Skocz do zawartości

załozywem wyciąg w łazience


Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie, wymyśliłem sobie że założe wyciąg w łazience moje burstnera.

wkomponowałem w kratkę wentylacyjną wentylator z komputera i podłączyłem do instalacji 12 v w miejscu żarówki nad umywalka.

teraz gdy zapale lampę 12 v załącza mi się wentylator wyciągowy i zapaszki i wilgoś ulatują wymuszone wentylatorkiem, zrobie dzisiaj forkę i pokaże jeżeli kogoś inteteruje.

wymiary wentylatora to chyab 6 x 6 cm, i po obcięciu rogów wszedł do kratki wentylacujnej bez problemu.

pozdrawiam, tommi, rybnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po wentylatorek proponuję się udać do najbliższego serwisu komputerowego. Powinni mieć uszkodzone zasilacze komputerowe a w nich wentylatorki przeważnie sprawne. Nowe wentylatorki, często w róznych rozmiarach mozna dostać w sklepach z częściami elektonicznymi. Tommi, gratuluję pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można dostać całą mase wentylatorów na allegro, w różnych stanach technicznych.

następna sprawą wentylatorową jaką się zajmę to sprawa wyciągu lub araczej nawiewu przy kuchni, nie chce żeby para wodna zbierała się w miejscach gdzie tego nie chce. ale to tego trzeba uzyć mocniejszego wentylatora ale rownież komputerowego.

zapodam zdjęcia dzisiaj po południu.

pozdrawiam, tommi, rybnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Zmodernizowałem trochę pomysł Tommi'ego - wyjąłem dolną końcówkę kratki wentylacyjnej. Okazało się, że element zewnętrzny kończy się w połowie grubości dachu i posiada - to najważniejsze - 4 otwory rozstawem zbliżonym do tych przy wiatraczku.

Przykręciłem wentylator na 2 wkręty (wentylator prawie cały schował się w przestrzeni dachu) i założyłem - kwadratową kratkę wentylacyjną stosowaną w budownictwie - EXTRA. Tak na marginesie okazało się, że 12v w łazience to prąd zmienny i działanie wentylatora budziło moje wątpliwości. Pociągnąłem 12v stałego od innej kostki, oraz założyłem mały pstryczek na obudowaie kratki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz mi odpowiedzieć skąd u Ciebie 12 v zmiennego?

skoro akumulator to 12 v stałego, przetwornica z 220 v na 12 v to też stały to skąd u Viebie nagle zmienny.]

chyba że przetwornica nie jest przetwornicą tylko samym trafo bez układy Gretca.

pozdrawiam, tommi, rybnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Tommi, dobre pytanie skąd u mnie 12v zmiennego - z takiej skrzynki, w której znajduje się transformator, bezpieczniki, itp. Zakładam, że (jak już sugrowano na forum) część prądu jest na żarówki (zmienny), a na wszelkiego rodzaju silniczki (pompka wodna itp) 12v stałego - tak jest i już. A tak na marginesie, skąd wiesz, że prąd w lampce w Twojej łazience to 12v stałego ???????

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Tommi, dobre pytanie skąd u mnie 12v zmiennego - z takiej skrzynki, w której znajduje się transformator, bezpieczniki, itp. Zakładam, że (jak już sugrowano na forum) część prądu jest na żarówki (zmienny), a na wszelkiego rodzaju silniczki (pompka wodna itp) 12v stałego - tak jest i już. A tak na marginesie, skąd wiesz, że prąd w lampce w Twojej łazience to 12v stałego ???????

 

Pradu zmiennego 12V nie stosuje sie nawet do zasilania zarowek, gdyz bylby efekt migotania. Nie zawsze musi byc mostek Gretza, gdyz moze zostac zastosowana jedna dioda prostownicza. Jest to czeste rozwiazanie (bo tanie), gdy nie potrzeba 12v stabilizowane.

 

Tak ogolnie to najlepszym rozwiazaniem jest... zasilacz z komputera. Zastosowalem taki u siebie i zdaje egzamin przy pelnym obciazeniu dodatkami w postaci notebooka z tv sat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Elektryk ze mnie niewielki, ale kupiłem sobie taki chytruśny elektroniczny miernik i tak sobie mierzyłem

no i tak prądu stałego było 0 V (akurat na tym styku), a żarówka świeci to jaki to może być prąd ? (żarówki nie mrugają). Oczywiście suma sumarum jest to nie istotne, bo taka jest instalacja oryginalnie, a po 2 miesięcznych bojach z remontem szkieletu drewnianego nie chciałbym narazie wchodzić w gąszcz kabelków.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pradu zmiennego 12V nie stosuje sie nawet do zasilania zarowek, gdyz bylby efekt migotania. Nie zawsze musi byc mostek Gretza, gdyz moze zostac zastosowana jedna dioda prostownicza. Jest to czeste rozwiazanie (bo tanie), gdy nie potrzeba 12v stabilizowane.

Prędzej bym się spodziewał migotania właśnie przy prądze stałym z prostownika jednopołówkowego.

 

Tak ogolnie to najlepszym rozwiazaniem jest... zasilacz z komputera.

Zasilacz z komputera z powodzeniem używam do zasilania... lodówki turystycznej (a tej jako schładzacz do :]). Zresztą ogniwo peltiera lubi prąd stabilizowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pradu zmiennego 12V nie stosuje sie nawet do zasilania zarowek, gdyz bylby efekt migotania. Nie zawsze musi byc mostek Gretza, gdyz moze zostac zastosowana jedna dioda prostownicza. Jest to czeste rozwiazanie (bo tanie), gdy nie potrzeba 12v stabilizowane.

Prędzej bym się spodziewał migotania właśnie przy prądze stałym z prostownika jednopołówkowego.

 

Poniekad masz racje, ale mialem okazje sam sie pomylic i podpinalem zarowke bezposrednio pod zmienne okolo 15V. Ponad 15 lat siedzenia przed migotajacymi monitorami wyczulil mnie.

 

Mimo tego zasilanie zmiennym zarowek ma sens, gdyz nie wymaga stabilizacji wysokopradowej, co pomniejsza znaczaco koszty i zasilacz nam sie nie grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.