Skocz do zawartości

Jak podłączyć urządzenie 9V do instalacji 12V?


CIN CINO

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę kolegów elrktroników o pomoc w kolejnej sprawie . Mianowicie boomboxa , którego posiadam chciałbym podłączyć do zasilania pod napięcie z akumulatora 12 V w mojej przyczepie . Niestety boombox nie jest na 12V tylko na 9V . Zapewne musiałbym zastosować jakiś stabilizator ? Szkopuł w tym , iż elektroniki ni w ząb nie kumam. Proszę zatem Was o jakieś wskazówki , schematy , jak to urządzenie wykonać i podłączyć , bym bezpiecznie mógł korzystać z tego sprzętu - bez obawy , że mi się coś tam w nim zjara :(

W załączeniu kilka fotek boomboxa z jego danymi eksploatacyjnymi

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Świstak , mógłbyś podpowiedzieć jak samemu wykonać jakiś stabilizator , by oczywiście dał sobie radę z takim poborem mocy ,oraz by można było zamocować go w miejsce baterii .

 

http://allegro.pl/za...2167211114.html

Czy aby ten zasilacz poradzi sobie w czsie gdy włączona będzie płyta CD , a z głośników pójdzie muza na maxa . czy zasilacz nie będzie się przegrzewał ?

Edytowane przez tomik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z opisem na tabliczce znamionowej, radio pobiera 18W. Przy 9V będzie to 2A. zatem powinien wytrzymać bez problemów. Można zbudować stabilizator na jednym układzie 7809 i jednym kondensatorze, ale wydajność prądowa będzie podobna, a przy słabym radiatorze nawet mniejsza. Aby zwiększyć prąd trzeba dołożyć tranzystor wykonawczy, polaryzację bazy.... Robi się już płytka z dyndającymi radiatorami. Do tego dojdą kable, przyłącza, obudowa.... Łatwiej kupić gotowe urządzene. A nawet dwa i zrównoleglić je (nie jest to co prawda coś co pochwaliłby producent urządzeń impulsowych, ale działa...) Dla świętego spokoju możesz w pojemniku na baterie zamontować jeszcze kondensator kilkaset uF na 16V...

 

Strasznie zaśmiecamy koledze wątek.... Może administrator przerzuci ostatnie posty do nowego tematu?

Edytowane przez Świstak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z opisem na tabliczce znamionowej, radio pobiera 18W. Przy 9V będzie to 2A. zatem powinien wytrzymać bez problemów. Można zbudować stabilizator na jednym układzie 7809 i jednym kondensatorze, ale wydajność prądowa będzie podobna, a przy słabym radiatorze nawet mniejsza. Aby zwiększyć prąd trzeba dołożyć tranzystor wykonawczy, polaryzację bazy.... Robi się już płytka z dyndającymi radiatorami. Do tego dojdą kable, przyłącza, obudowa.... Łatwiej kupić gotowe urządzene. A nawet dwa i zrównoleglić je (nie jest to co prawda coś co pochwaliłby producent urządzeń impulsowych, ale działa...) Dla świętego spokoju możesz w pojemniku na baterie zamontować jeszcze kondensator kilkaset uF na 16V...

 

Strasznie zaśmiecamy koledze wątek.... Może administrator przerzuci ostatnie posty do nowego tematu?

 

 

http://allegro.pl/zasilacz-buforowy-ladowarka-9v-2a-z-230v-lub-12v-i2102293809.html

a co powiesz na to urządzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym co pisze facet, parametry wyjściowe podobne, ale konstrukcja bardziej przestrzenna i z aktywnym chłodzeniem czyli plusy na starcie. Pytanie na ile rzetelny jest opis, czy są w komplecie kable zasilające i czy gość umiejętnie złożył wszystko do kupy. I czego tam szukał??? Ryzyk - fizyk. Powinno być lepiej, ale to używka w której ktoś już grzebał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym co pisze facet, parametry wyjściowe podobne, ale konstrukcja bardziej przestrzenna i z aktywnym chłodzeniem czyli plusy na starcie. Pytanie na ile rzetelny jest opis, czy są w komplecie kable zasilające i czy gość umiejętnie złożył wszystko do kupy. I czego tam szukał??? Ryzyk - fizyk. Powinno być lepiej, ale to używka w której ktoś już grzebał.

 

'Świstak'

Dziękuję :ok: kolego za okazaną mi pomoc w tym temacie . Pozdrawiam serdecznie , a przy okazji , może gdzieś :przyczepa::biwak: na szlaku nie omieszkam się Tobie :piwo: odwdzięczyć .

