Skocz do zawartości

Skandynawia 2012


Rekomendowane odpowiedzi

Czyli tak jak ja w 2009 :) Zapisuj zwłaszcza te kempingi, miejsca noclegowe - to będzie bardzo przydatne źródło informacji dla jadących Twoimi śladami. Pod NordKapp spotkasz więcej reniferów niż u nas zajączków na polu ;)

Jak wskazówka paliwa dojdzie Ci do połowy to już szukaj stacji, bo tam jest różnie - raz są blisko siebie, a innym razem nie uświadczysz ;) Dużo stacji automatycznych na kartę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Prom z Talinna do Helsinek za 2 osoby + auto + przyczepa to 138 Euro i to jest bardzo dobra cena. Kamper zawsze wychodzi nieco taniej.

 

Ceny campingów w Finlandii są zachęcające (jest sporo z cenami ok 15 Euro za zestaw), wszystkie drogi bezpłatne a paliwo zdecydowanie tańsze niż w Norwegii.

 

Na tych warunkach dojeżdżamy praktycznie pod sam Nordkapp i od północy zaczynamy norweską część wyprawy.

 

 

 

Jest to też jakiś pomysł...ja akurat tak nigdy jeszcze nie jechałem. Zazwyczaj jadę na północ przez Szwecję a wracam Norwegią choc w zeszłym roku odrazu kierowalismy sie do Norwegii. Ile kosztuje paliwo w Finlandii ? Uwierz mi, że jak masz troche ikry [a pewnie masz jako inż górniczy] :P to kempingi nie będą Ci potrzebne i nie chodzi tu o oszczędność a o możliwość wybrania pięknego miejsca na odpoczynek całkowicie na dziko zgodnie z regułą Allemansrätten http://pl.wikipedia.org/wiki/Allemansr%C3%A4tten

 

Kalkulowałeś już prom Gdynia - Karlskrona? Jakie koszty dla Twojego zestawu ? http://www.stenaline.pl/promy/ Jak masz punkty z Shella to wpisz to w kod promocyjny...z tego co pamietam to chyba -10% z ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy zamiar jechać powoli a przy okazji zwiedzić również Litwę, łotwę i Estonię.

 

Na dziś ceny paliw w krajach nadbałtyckich porównywalne z naszymi, W Finlandii nieco drożej, ale i tak znacznie taniej niż w Norwegii czy Szwecji ( vide http://www.e-petrol.pl/index.php/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa )

 

Czytałem o Allemansrätten. Mam zamiar skorzystać z tego prawa tymbardziej, że im dalej na północ tym lepiej. A na campingu i tak raz na kilka dni trzeba się zatrzymać po to by porządnie się wykąpać i naładować akumulatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku kupowałem ropę w Norwegii ponizej 12 nok za litr. Najtańsze paliwo głównie na stacjach UNOX.

 

 

Jest sporo parkingów gdzie masz gniazdka prądowe z przeznaczeniem dla turystów [ pytałem pracownika parkingu który akurat sprzatął toalety i stwierdził, że to dla turystów] zdarzaja się prysznice a ciepła woda w kranach to normalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla orientacji wklejam zdjęcia jednego z parkingów gdzieś w okolicach środkowej Norwegii....jesli zobaczycie znak natur camping i akurat będziecie szukać jakiegoś miłego miejsca do odpoczynku to warto zjechac i zobaczyć co to takiego bo może akurat traficie na takie miejsce...w wiekszości takie miejsca są za darmo...tu akurat jak ktos chciał połowic to opłata śmieszna bo 10nok ale nie to było wazne tylko ta sceneria...cisza i spokój :blagac:

post-4137-0-25412700-1326208840_thumb.jpg

post-4137-0-96644400-1326209034_thumb.jpg

post-4137-0-47514500-1326209052_thumb.jpg

post-4137-0-83610500-1326209160_thumb.jpg

post-4137-0-45753400-1326209177_thumb.jpg

post-4137-0-00611600-1326209240_thumb.jpg

post-4137-0-78262300-1326209282_thumb.jpg

post-4137-0-49667300-1326209313_thumb.jpg

post-4137-0-18101600-1326209328_thumb.jpg

post-4137-0-36090700-1326209430_thumb.jpg

post-4137-0-74071900-1326209503_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale jeśli droga od punktu A do punktu B ma 140km (nie przez miasta) i jest na niej ograniczenie 70km/h to uwierz, że przejedziesz ten odcinek przepisowo za 2 godziny. U nas musiałbyś pewnie momentami jechać 150km/h by osiągnąć średnia 70 ;)

 

Co prawda to prawda :) Moje auto ma napisane w instrukcji że pali 4,6 l/100 km na trasie. Raz mi tyle spalił - jak przejeżdżałem przez Szwecję :)

A średnia prędkość: z Wrocławia do Gdyni jazda ile się da, na A1 170-180 km/h - średnia prędkość dla trasy 65 km/h. Szwecja: Przejazd Karlskrona -Olland max 90 km/h - średnia prędkość z trasy 76 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień ślęczenia w internecie i pierwsza część trasy zaplanowana.

 

2 dni w kraju, w tym puszcza Białowieska.

