Skocz do zawartości

Wymiana reduktora gazowego


Rekomendowane odpowiedzi

5 z dużym gwintem napełnianie ciśnieniowe , tylko w punkcie  napełniania ,z małym zaworem napełnić można samemu z dużej ,jak się wie jak . Są dostępne reduktory z małym gwintem ,nawet widziałem w obi ,ja używam adapter ,zawsze można podpiąć dużą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 z dużym gwintem napełnianie ciśnieniowe , tylko w punkcie  napełniania ,z małym zaworem napełnić można samemu z dużej ,jak się wie jak . Są dostępne reduktory z małym gwintem ,nawet widziałem w obi ,ja używam adapter ,zawsze można podpiąć dużą .

Wszystkie napełnisz domowym sposobem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak sprawa do końca nie jest jasna

 

Jak to nie jest, jak jest. ;) Wyjaśniła się już całkowicie sprawa uszczelki (dlaczego jest na Twoim reduktorze).

Poza tym, jak wielokrotnie napisano, Twój reduktor jest do wymiany!

Wszystko jest opisane w wielu tematach, np.:

http://forum.karawaning.pl/topic/10142-wymiana-reduktora-gazowego/?p=239188

http://forum.karawaning.pl/topic/11453-reduktor-gazu-jaki-musi-być/?p=471267

Jak napisał Piotrek i Adam (posty #70 i #72), reduktor ma uszczelkę fabrycznie, co oznacza, że nie nadaje się do butli mających homologację w Polsce, a chyba o takich butlach tu rozmawiamy i takie też miałeś na myśli, zadając swoje pytanie.

Jeszcze raz podkreślam: uszczelki na wyjściu reduktora być nie może! Jest tylko na wejściu do butli.

 

Wspomniane w temacie adaptery/redukcje są legalne i służą jedynie dopasowaniu wyjścia butli do podłączanego urządzenia.

Oczywiście parametry łączonych ze sobą urządzeń muszą być zgodne (rodzaj, przepływ, ciśnienie gazu).

Pojemność butli każdy może sobie wybrać indywidualnie do potrzeb, a jak napisał Krzysztof (post #78) mamy w Polsce zatwierdzone (w tym przypadku) dwa rodzaje podłączeń gwintowanych i jedno typu "Quick On"

 

W butlach gazowych do 5kg (włącznie) jest podłączenie tego typu (butla 3/8"L / reduktor 3/8"LH):

 

post-8228-0-72542700-1506284556_thumb.jpg

 

W butlach pow. 5 kg, czyli na ogół tych 11 kg jest takie (butla W21,8"L / reduktor W21,8"LH):

 

post-8228-0-73276400-1506284557_thumb.jpg

 

W butlach 8 kg i 10 kg ("Nano", "DOM Light" - z wyłączeniem 11 kg "AmeriGas") jest przyłącze takie ("Quick On" fi 27 mm):

 

post-8228-0-15046500-1506284559_thumb.jpg

 

PS

W żadnym razie, nie propagujemy na forum jakiejkolwiek partyzantki domowymi metodami w kwestii przelewania/napełniania butli innych, niż dopuszczone do użytku w Polsce.

Nie mam wiedzy na temat, czy punkty napełniania gazem, mogą legalnie napełnić butlę, która w Polsce nie posiada homologacji, a jeśli tak, to czy nie jest to związane z jej dodatkowymi badaniami i wydaniem odpowiedniej homologacji, nabicia na butlę oznakowania, pomalowania jej na konkretny kolor itd. No i wreszcie, czy taka operacja byłaby w jakikolwiek sposób opłacalna finansowo.

