Skocz do zawartości

Halogrn vs Led


norkok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zwolenników jak i przeciwników oświetlenia led i halogenów.

Informuję że jestem domowym majsterkowiczem i proszę o wyrozumiałość.

Nabyłem nie dawno przyczepę w której głównym oświetleniem na 12v są trzy lamy świetlówkowe, w każdej mieszczą się 2 szt po 8w, które były już wysłużone, jedna świeciła mocniej inna wcale, po wymianie świetlówek na nowe efekt nadal był marny, postanowiłem coś z tym zrobić.

Przeczytałem na forum opinie innych, poszukałem w sieci, bardzo też pomógł mi przy wyborze Kristofer z forum i postawiłem na oświetlenie led, pomyślałem co tam najwyżej przerobię od nowa.

Poniżej postaram się przedstawić efekty mojej pracy, i mam nadzieje że pomoże to innym przy wyborze oświetlenia.

 

koszt taśmy 30led 15zł

halogen 5zł

 

Taśma led z diodami 5x5, 30szt led na jedną lampę.

Pobór mocy 5w

Natężenie 0,4a

 

 

tak wygląda oświetlona przyczepka

 

 

światło do czytania

 

 

a teraz dla porównania podłączyłem żarówkę halogenową o takiej samej mocy

 

 

światło do czytania

 

jeszcze jedno porównanie podłączyłem dwa razy mocniejszy halogen 10w

 

i to na tyle.:banan:

 

Pozdrawiam wszystkich za i przeciw.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ładnie to zrobiłeś. Widzę,że nie marnujesz czasu. Efekt jest bardzo ładny brawo.gif

 

 

Dzięki :dzieki:

 

Witaj

Ładnie to zrobiłeś. Widzę,że nie marnujesz czasu. Efekt jest bardzo ładny brawo.gif

 

Dzięki :dzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zwolenników jak i przeciwników oświetlenia led i halogenów.

Informuję że jestem domowym majsterkowiczem i proszę o wyrozumiałość.

Nabyłem nie dawno przyczepę w której głównym oświetleniem na 12v są trzy lamy świetlówkowe, w każdej mieszczą się 2 szt po 8w, które były już wysłużone, jedna świeciła mocniej inna wcale, po wymianie świetlówek na nowe efekt nadal był marny, postanowiłem coś z tym zrobić.

Przeczytałem na forum opinie innych, poszukałem w sieci, bardzo też pomógł mi przy wyborze Kristofer z forum i postawiłem na oświetlenie led, pomyślałem co tam najwyżej przerobię od nowa.

Poniżej postaram się przedstawić efekty mojej pracy, i mam nadzieje że pomoże to innym przy wyborze oświetlenia.

 

koszt taśmy 30led 15zł

halogen 5zł

 

Taśma led z diodami 5x5, 30szt led na jedną lampę.

Pobór mocy 5w

Natężenie 0,4a

 

 

 

tak wygląda oświetlona przyczepka

 

 

 

 

 

światło do czytania

 

 

 

a teraz dla porównania podłączyłem żarówkę halogenową o takiej samej mocy

 

 

 

 

światło do czytania

 

 

jeszcze jedno porównanie podłączyłem dwa razy mocniejszy halogen 10w

 

 

 

i to na tyle.:banan:

 

Pozdrawiam wszystkich za i przeciw.

 

Witam, bez urazy, ledy jak w amerykańskim filmie z akcją w prosektorium.Pozdrawiam. E.T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze , że nie wybrałeś białego ciepłego ... moze i fajniej świeci ale wydajność taka sobie..... pozdrawiam

 

Dla mnie najlepszy efekt daje wymieszanie zimnego z ciepłym ( jeżeli jest możliwość oczywiście czyli min. dwa moduły razem ) :]. Do cepki kupiłem ciepłe ( mam pojedynczo ) i mam fajnie zielono - nastrojowo :sex::jump:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polepsz bajerek i przeklej paski do środka lampy. Nawet do starych świetlówek. Będzie bardziej oryginalnie.

