Skocz do zawartości

Dodatkowe lusterka vs szerokość pojazu


old

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wiem, że temat był podejmowany ale moje pytanie brzmi czy liczy się całkowita szerokość pojazdu tzn. obejmująca lusterka boczne czy też szerokość budy bez lusterek? Generalnie wszystko widzę w swoich, dużych lusterkach i licząc z lustrami auta przyczepa jest węższa ale licząc bez lusterek brakuje mi chyba 2cm. Nie chciałbym mieć problemów podczas kontroli więc może ktoś z szanownych kolegów ma wiedzę w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam

 

Wiem, że temat był podejmowany ale moje pytanie brzmi czy liczy się całkowita szerokość pojazdu tzn. obejmująca lusterka boczne czy też szerokość budy bez lusterek? Generalnie wszystko widzę w swoich, dużych lusterkach i licząc z lustrami auta przyczepa jest węższa ale licząc bez lusterek brakuje mi chyba 2cm. Nie chciałbym mieć problemów podczas kontroli więc może ktoś z szanownych kolegów ma wiedzę w tym temacie.

 

Mam dokładnie tak samo jak Ty ale i tak wożę na aucie dodatkowe lustra. Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie dzięki nim widzę bardziej za przyczepę, tak więc nawet mimo to że w samochodowych widzę do tyłu te dodatkowo pokazują mi dokładniej to co jest za mną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pradze policja wyciągnęła mnie w korku za brak lusterka dodatkowego. Chcieli 2000 koron, a skończyło się na 500. Nie interesowało ich jaka jest widoczność,

tylko tyle, że ma być. W Polsce jak na razie nikogo nie interesowało czy są lusterka, czy nie. Ktoś na forum pisał, że w Austrii też się czepiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem widzenia z tyłu i im więcej tym mi wygodniej i pewniej. Na szczęście nikt nikogo nie ukarze za posiadanie dodatkowych lusterek holując p-pę.

Wierzcie lub nie, naprawdę dużo więcej widać o ile mamy dodatkowe lusterka a nie coś alletanio lusterkom podobne.

Nie dla policji one są , tylko dla nas, tak jak pasy . Ani to opór większy ani to nie przeszkadza nikomu, nie rozumiem unikania ich zakładania.

Edytowane przez Wojtek Chrysler (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem widzenia z tyłu i im więcej tym mi wygodniej i pewniej. Na szczęście nikt nikogo nie ukarze za posiadanie dodatkowych lusterek holując p-pę.

Wierzcie lub nie, naprawdę dużo więcej widać o ile mamy dodatkowe lusterka a nie coś alletanio lusterkom podobne.

Nie dla policji one są , tylko dla nas, tak jak pasy . Ani to opór większy ani to nie przeszkadza nikomu, nie rozumiem unikania ich zakładania.

 

Jedno z lusterek roztrzaskałem na słupku zwężającym drogę, który odskoczył zahaczony przez tira. Drugie założyłem

z lewej strony, ale czeskim policjantom to i tak nie starczyło. Z drugiej strony to i tak w lusterkach nie za bardzo widzę

co jedzie za mną. Przy szerokości przyczepy 250 ciężko jest tak rozstawić lusterka by dobrze widzieć, choć nie mam

byle jakich z internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak Bartosz_b napisal lusterka dodatkowe sa poto by zwiekszyc kat widzenia, malo ktore auto osobowe czy dostawcze ma dodatkowe lusterko szerokokatne, ktore sie przydaje przy skrecaniu itd, nawet jesli nasze lusterko bedzie lekko wystawac poza przyczepe to zobaczymy glownie linie wzdloz calego skladu i nic wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie także lusterka trochę irytują, lecz są obowiązkowe i szczerze mówiąc są potrzebne. Muszą tylko być dobrze ustawione, co wcale nie jest takie łatwe. Auto mam szerokie , a mimo to w lusterkach dodatkowych zdecydowanie więcej widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłem cepke to do domu targałem ją bez lusterek i wydawało mi się,

 

że świetnie wszystko widać do tyłu. Dopiero po założeniu dodatkowych zobaczyłem różnicę.

