Skocz do zawartości

Skandynawia 2012


Rekomendowane odpowiedzi

Rok temu rzuciłem hasło Grecja 20011. Choć zainteresowanie było spore to ostatecznie nikt z nami się nie zabrał. Nam udało się zrealizować zamierzenia i w ciągu 6 tygodni zrobiliśmy 6500 km, zwiedziliśmy 9 krajów i żądni dalszych doznań rzucamy nowe hasło:

 

SKANDYNAWIA 2012

 

W tym roku planujemy:

 

-wyjazd z początkiem lipca

 

-sugerowana trasa to Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Norwegia, Szwecja

 

-czas 6-8 tygodni

 

- do zrobienia 7000-8000 km.

 

- wyjazd niskobudżetowy, w miarę możliwości omijający drogie campingi, wątpliwej jakości atrakcje turystyczne, płatne autostrady

 

 

 

Myślę, że tyle na początek wystarczy.

 

Czekamy na wszelkie propozycje i uwagi.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Marku, udanej realizacji wyprawy. Pojedziesz prawie moimi śladami, ale zapisuj wszystko, to ja pojadę Twoimi w 2013 :) Zobacz tu http://www.cirrustravel.blogspot.com/2010/06/norwegia-2009.html - niestety zbyt wielu danych nie ma, bo to była moja pierwsza wyprawa karawaningowa i byłem bardziej pod wrażeniem, niż myślałem o notatkach. To był maraton 10-dniowy (7200km), zamierzam w 2013 trochę po śladach, ale bez NordKapp za to Lofoty i Droga Atlantycka - 25-30dni.

Powodzenia :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

(...)

zamierzam w 2013

(...)

 

Ja również jak mój przyszły kamper zda egzamin bezawaryjności na terenie PL, rok potem na początek południową Skandynawię. Może gdzieś los pozwoli nam się spotkać :) Poznam Cię po kamperze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buuuuu beksa.gif nie mogłeś tego na 2013 zapodać? :blagac:

A troszkę Ci zazdraszczam, ale jak najbardziej udanej wyprawy życzę.

 

Wojtek!!!

 

 

No wszystko przed nami.

 

Jest jeszcze tyle miejsc do zwiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jak mój przyszły kamper zda egzamin bezawaryjności na terenie PL, rok potem na początek południową Skandynawię. Może gdzieś los pozwoli nam się spotkać :) Poznam Cię po kamperze :)

 

Wojtku, może razem zaplanujemy wyjazd, ja niestety mam wolne tylko w wakacje i praktycznie zawsze biorę urlop w lipcu, ale... mogę też w sierpniu jak będzie trzeba ;) Myślę o takiej trasie jak Marek. Razem damy radę, a może jeszcze ktoś dołączy? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z omijaniem campingów to możecie mieć problem. W Skandynawii wszystko jest drogie. Jak rozbijecie się na dziko i ktoś was zobaczy - macie 90% pewności, że wezwie policję. Generalnie jest tak ze wszystkimi zakazami - jak widzą że ktoś łamie zakaz, to natychmiast dzwonią na policję. Problem w tym że tablice informacyjne są tylko w ich pogańskich językach....

Szwecja jest jeszcze do przeżycia jeżeli chodzi o ceny. Norwegia to już masakra.

 

Zaopatrzcie się dobrze w środki przeciwko komarom i meszkom

Uważajcie na łosie - to nie żart- jest ich tam masa. Łażą po drogach jak po leśnych ścieżkach

 

No i na koniec:

Z Finami się napijecie mocno i głośno

Szwedzi i Norwedzy sa bardziej zdystansowani i uśmiechnięci. Uśmiech kryje co naprawdę myślą. Chcecie akceptacji - zachowujcie się podobnie do nich.

 

Jak nie jesteście wegetarianami - spróbujcie mięsa z wieloryba - jest w Norwegii w normalnej sprzedaży. Oczywiście obowiązkowy jest też skandynawski specjał Aqvavit - wódka na maceracie ziołowym

 

Powodzenia na wyprawie

 

PS. Wejdźcie na stronę naszego ministerstwa spraw zagranicznych i poczytajcie o Łotwie

Edytowane przez kooh (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z omijaniem campingów to możecie mieć problem. W Skandynawii wszystko jest drogie. Jak rozbijecie się na dziko i ktoś was zobaczy - macie 90% pewności, że wezwie policję. Generalnie jest tak ze wszystkimi zakazami - jak widzą że ktoś łamie zakaz, to natychmiast dzwonią na policję. Problem w tym że tablice informacyjne są tylko w ich pogańskich językach....

Szwecja jest jeszcze do przeżycia jeżeli chodzi o ceny. Norwegia to już masakra.

 

 

Można na jedną noc w Skandynawii stanąć gdzie się chce pod warunkiem, że min. 150m od zabudowań i nie na terenie prywatnym. Myśmy przeważnie nocowali na parkingach przy stacjach benzynowych - nigdy nie było problemu.

 

Ceny paliwa w Norwegii największe, chleb można kupić rano w maketach (np. REMA 1000) tańszy, sklepy w soboty czynne (nie wszystkie) krócej, w niedziele - zamknięte :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś odwórcił trase to weź wódkę i piwo,znacząco obniżysz koszt.Jesli jedziesz przez Litwe i Łotwe to nie wiem jak tam się sprawy mają.