Osobiście nie znoszę widoku pasków. Lepiej mi pasują takie ukryte, ale to subiektywizm którego nie musisz brać na poważnie.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polepsz bajerek i przeklej paski do środka lampy...............

 

No właśnie .. czemu nie wkleiłeś pasków do wewnątrz?Grzeją się ledy? Tak nawet z przetarciem brudu masz problem. Przejedziesz szmatą i wyrwiesz rezystor albo diodę ;)

 

A tak w sprawie porównania to samo źródło światła to nie wszystko. zrób prowizoryczny żyrandol na ten halogen , choćby przedziej na chwile przez przewód białą kartkę papieru by rozproszyć światło a efekt będzie zupełnie inny.

Nie żebym był za halogenami. Z całą stanowczością przedkładam ledy ponad wszystko , sam w mojej mam wszędzie ledy tylko zauważyłem że w wielu przeróbkach majsterkowicze skupiają się wyłącznie na wymianie źródła światła , Kolosalne znaczenie ma tło do odbicia wiązki światła i to nie koniecznie mówie o "lustrze" bo lustro jest dobre przy potrzebie skupienia. Natomiast w przypadkach wszelkiego typu lampek sufitowych efekt daje tło białe.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polepsz bajerek i przeklej paski do środka lampy. Nawet do starych świetlówek. Będzie bardziej oryginalnie.

Osobiście nie znoszę widoku pasków. Lepiej mi pasują takie ukryte, ale to subiektywizm którego nie musisz brać na poważnie.

 

 

Witam serdecznie, dziękuję za sugestie, próbowałem do środka wkleić, jednak klosz zabierał jakąś część światła, a mi zależało mięć go jak najwięcej w zamian za niewielkie zużycie prądu ale dziękuję i pozdrawiam.

 

 

 

No właśnie .. czemu nie wkleiłeś pasków do wewnątrz?Grzeją się ledy? Tak nawet z przetarciem brudu masz problem. Przejedziesz szmatą i wyrwiesz rezystor albo diodę ;)

 

A tak w sprawie porównania to samo źródło światła to nie wszystko. zrób prowizoryczny żyrandol na ten halogen , choćby przedziej na chwile przez przewód białą kartkę papieru by rozproszyć światło a efekt będzie zupełnie inny.

Nie żebym był za halogenami. Z całą stanowczością przedkładam ledy ponad wszystko , sam w mojej mam wszędzie ledy tylko zauważyłem że w wielu przeróbkach majsterkowicze skupiają się wyłącznie na wymianie źródła światła , Kolosalne znaczenie ma tło do odbicia wiązki światła i to nie koniecznie mówie o "lustrze" bo lustro jest dobre przy potrzebie skupienia. Natomiast w przypadkach wszelkiego typu lampek sufitowych efekt daje tło białe.

 

 

 

Witam, co do przecierania bez obaw, Ledy są zalane więc o wyrwaniu czegokolwiek nie ma mowy, co do porównania zgadzam się z tobą jak najbardziej, aczkolwiek chodziło mi o porównanie samych żarówek bez żadnych ulepszeń LED vs halogen na sucho. Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też pierwsze próby z ledami robiłem wkładająć je w klosze ale światło było rozbite i przez to słabsze a barwa się zmieniała (mam zimne białe) Dopiero zastowanie ledów bez jakiej kolwiek obudowy dało mi efekt którego oczekiwałem :ok: więc czyba każdy indywidualnie musi do tego podejść :-] Można ledy tak zamontować by ich widać nie było i wtedy mimo że w żadnych kloszach, lampach nie są to nie szpecą bo poprostu ich nie widać W temacie króty podałem w poście #4 są różne przykłady (w tym i mój) i można podpatrzeć jak to wygląda w różnych wariantach i wybrać coś właśnie dla siebie :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.