Edytowane przez tomik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wtrącę swoje 3 grosze.

Podłączenie bezpośrednio pod 12V nie uszkodzi sprzętu.

Ma on wewnątrz kilka różno napięciowych stabilizatorów do różnych wewnętrznych potrzeb i chyba tylko układ mocy (ten od głośników) pracuje na zasilaniu bezpośrednim.

Te układy zaś, skonstruowane są na szeroki wachlarz napięć dla poprawnej pracy.

Dla pewności , rozkręć boxa, uważaj , podłącz go do 230V, uważaj, włącz na FM i wycisz do zera, uważaj , zmierz napięcie na największym kondensatorze na płytce. Ile jest? 12 - 13? Więcej? A widzisz.

Jest jedno ale:

Ale z chińczykami różnie bywa, dlatego proponuję ci puścić napięcie 12V przez żarówkę 12V 21W i zapodać je do sprężyn bateryjnych.

Jeśli osiąganie pełnej mocy głośników będzie niezauważalne bądź dla ciebie wystarczające to schowaj tą żarówkę w miejsce baterii i masz z głowy.

Bez obaw, żarówka może lekko się zaświecać przy pełnej mocy grającej, bądź na krótko podczas rozruchu CD.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chińczyka tak nie podłączał, spaliłem nie jedno na takich kombinacjach, najczęściej przepala się końcówka mocy, z braku chłodzenia przy dłuższym używaniu, lub głośniejszym słuchaniu, a jak jeszcze dojdzie ładowanie aku w tym samym czasie, to radio długo nie pociągnie.

 

 

Po kilku radiach, które skończyły w ognisku, zaczęliśmy z chłopakami robić przenośne skrzynki z 1 lub 2 głośnikami i radiem samochodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej obniżyć napięcie to włączyć szeregowo kilka diod np. 3A. Spadek na jednej diodzie to ok. 0,7 V. Ja bym włączył np. 5 diod co daje 3,5 V. Diody bym połączył bez obcinania końcówek aby było dodatkowe chłodzenie. Obawiam się że możesz nie wiedzieć jak to zabudować. Jakiś znajomy elektryk pomógłby tobie to zmieścić w pudełko, najlepiej metalowe.

Musisz wiedzieć, że w skrajnym przypadku masz 14,4V-9V=5,4V, a to daje 2A*5,4V=10,8W, to dużo !!!!. Stabilizator 7809 bez radiatora wytraci 1-1,5W bez radiatora. Dlatego jeżeli już to przetwornica impulsowa.

http://allegro.pl/przetwornica-openframe-dc-dc-24v-9v-4a-fvat-i2155855383.html

Niby ona pracuje od 12V na wejściu, ale może pociągnie też od 11V, myślę że tak. Zadzwoń do gościa to Ci powie, a może ma na wymiar dla ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram układ na stabilizatorze 7809.

Swistak :bravo:

 

Potrzebujesz tylko układ stabilizatora napięcia 7809 + kondensator elektrolityczny na 16 v przykładowo 470 uF lub wyżej.+ wtyk do gniazda zapalniczki , troszkę przewodów i kawałek blachy aluminiowej na radiator.

Wycinasz blachę na wymiar pojemnika na baterie z lekkim zapasem by weszła do środka a prawą krawędź blachy zaizolowujesz taśmą by nie stykała prawych styków bateryjnych..

Styki ze sprężynką po lewej są z niczym nie połączone więc nieistotne. Prąd z baterii płynie tylko prawymi stykami ze sprężynką i tam się podłączasz zgodnie ze schematem.

Do swojej wyciętej blaszki przykręcasz układ stabilizatora 7809 przez jego oczko, tak by przylegał tylną częścią (z drugiej strony nadruku układu) do blachy .

Do stabilizatora lutujesz wszystko jak na schemacie niżej i gotowe.

 

Koszt przeróbki zamknie się 5-10 zł. Najdroższa będzie wtyczka 12v ale może masz takową z jakiejś starej ładowarki do telefonu.

 

Ps.

18W to pobór transformatora sieiowego , który na pewno jest dobrany z zapasem a cała reszta (laser,końcówka mocy) itd. w tym chińczyku pobiera znacznie mniej nawet na full power więc stabilizator na układzie 7809 bujnie to cudo bez pierdnięcia.