Tak jak pisze NICKT możesz spać jedna dobe i nic ci nie zrobia, policja jest pozytwwnie nastawiona ale stanowacza, więc nalezy uwżać z tym alkoholem ;)

Jeśli pojedzisz głębiej w kraj to spokojnie możesz biwakować nawet cały weekend ,nie raz tak robliliśmy ,jest równiez wiele parkingów z terenami rekreacyjnymi (wiele z dostępem do jeziora lub morza) przy głownych drogach wiec można tak zwiedzić cały kraj nie płacąc nic oprócz paliwa.Wędke sobie weź ;) bo ryby tam występują.Wiekszośc takich parkingów ma czyste kibelki i ciepłą wode,prysznice sporadycznie. Jak ktoś ma tupet to znam miejcsa gdzie są bezpłatne kanapki ,kawa,hetbata itp. jednak zestawem nie można tam wjechać chyba,ze ma sie wyjątkowy tupet.

 

Tak jak pisze kooh, ludzie donosza na policje a ta reaguja natychmiast, czyli jak pojedziesz 80 w terenie gdzie jest 70 i jedzie za tobą rodowity Szwed to spodziewaj się po chwili radiowozu.

Szczególnie uważaj na 30km/h przy szkołach ,tam przekroczenie kończy się bardzo niemiło.:banned:

 

Podsumowując uważam Szwecję za najbardziej przyjazny i bezpieczny (pomijam ścisłą okolice Malme) kraj na takie eskapady.

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Piotrkiem - jak jest 70km/h to jedź 70km/h, jak 50 to 50, a jak 30 przy szkołach to jedź 30... Nikt Cię nie będzie poganiał, a wręcz przeciwnie... W Skandynawii nikt nigdzie się nie spieszy. I jeszcze jedno. Jeśli widzisz, że pieszy zbliża się do przejścia dla pieszych z zamiarem przejścia przez drogę to bezwzględnie musisz się zatrzymać. Obowiązek :)

 

Ale jeśli droga od punktu A do punktu B ma 140km (nie przez miasta) i jest na niej ograniczenie 70km/h to uwierz, że przejedziesz ten odcinek przepisowo za 2 godziny. U nas musiałbyś pewnie momentami jechać 150km/h by osiągnąć średnia 70 ;)

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marmur to jest szansa, że gdzieś na Lofotach możemy na siebie wpaść :]

 

Skandynawia to mój konik już prawie od dekady a więc jak coś szczególnie Cie interesuje to chętnie odpowiem, podpowiem.

 

6-8 tyg to sporo czasu żeby poznać trochę Skandynawię a na początek proponuję Ci i polecam przewodnik ilustrowany Pascal o Norwegii i osobny o Szwecji...rozjaśnia horyzonty i pomaga z grubsza nakreślić trasę. Jest trochę miejsc gdzie z przyczepą nie wjedziesz bo jest zakaz ale zawsze można ją odpiąć i podjachać samym autem...takie rejony to napewno Droga Trolli , Gairanger, Dalsnibba i Złota Droga...nie wiem jak jest z górami Jotunheimen ale warto pojechać tam osobówką nie martwiąc się o przyczepę pozostawioną na parkingu :ok:Wklejam link do naszej Skandynawskiej wyprawy w 2010 a poniżej jej zarys http://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=8431

 

" Mielismy kilka celów naszej podrózy...zaczęlo się jak zwykle od Gdyni i Stena line...pózniej wyspa Olandia i Zatoką Botnicką do góry w kierunku Kiruny...dalej Park Narodowy ABISKO,Narvik i ekspoloracja LOFOTÓW I wyspy VAROY...póżniej zjazd nizej w rejon Bodo i wirów wodnych Saltstraumen....dalej pobyt i łowienie ryb na Drodze Atlantyckiej.....obowiązkowo Droga Trolli,Gairanger,& Dalsnibba i drogą 55 w kierunku Gór Jotunheimen i ich pieknych lodowców .....kończymy naszą podróz w Szwecji z kilkudniowym pobytem w rejonach Dalarna i Varmland. "

 

 

A tu link do skandynawskiego wyjazdu w 2011 http://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=11145

 

Jeśli zadasz sobie trochę trudu żeby poczytać i pooglądać to może Ci to dużo pomóc :hej:

Edytowane przez darboch (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Wszystkie uwagi są bezcenne.

 

Przeczytałem już chyba wszystkie relacje z wypraw na naszym forum jak i na CT.

 

Jeszcze sporo czasu do wyjazdu i na pewno korzystając z kopalni wiedzy jakimi są oba fora, spróbujemy zoptymalizować naszą trasę by zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc.

 

Oczywiście zabieramy wędki i porządny ponton z silnikiem elektrycznym, więc jest szansa na rybki.

 

Najbardziej obawiamy się Norwegii ze względu na koszty i stąd zrodził się pomysł by dotrzeć do Norwegii przez Finlandię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prom z Talinna do Helsinek za 2 osoby + auto + przyczepa to 138 Euro i to jest bardzo dobra cena. Kamper zawsze wychodzi nieco taniej.

 

Ceny campingów w Finlandii są zachęcające (jest sporo z cenami ok 15 Euro za zestaw), wszystkie drogi bezpłatne a paliwo zdecydowanie tańsze niż w Norwegii.

 

Na tych warunkach dojeżdżamy praktycznie pod sam Nordkapp i od północy zaczynamy norweską część wyprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.