Skocz do zawartości

Wymiana reduktora gazowego


Rekomendowane odpowiedzi

Te reduktory mają coś takiego jak zawór zwrotny. Przynajmniej tak wnioskuję, po tym że podłączone są do trójnika, a jeden z nich jest nie podłączony.

Jakie reduktory zastosować?

A może zrezygnować z dwóch, na rzecz jednego.

Czy jest jakieś inne rozwiązanie.

 

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To prawda, reduktory są do wymiany, ale z kolei teraz brakuje mi fotek całego przyłącza gazu, jakie masz w bakiście.

Piszesz coś o jakimś trójniku, o tym że "coś" podłączone, a "coś" innego nie podłączone - chciałbym to zobaczyć, zanim odpowiem.

Zastanawiam się np., czy w Twojej przyczepie nie jest tak, że część odbiorników gazu masz zasilanych ciśnieniem 50mbar, a część 30 mbar. Może to być rozwiązanie producenta, ale i jakaś wcześniejsza przeróbka poprzedniego właściciela, stąd potrzeba kolejnych zdjęć. Gdybyś o tym pomyślał, gdy pisałeś swój post z pytaniem, to już byś miał odpowiedź ;)

PS

Masz w profilu: Lubelskie, a konkretnie, jeśli możesz :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa reduktoty są połączone z instalacją przyczepy za pomocą trójnika. Instalacja gazowa raczej nie nosi śladów ingerencji.

Jak kupiłem przyczepę to była podłączona jedna butla po czerwony reduktor. Zielony leżał nie podłączony do butli, ale podłączony do trójnika.

ed915d8628c2787a2482e8f77a277005.jpg

 

 

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez dzoker (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wszystko jasne.

Jeśli wierzyć naklejce, to w przyczepie masz instalację i sprzęty do pracy przy ciśnieniu 50mbar. Trójnik został najprawdopodobniej dodany przez poprzedniego właściciela, aby mieć przyłączone do gazu jednocześnie dwie butle, stąd zastosowane reduktory z zaworkiem odcinającym. Oczywiście, teraz możesz odkręcić trójnik i w jego miejsce przykręcić wężyk zakończony jednym reduktorem karawaningowym 50 mbar. Jeśli w przyczepie masz tylko piec, kuchenkę i lodówkę, to wystarczy reduktor z przepustowością 0,8 kg/h.

Spokojnie możesz kupić z większym 1,5 kg/h, ponieważ w cenie praktycznie nie ma różnicy, a może się przydać, gdybyś w przyszłości coś gazowego chciał jeszcze dołożyć.

Poniżej masz przykładowe oferty odpowiednich reduktorów. Możesz wybrać: z manometrem i bez, jaki będziesz wolał.

 

http://allegro.pl/reduktor-gazowy-50mb-duzy-gwint-wawa-gomarket-pl-i6542506062.html

http://allegro.pl/reduktor-gazu-50-mbar-kemping-z-zabezpie-kena-w-w-i6707735685.html

http://allegro.pl/reduktor-gazu-na-butle-50-mbar-1-5-kg-h-gok-en61-i6503853947.html

http://www.igaz.pl/index.php?p243,reduktor-gok-en61-50-mbar-z-manometrem-cemping

 

Niestety, na popularnym All... nie znalazłem reduktora 50 mbar z manometrem. który byłby przeznaczony dla karawaningu, stąd przykładowa oferta sklepu. Możesz przeszukać samemu, ale pamiętaj, że ma to być reduktor dla karawaningu:

 

post-8228-0-27474900-1486656604_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Jeszcze pytanie co daje manometr w reduktorze.

Czy da się na podstawie jego odczytu stwierdzić że gaz w butli jest na ukończeniu?

 

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez dzoker (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zakladac nowego watku wiec napisze tutaj. Czy reduktor ktory zalaczylem i do ktorego chcialbym podlaczyc instalacje wewnetrzna i kuchenke do przdsionka spelni swoja role w przyczepie? Chcilbym wlasnie taki ze wzgledu na mozliwosc odlaczenia instalacji zewnetrznej (w przedsionku). Moze macie jakies inne pomysly jak inaczej wyprowadzic gaz na zewnatrz?

 

 

 

post-21779-0-88608900-1486668555_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zakladac nowego watku wiec napisze tutaj. Czy reduktor ktory zalaczylem i do ktorego chcialbym podlaczyc instalacje wewnetrzna i kuchenke do przdsionka spelni swoja role w przyczepie? Chcilbym wlasnie taki ze wzgledu na mozliwosc odlaczenia instalacji zewnetrznej (w przedsionku). Moze macie jakies inne pomysly jak inaczej wyprowadzic gaz na zewnatrz?

To jest reduktor "turystyczny", ale nie "karawaningowy". Aby mieć funkcje, o których myślisz, do reduktora karawaningowego można zastosować dokręcany trójnik z dwoma zaworami dla każdego z wyjść. Chyba fotę takiego trójnika zamieszczał gdzieś na forum Kol. "strus251", ale nie pamiętam w którym temacie. Są tam też opisy takiego rozwiązania właśnie z uwagi na wyprowadzenie gazu z przyczepy na zewnątrz (dla dodatkowych urządzeń, np. grill).

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jeszcze pytanie co daje manometr w reduktorze. Czy da się na podstawie jego odczytu stwierdzić że gaz w butli jest na ukończeniu? Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

Nie stwierdzisz na tej podstawie ile jest gazu, ale w pewnym sensie można się zorientować, że gaz już się prawie kończy, ponieważ spada mocno ciśnienie. Sam musiałbyś zaobserwować i określić te wartości w odpowiednim momencie, aby je orientacyjnie zapamiętać na przyszłość dla posiadanych przez siebie butli (zależy też częściowo od pojemności butli, jakości gazu i składu mieszanki, temperatury otoczenia itp.)

Manometr można też wykorzystać do sprawdzenia poziomu szczelności całej instalacji.

Generalnie, jeśli masz pewność, co do pełnej sprawności instalacji gazowej w przyczepie, a tym bardziej, jeśli robiłbyś/robisz okresowe przeglądy tej instalacji, to taki manometr nie jest czymś nieodzownym.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Kristofer. Tak myślałem że manometr będzie pokazywał spadek ciśnienia już przy prawie pustej butli, ale o sprawdzaniu szczelności nie pomyślałem.

Poszukam tego z manometrem.

 

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze macie jakies inne pomysly jak inaczej wyprowadzic gaz na zewnatrz?

Znalazłem odpowiedni trójnik, który można podłączyć do reduktora. Z trójnika jedno wyjście na instalację przyczepy, a drugie odpowiednim wężykiem do innych urządzeń. Można też zastosować redukcję (przejście) do odpowiedniej końcówki/gwintu:

 

post-8228-0-72304200-1486674830_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja mam ten trójnik gazowy:

 

http://www.go-market.pl/Czesci_do_przyczep_-_Kempingowych/Gaz_-_Adaptery__Redukcje__Inne/FR310/802,ga15,Dwojnik_do_gazu_z_zaworami_-_09_706_00,ck,products.xml

 

Jest nakręcony na reduktor. Do jednego z wyjść podłączona cepka a do drugiego wężyk 5mb który na zewnątrz zasila kuchenkę ale można podłączyć dowolne urządzenie.

 

Polecam rozwiazanie bo proste, tanie, niezależne od reduktora (jak by się np popsuł).

 

 

P.S.

Krzysiek, masz rację, pisalem tylko na tym forum co go już nie ma ;).

 

pisane z telefonu -mogą być błędy, przepraszam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.