtedy też idzie 230v do aku ? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, stałem się posiadaczem przyczepki kempingowej marki Hobby 530 rok 1994, i mam pytanie, oryginalnie nie ma w niej wyciągnietych kabli do połączenia akumulatora.

 

Jedynie jest biała duża puszka w szafie.

 

Pozwoliłem sobie ją odkręcić dochodzą do niej 4 kable (2 białe i 2 czerwone) jest tam opis 12 v

 

 

Moje pytanie takie czy tam trzeba do niej podłączyć akumulator??

 

W przyczepce jest zainstalowana pompka wody która obsługuje kran w kuchni, kran w toalecie i spuczke od wc. Jesli podłączam pod przyczepke prąd z domu 220 v wszystko działa, ale

 

jeśli np pojadę na zasiadke i nie będzie gdzie się podłączyć będzie to bezużyteczne, dlatego chcę wykorzystać akumulator...

 

Oryginalnie nie ma gdzie go podłączyć.

 

Prosze o pomoc co zrobić.. z góry dziękuje.

 

Poszukaj puszek 12V przykręconych do podłogi. Powinny być dwie. Jedna na początku przyczepy a druga na tyle.

Po zdjęciu obudowy ( najlepiej tej z przodu ) masz dojście do kostki do której dochodzą kable od wtyczki przyczepy i odchodzą kable na tył przyczepy do tylnej puszki.

Powinny być tam wolne zaciski do podłączenia np. akumulatora ( wyraznie grubsze 2 przewody: biały '' - '' i czerwony '' + '' ). To dobre miejsce do podłączenia akumulatora bo blisko przedniego schowka w którym można go przechowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zakładamy że dodatkowe zasilanie jest tylko wtedy kiedy nie ma możliwości podpięcia 230V.

Inna sprawa to chyba musi to być jakoś rozwiązane bo przecież możesz mieć podpięte do auta i wtedy też idzie 230v do aku ? :hmm:

 

:yes:

 

u mnie nie ma żadnego zabezpieczenia, jak podłączył bym 12V z auta to prąd będzie wędrował z zasilacza przyczepy do samochodu :bzik:

ale to stara buda, instalacja bez żadnych przekaźników czy regulatorów ... dlatego nawet nie podłączałem 12V które było podciągnięte do pinu od p/mgielnych

 

można to sparwdzić, podpinasz 230V i patrzysz czy we wtyczce jest 12V :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś robiłem w Hobby taką przeróbkę. Dołączam Ci plik ze schematem z tej przyczepy z dołączonym dodatkowo akumulatorem i zasilaniem lodówki z samochod. Może to Ci pomoże.

pozdrawiam

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukaj takiej lub podobnej puszki....

nie wiem jak w modelach przed liftem ale taka w tych po 97 ->

 

2 x plus i 1 x masa z auta to te kable zaznaczone na czerwono... ida od wtyczki 13 pin i tam przychodzi napiecie z auta

 

najlepiej tam sie wpinac - bo chyba jest jakies fabryczne zabezpieczenie...

mialem kilka razy puszczone napiecie z aku po tych pinach i jednoczesnie 230V puszczone

 

aku sie ladowalo z prostownika wpietego do gniazdka w cepie i klemy byly zapiete caly czas do obwodu cepki i nic sie nie stalo :hmm:

 

jedynie chyba wtedy trzeba pamietac jesli prostownik nie ma "czujki" zeby nie przeladowac aku

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ed chłopie ja dwa dni walczyłem a Ty tu gotowca masz... :przytul:

 

cardii istotnie chodziło mi bez obudowy, ale domyślam się że po lewej na dole stronie masz zasilanie na 12V. Jak zdejmiesz obudowę powinieneś mieć napisy w języku niemieckim "susgang" (wyjście) i "eingang" (wejście) może być np 1, 2 lub pisane I, II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jednak, że nie wolno np w trybie podwórkowym mieć podpiętej sieci 230V i akumulatora naraz.

Z osobna owszem, ale razem nie . By mogło być razem, należy parametry napięciowo/prądowe dopasować do stałej obecności akumulatora.

To widnieje trochę wyżej.

 

 

Mam pytanie - dlaczego nie wolno?

Od 12-13 lat tak zawsze mam tak podpięte.

Ryszard

Edytowane przez Rmigo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.