 

2-3 dni Litwa ( Wilno, Kowno, Troki)

 

2 dni Łotwa (Ryga i ololice)

 

2 dni Estonia ( Talinn i okolice)

 

0k 10 dni Finlandia, bez zwiedzania miast, przejazd wzdłuż wschodniej granicy, trochę rybek, dalej Rovaniemi, Inari i przejazd do Norwegii

 

Ok 3 tygodni w północnej Norwegii Kirkenes, Grense Jakobselv, Gamvik i powolny przejazd na Lofoty, Narvik. Rozważam również jedno bądż dwudniowy wypad do Murmańska.

 

Co dalej - nie wiem ale na dziś najprawdopodobniej powolny powrót przez Szwecję.

 

Wszelkie uwagi mile widziane.

Edytowane przez marmur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, możesz dać jakąś mapę? Zobacz moją relację tą trasą, tyle, że przez Litwę, Łotwę, Estonię tranzyt http://www.cirrustravel.blogspot.com/2010/06/norwegia-2009.html

Tam jest opisane takie gospodarstwo agroturystyczne w Finlandii Immola 838 - namiar wziąłem stąd http://camperpark.pl/main.php?lang=pl&no_menu=0&country=12&type=1&id=23317&x=27.86427&y=62.17668&z=8

GPS się nie zgadza, ale jak podacie w miejscowości adres Immola 838 to wskażą Wam dojazd. Gospodarstwo otoczone jeziorami, mają własna saunę. Nie wiem jak łowienie.

Prysznice, ciepła woda, podłączenie do prądu, zrzut wody szarej, napełnienie wodą czystą, 5 dorosłych osób - gość powiedział 11 euro w 2009 roku.

Gdybyś miał pytania dotyczącej tej wyprawy to pytaj.

Wjazd na NordKapp płacisz 2 x tunel (w tą i z powrotem) + wejście na samej górze (od osoby) - same te opłaty nas wtedy wyszły 260zł/os. Polecam zostawić cepke na kempingu przed tunelem (pewnie jakiś kemping znajdziesz) i wyjazd na NordKapp samym autem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od końca.

 

Nie wybieramy się na Nordkapp ze względu na ceny właśnie. Pobliski Nordkinn wydaje się nam równie atrakcyjny i pozbawiony wszelkich oplat. Zamiast Nordkappu w podobnej cenie mam Murmańsk.

 

Namiary na Immola 838 bardzo cenne.

 

Znalazłem bardzo precyzyjną mapę Finlandii http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/osoitehaku.html?lang=en&clear=true dla mnie bajer.

 

Potraktujemy campingi jako konieczną (ze względu na ciepłą wodę) ostateczność.

 

Twoją trasę oglądałem kilkakrotnie. Mapy jeszcze nie mam i chyba do końca mieć nie będę. Sądzę, że od Helsinek do Rovaniemi będzie to jedna wielka improwizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok 3 tygodni w północnej Norwegii Kirkenes, Grense Jakobselv, Gamvik i powolny przejazd na Lofoty, Narvik.Co dalej - nie wiem ale na dziś najprawdopodobniej powolny powrót przez Szwecję.Wszelkie uwagi mile widziane.

 

 

 

Narvik, nic ciekawego chyba, że chcesz złożyć kwiaty na grobie żołnierza polskiego. Popatrz na trasę Lofoty i prom do Bodo bo jeśli masz jechać całe Lofoty tam i z powrotem żeby przez Narvik jechać to chyba bardziej będzie opłacalny prom z Moskenes do Bodo. Ja jesli mogę coś polecić to do Szwecji zjechałbym dopiero za Fiordami Zachodnimi...

Edytowane przez darboch (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam prom do Bodo, ale przerażają mnie koszty z przyczepką. Gdzie zjedziemy do Szwecji nie wiem, ale raczej nie będziemy się pchać aż do Stavanger, Południową Norwegię raczej zostawimy na następny wyjazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się twoja trasa wycieczki. Ja z mężem w tym roku wybieramy się w lipcu do Skandynawii nie mamy jeszcze planu podróży ale ja mam urlop tylko 3 tygodnie . jestem ciekawa czy jadąc przez Litwę Łotwę trzeba nieć wizy. czy w tym czasie była by do pokonania ta trasa, a możę ktoś by mi coś zaproponował. Dopiero zaczynamy podróżować camperem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się twoja trasa wycieczki. Ja z mężem w tym roku wybieramy się w lipcu do Skandynawii nie mamy jeszcze planu podróży ale ja mam urlop tylko 3 tygodnie . jestem ciekawa czy jadąc przez Litwę Łotwę trzeba nieć wizy. czy w tym czasie była by do pokonania ta trasa, a możę ktoś by mi coś zaproponował. Dopiero zaczynamy podróżować camperem.

 

Gosia..., Litwa, Łotwa i Estonia są w Unii - nie trzeba mieć wiz i paszportów. Ja dałem radę 7200km w 10 dni http://www.cirrustravel.blogspot.com/2010/06/norwegia-2009.html , więc spokojnie możecie taką trasę zrobić w 3 tygodnie.

W zasadzie mieliśmy tylko kilka punktów ustalonych na trasie, reszta to był spontan. Ograniczał nas tylko prom w Tallinie i potem prom w Karlskronie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.