 

Nawet jakby nie były obowiązkowe to i tak bym z nimi jeździł. :przyczepa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie przeszkadzają. Pytanie było raczej dotyczące przepisów związanych z obowiązkiem posiadania lub nie. W swoim starym holowniku miałem i korzystałem ale do nowego jeszcze nie zakupiłem i nie wiem jakie w sumie mam kupić bo lustro specyficzne. Może jakieś rady? Pytałem o dedykowane w salonie ale nie ma. Muszę poszukać jakiś zamienników. Wolałbym mieć możliwość przymiarki niż dokonać zakupu w ciemno, a to będzie raczej trudne do wykonania bo Opole stolicą karawaningu niestety nie jest :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem widzenia z tyłu i im więcej tym mi wygodniej i pewniej. Na szczęście nikt nikogo nie ukarze za posiadanie dodatkowych lusterek holując p-pę.

Wierzcie lub nie, naprawdę dużo więcej widać o ile mamy dodatkowe lusterka a nie coś alletanio lusterkom podobne.

Nie dla policji one są , tylko dla nas, tak jak pasy . Ani to opór większy ani to nie przeszkadza nikomu, nie rozumiem unikania ich zakładania.

 

100 % racji :bravo:

 

 

 

 

Mnie nie przeszkadzają. Pytanie było raczej dotyczące przepisów związanych z obowiązkiem posiadania lub nie. W swoim starym holowniku miałem i korzystałem ale do nowego jeszcze nie zakupiłem i nie wiem jakie w sumie mam kupić bo lustro specyficzne. Może jakieś rady? Pytałem o dedykowane w salonie ale nie ma. Muszę poszukać jakiś zamienników. Wolałbym mieć możliwość przymiarki niż dokonać zakupu w ciemno, a to będzie raczej trudne do wykonania bo Opole stolicą karawaningu niestety nie jest :(

 

Polecam Tobie i Wszystkim lusterka zakładane na błotniki przednie (mocowane do nadkoli przednich kół), mające duże, kształtowane lustra.

Nie są tanie, ale jazda z nimi jest zupełnie innej jakości :ok:

Korzystam z takich lusterek od wielu lat. Zmieniałem je kiedyś, przy zmianie samochodu - nie były uniwersalne. Teraz mam takie, których mocowanie można tak wyregulować, że będą pasować chyba do każdego auta. Oddalenie tych lusterek (w porównaniu do lusterek zakładanych na lusterka samochodu (najbardziej popularne) sprawia, że kolosalnie zwiększa się nam pole widzenia.

Dodatkową ich zaletą jest bardzo dobra stabilność (brak drgań). Jest jeszcze coś. Lusterka te powiększają nam gabaryty holownika prawie do szerokości przyczepy. Stanowią punkty odniesienia w trakcie różnych manewrów, dając lepsze wyczucie tego, co ciągniemy za sobą (widzimy to dużo wcześniej, niż przy lustrach nakładanych na lusterka samochodu).

 

Osobiście jadąc z budką, zakładam trzy lusterka: wspomniane dwa lustra na błotniki i jedno mocowane na lusterko samochodu, które ustawiam wyłącznie na prawe koło przyczepy. Dzięki temu, mam idealny podgląd koła w każdej chwili. Zestaw ma prawie 12 metrów, więc często przy ciasnych zakrętach, rondach, wysokich krawężnikach lub nawet podczas wymijania, widząc pobocze, jestem w stanie bez stresu przejechać niemal na centymetry.

 

:banan:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam, że dobre lusterka to podstawa.

Sam staram się nabyć jakieś cudowne lustereczka w których to będzie dość dobrze widać.

Niestety problem jest w kształcie lusterek samochodowych. Są zwężane i uniwersalne lusterka nie pasują do mojego autka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się pochwalić. Dziś przyszły lusterka dedykowane do Sharana, udało mi się kupić na Allegro za 50 zł.

Jestem po próbach, niestety bez przyczepy, ale lusterka są pierwsza klasa. Zero drgań, duże lustra.

W porównaniu z tymi na gumach to kilka klas wyżej. Polecam, jeśli ktoś ma okazję coś takiego kupić

to naprawdę warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.