 

Ups. nie zaznaczyłem biegunów na schemaie na stykah bateryjnych. Tam gdzie sprężynka to minus a tam gdzie druciki wychodzące z płytki to plus.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram układ na stabilizatorze 7809.

(...)

stabilizator na układzie 7809 bujnie to cudo bez pierdnięcia.

 

 

Ups. nie zaznaczyłem biegunów na schemaie na stykah bateryjnych. Tam gdzie sprężynka to minus a tam gdzie druciki wychodzące z płytki to plus.

 

Owszem, ale nie w takim radyjku.

.

Bujnie i pierdnie po 15 sekundach. Radiator mu nie pomoże. Jego zdolność przewodzenia jest bardzo mała. Zaledwie 1A

.

Schemat poprawny, ale kondensator wstawiłbym za stabilizatorem.

.

.

Nadal upieram się by podłączyć w najprostszy sposób przez żarówkę.

Koledzy, ma być prosto i zrozumiale dla laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram układ na stabilizatorze 7809.

Swistak :bravo:

 

Potrzebujesz tylko układ stabilizatora napięcia 7809 + kondensator elektrolityczny na 16 v przykładowo 470 uF lub wyżej.+ wtyk do gniazda zapalniczki , troszkę przewodów i kawałek blachy aluminiowej na radiator.

Wycinasz blachę na wymiar pojemnika na baterie z lekkim zapasem by weszła do środka a prawą krawędź blachy zaizolowujesz taśmą by nie stykała prawych styków bateryjnych..

Styki ze sprężynką po lewej są z niczym nie połączone więc nieistotne. Prąd z baterii płynie tylko prawymi stykami ze sprężynką i tam się podłączasz zgodnie ze schematem.

Do swojej wyciętej blaszki przykręcasz układ stabilizatora 7809 przez jego oczko, tak by przylegał tylną częścią (z drugiej strony nadruku układu) do blachy .

Do stabilizatora lutujesz wszystko jak na schemacie niżej i gotowe.

 

Koszt przeróbki zamknie się 5-10 zł. Najdroższa będzie wtyczka 12v ale może masz takową z jakiejś starej ładowarki do telefonu.

 

Ps.

18W to pobór transformatora sieiowego , który na pewno jest dobrany z zapasem a cała reszta (laser,końcówka mocy) itd. w tym chińczyku pobiera znacznie mniej nawet na full power więc stabilizator na układzie 7809 bujnie to cudo bez pierdnięcia.

 

 

Ups. nie zaznaczyłem biegunów na schemaie na stykah bateryjnych. Tam gdzie sprężynka to minus a tam gdzie druciki wychodzące z płytki to plus.

 

 

'pasjonat'

 

Dzięki za podpowiedź - jutro zabieram się do budowy tego układu.

( kupiłem też na allegro , tak jak radził mi Świstak ten zasilacz

http://allegro.pl/zasilacz-sam-do-dvd-tv-9v-2a-zasilanie-12-lub-24v-i2167211114.html

zobaczymy czy da sobie radę z tym bboxem , jeśli nie to chociaż wtyczkę do tej kombinacji wykorzystam :)

 

Myślę ze dasz rade :mikolaj:

 

schemat

 

 

 

 

ciekawe , ale trochę mało przejrzyste - yankes nie miałeś fotki w lepszej rozdzielczości ;)

 

Najprościej obniżyć napięcie to włączyć szeregowo kilka diod np. 3A. Spadek na jednej diodzie to ok. 0,7 V. Ja bym włączył np. 5 diod co daje 3,5 V. Diody bym połączył bez obcinania końcówek aby było dodatkowe chłodzenie. Obawiam się że możesz nie wiedzieć jak to zabudować. Jakiś znajomy elektryk pomógłby tobie to zmieścić w pudełko, najlepiej metalowe.

Musisz wiedzieć, że w skrajnym przypadku masz 14,4V-9V=5,4V, a to daje 2A*5,4V=10,8W, to dużo !!!!. Stabilizator 7809 bez radiatora wytraci 1-1,5W bez radiatora. Dlatego jeżeli już to przetwornica impulsowa.

http://allegro.pl/pr...2155855383.html

Niby ona pracuje od 12V na wejściu, ale może pociągnie też od 11V, myślę że tak. Zadzwoń do gościa to Ci powie, a może ma na wymiar dla ciebie.

 

JurekM

Zadzwonie i zagadam z gościem , może faktycznie - przyszłościowo może coś trwalszego kupić

:niewiem:

Edytowane przez tomik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.