Skocz do zawartości

panele pv (sloneczne)


tarapukuara

Rekomendowane odpowiedzi

W przyczepie akumulator nie powinien być też zbyt duży bo przeważnie jest ładowany tylko z panela. Inaczej ma się sprawa w kamperze, tam jest też okresowo ładowany z alternatora i może być o wiele większy, naładowany do pełna podczas przejazdów będzie doładowywany panelem- starczy energii na dłużej.

 

zbyt duży to jaki ? na przyszył sezon myślę o kupnie aku i tak do 95W panela myślałem dać aku 70-80Ah

trochę mnie koledzy :krzykacz: że to za mało, że taki aku już w południe będzie naładowany i para, tzn prąd idzie w gwizdek ?

 

ile aku jest w stanie oddać mocy zanim odetnie go kontroler - 20%, 30% ?

zakładając że jest to 20%, to daje 16A (aku 80Ah) ... licząc średnio 2A ładowanie to 8h potrzeba żeby był pełny ?

przy 30% będzie to już 24A i jakieś 10-11h trza żeby było full ...

 

:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Akumulator kwasowy i podobne (GEL, AGM) nie powinien być rozładowywany poniżej 20% pojemności (80 % można sobie z niego wziąć;) i nie powinien długo pozostawać rozładowany.

Tak też działają zabezpieczenia przed głębokim rozładowaniem.

Nie może być za mały, bo nie powinien być ładowany za dużym prądem. Do panela 95 W prąd max. około 5 A czyli akumulator minimum 44-50 Ah.

Ale rzeczywiste prądy ładowania wahają się w zależności od stanu akumulatora i pogody od 0,2 A do 4 A .

Jeśli teraz kupisz akumulator 200Ah (!) to jeśli go nie naładujesz przed wyjazdem to będzie ładował się 200 Ah /4A/12 h =4 dni przy super pogodzie i bez żadnego poboru prądu ;) W praktyce może ładować się nawet 2 tygodnie:(

Myślę, że najpierw policz na co, ile i jak długo w ciągu doby będziesz potrzebował prądu i na jak długie okresy będziesz wyjeżdżał. Wtedy określisz jaki akumulator jest Ci rzeczywiście potrzebny i jaki panel jest potrzebny do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ok:

dzięki, czyli te 20% można założyć jako realny prąd który odda aku :yes:

 

Jeśli teraz kupisz akumulator 200Ah (!) to jeśli go nie naładujesz przed wyjazdem to będzie ładował się 200 Ah /4A/12 h =4 dni przy super pogodzie i bez żadnego poboru prądu ;) W praktyce może ładować się nawet 2 tygodnie:(

 

z drugiej strony jak naładujesz taką 200 w domu prostownikiem, to masz prądu a prądu, nawet w niepogodę

solar wtedy doładowuje, jak jest słońce to do pełna, a jak nie ma to uzupełni ...

przy np tygodniowym postoju może się trafić 3-4dni pochmurne i taka 70-80może się rozładować (pobór większy niż ładowanie), a taki 200 przetrzyma

 

tu jest troche jak z wodą, można mieć 200L baniaczek i zużyć cały w tydzień, albo dolewać co dzień trochę

przy 50L już musisz dolewać co dzień, bo inaczej braknie :bzik:

 

oczywiście kluczowa sprawa to waga i miejsce, więc faktycznie trza to zbilansować :ok:

najlepiej jednak minimalizować zużycie - np zamiast 15" tv do oglądania pogody, wystarczy 10 czy 7", zamiast laptopa mały tablet/netbook itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mogę zorganizować kilka sztuk takich ogniw 130W w cenie około 500 Pln Brutto.

 

 

 

 

Czyli co rozumiem, że jest możliwośc F-Vat?

Jak możesz to bardziej rozwiń swoją propozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie mam takie pytanie mam takie dane i chciałbym sie dowiedzieć ile ten panel ma Wat

Imp: 120 mA

Vmp: 17,7 V

Isc: 140 mA

Voc: 23,9 V

Edytowane przez voice (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie mam takie pytanie mam takie dane i chciałbym sie dowiedzieć ile ten panel ma Wat

Imp: 120 mA

Vmp: 17,7 V

Isc: 140 mA

Voc: 23,9 V

 

Vmp*Imp=2,124W

 

 

 

 

Nowa cena 475 zł na panele 95W 12V

Edytowane przez tarapukuara (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się załatwiłem Bartku, ja w tej cenie kupiłem 80W ;).

Tak serio to mój 80W panel działa bez zarzutu, regulator "robi robotę", i przede wszystkim dziękuję Ci za szybka akcję z tym regulatorem.

Wszystko działa jak należy.

 

Pozdrawiam i polecam Ciebie i Waszą firmę- szybko, konkretnie i na temat.

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nowa cena 475 zł na panele 95W 12V

 

No to ja się piszę. Napisz jak możemy to załatwić. Potrzebuje F-VAT,myślę, że wszystko OK.

Napisz czy ten solar ma diodę i kto jest jego producentem?

Gdzie można odebrać go?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa cena 475 zł na panele 95W 12V

Właśnie dziś zrobiłem sobie taki mały zakup.

Jutro go sobie oblukam w domu jak kurier przywiezie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja się piszę. Napisz jak możemy to załatwić.

telefonicznie 9-15

Potrzebuje F-VAT,myślę, że wszystko OK.

to podesz te nipy itp... handlowcowi;)

Napisz czy ten solar ma diodę i kto jest jego producentem?

ma diody (2szt) my jesteśmy importerem i gwarantem

Gdzie można odebrać go?

w domu od kuriera albo w Radomiu na Żeromskiego 75 w godz 9-17 sob 10-14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.