Nie powinniśmy pisać tu o tym, co ktoś robi na własną rękę, niezgodnie z obowiązującymi zasadami/przepisami i na własną odpowiedzialność. :nono:

IMHO

Edytowane przez szary11 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę jestem zaskoczony tym, co piszesz. Spierać się nie będę, ale jeszcze nigdzie nie widziałem nowej "piątki" z legalnie założonym zaworem (przez producenta) W21,8"L
Owszem jest mnóstwo takich używek na serwisach aukcyjnych, ale tam zawory były przez kogoś pozmieniane.
Butle do 5 kg (włącznie), to tzw. butle "turystyczne", a zawór dla nich określa norma na 3/8"

Zresztą można to nawet sprawdzić na stronach producentów.
http://www.interloop.pl/butla-gazowa-turystyczna-3-kg.html

 

PS
Swoją "piątkę" i to z zaworem 3/8"L, kupiłem kilka miesięcy temu właśnie w OBI i z innym tam nigdy nie mieli.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem, że nie będę się spierać  ;)
Mimo wszystko, takie butle, to i tak rzadkość.
Tam, gdzie zdarzało mi się wymieniać piątki puste, na pełne, też zawsze są ze standardowym zaworem.
Nie ukrywam, że wolałbym wymieniać na piątki z zaworem takim, jak w 11kg, aby nie nakręcać za każdym razem przejściówki.
W ogóle jest mało punktów, w których wymiana piątek jest możliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy nie lepiej przejść na butle Nano Gaz jest tam fajny system podłączenia butli o którym pisał Kristofer ja osobiście skorzystałem z promocji w OBI wymiany starej stanowej butli 11 kg na nano butle teraz wymieniam za 40zeta w obi lub na stacjach benzynowych ok 50-55 zeta gaz to czysty propan który paruje w niskich temperaturach nadmienię że gaz przelewany do butli turystycznej trochę kosztuje chyba że samemu się przelewa ale przy obracaniu butli przelewa się często syf z dna butli 11 kg a potem same kłopoty

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanie, na stronie goliata jest napisane że kamperfit jest do butli bp light gas, czy to jest to samo złącze co amerigas dom light? Bo chce tą butle kupić i nie jestem pewny czy będzie pasiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanie, na stronie goliata jest napisane że kamperfit jest do butli bp light gas, czy to jest to samo złącze co amerigas dom light? Bo chce tą butle kupić i nie jestem pewny czy będzie pasiło

 

To samo. Kupuj śmiało. U Goliata dobra cena

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisałem - ktoś chyba założył tą uszczelkę lub kiedyś "zwulkanizowała" się z kołnierzem reduktora, a podczas jego odkręcania wyszła z gniazda butli i tak już została. Po przykręceniu do kolejnej (nowej) butli, w której uszczelka musi być, nikt tego nie zauważył, poza Tobą - stąd dwie uszczelki.

Przychylam się do sugestii Jacka - zmień ten reduktor na taki, jaki być powinien.

przykładowa oferta reduktora, który powinieneś kupić:

http://allegro.pl/reduktor-gazowy-gok-30-mbar-cemping-i6939045730.html

 

Metalowy kołnierz reduktora (ten wewnątrz nakrętki) nie powinien mieć żadnych dodatkowych uszczelek. Podczas dokręcania reduktora, jest on dociskany bezpośrednio do uszczelki wyjścia butli gazowej. Uszczelka o prawidłowych wymiarach (niezużyta i nieodkształcona) powinna wystawać ponad powierzchnię metalową wyjścia na ok. 0,5 - 1 mm., stąd tak ważne jest jej sprawdzanie podczas wymiany butli. Teoretycznie istnieje obowiązek jej wymiany podczas napełniania butli w rozlewni gazu.

Wyjście reduktora i wejście zaworu butli są tak skonstruowane, aby nawet w przypadku maksymalnie możliwego dokręcenia nakrętki reduktora, uszczelka nie mogła zostać zmiażdżona / przecięta.

 

Zrobiłem przed chwilą foto, jak to wygląda od strony butli (uszczelka nowa):

 

{style_image_url}/attachicon.gif Wyjście z butli 11kg.jpg

 

Tutaj na reduktor te cyferki na dole to data produkcji ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.